Programowanie - pomysł na “start w przyszłość”. Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że umiejętności cyfrowe stały się jedną z najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy. Obecne zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT to nie chwilowy trend, a tendencja, która wraz z upływem czasu będzie przybierać na sile. Dlaczego więc nie spróbować swoich sił w programowaniu nieco wcześniej, niż na studiach informatycznych? Szkoły programowania to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na ciekawe i rozwijające zajęcia dodatkowe.

Jak funkcjonują szkoły programowania?

Temat programowania coraz częściej przewija się w życiu codziennym i powoli znajduje swoje miejsce w wielu obszarach - nie tylko tych związanych z pracą zawodową. Być może niewiele osób wie, że poziom programowania może być dostosowany również do młodzieży, a nawet uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Istnieją bowiem środowiska programistyczne, dzięki którym poprzez zabawę nabywamy przydatne, praktyczne umiejętności, tworząc jednocześnie interaktywne projekty, gry czy animacje. Tą ścieżką, na początku swojej programistycznej przygody, idą najmłodsi uczniowie szkół programowania. Jedna z największych takich placówek w Polsce, Giganci Programowania, w projektach, starannie przygotowanych odpowiednio dla każdej grupy wiekowej, stawia przede wszystkim na rozwój kreatywności, logicznego myślenia i myślenia przyczynowo-skutkowego. Tym sposobem, dzieci rozpoczynające programować w znanym nawet w szkołach programie Scratch, już rok później są w stanie poznawać założenia języków takich jak Python czy HTML. Brzmi poważnie? Po kilku semestrach nauki dla dzieciaków to “bułka z masłem”.

Dlaczego warto?

Często podkreśla się korzyści płynące z umiejętności programowania w codziennym życiu. Faktycznie, pewne kompetencje dzięki programowaniu kształtują się zdecydowanie precyzyjniej niż przy ćwiczeniu innych dziedzin. Nauczyciele programowania zdecydowanie zwracają uwagę na możliwość rozwoju kreatywności - tak naprawdę to właśnie niepowtarzalny pomysł i oryginalność to pierwszy krok do stworzenia jedynej w swoim rodzaju aplikacji czy programu. Programowanie to w szczególności także ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia - przeprowadzenia ciągu przyczynowo-skutkowego, przy jednoczesnym ćwiczeniu wykrywania błędów i precyzji formułowania zadań. Programowanie, jak każda inna dziedzina może stać się życiową pasją, późniejszym przepisem na życie i np. własny biznes. Ponadto konsekwencja, uważność i cierpliwość - nie tylko w opanowywaniu nowych wiadomości, ale w wytrwałym dążeniu do celu i pokonywaniu trudności, niesie korzyści przekładające się także na inne dziedziny życia.

Ścieżka edukacyjna w programowaniu

Programowania można zacząć się uczyć już w momencie, w którym uczeń płynnie czyta i liczy w zakresie do 20. Stopień trudności projektów do wykonania rośnie stopniowo, jest dostosowany do wieku. Na przykładzie funkcjonowania szkoły Giganci Programowania, naukę profesjonalnego języka opracowanego przez Microsoft, C# dzieci mogą rozpocząć już od 13. roku życia. Uczniowie wykonują projekty, które szlifują opanowanie elementów języka, o różnym stopniu rozbudowania. Atrakcyjną formą może być również późniejsze wybieranie specjalizacji, która pozwoli na skoncentrowaniu się na preferowanej przez ucznia ścieżce. Może to być kierunek Hackingu i bezpieczeństwa w sieci, tworzenia gier komputerowych w konkretnym środowisku programistycznym, czy skupienie się na projektowaniu i tworzeniu mobilnych aplikacji. Tak naprawdę możliwości jest wiele - a ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.