Giganci zaprogramowani do walki z koronawirusem

Od kilku miesięcy świat walczy z epidemią wirusa SARS-Cov-2, a na pierwszym froncie tej walki stoi służba zdrowia. Niestety z wielu źródeł wciąż docierają do nas informacje o braku odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego. Dlatego też w Gigantach Programowania postanowiliśmy włączyć się do akcji przeciwko koronawirusowi.

 

Drukarki 3D w ruch!

Jak z nieużywanego obecnie sprzętu zrobić pożytek i pomóc placówkom zdrowia? Uruchomić drukarki 3D i rozpocząć drukowanie przyłbic ochronnych! W naszej szkole programowania, drukarki 3D na co dzień wykorzystywane są podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Teraz jednak, gdy zajęcia stacjonarne się nie odbywają, postanowiliśmy wykorzystać je w szczytnym celu i dołączyć do akcji drukowania środków ochrony indywidualnej.

Od dwóch tygodni drukujemy ramki do przyłbic i na własną rękę poszukujemy firm i osób prywatnych, które mogą dostarczyć szybki do przyłbic. Do tej pory udało się nam dostarczyć pierwszą partię gotowych osłon do Powiatowego Szpitala w Kozienicach, w drodze jest 30 przyłbic dla Szpitala w Kraśniku, a po pomoc zgłaszają się kolejne placówki medyczne.

W akcję zaangażowane są także lokalne oddziały franczyzowe Gigantów, m.in. w Łęcznej, gdzie drukowany sprzęt zaopatruje szpitale oraz ratownictwo medyczne w Łęcznej i na terenie województwa lubelskiego. Tutaj wielkie słowa uznania dla Pawła Walasa, który robi to po mistrzowsku i zainspirował nas do działania.

Do tej pory koszt wyprodukowania elementów do przyłbic pokrywaliśmy z własnych środków, a szybki dostarczyła prywatna firma Maison Laser. Teraz jednak każdy może wesprzeć akcję. Aby zwiększyć wydajność drukowania, jako Giganci Programowania uruchomiliśmy specjalną zbiórkę środków na portalu zrzutka.pl https://zrzutka.pl/xdgu4y. Za zebrane środki zakupimy materiały do drukowania oraz pozostałe elementy do skompletowania przyłbic. Jeśli uda zebrać się więcej środków, zakupimy kolejne drukarki 3D, które później będą wykorzystane w programach darmowych zajęć dla wychowanków z domów dziecka oraz podopiecznych fundacji.

 

Komputery mają moc!

Jednak nie tylko drukarki pracują w naszej szkole pełną parą. Od 2 kwietnia, wolne komputery, za pomocą programu Folding@home, udostępniają swoją moc obliczeniową do szerzenia wiedzy na temat wirusa SARS-Cov-2. Stworzyliśmy własny team o nazwie Gigant i numerze 257408. Każdy chętny może utworzyć swoje własne konto lub dołączyć do drużyny Giganta, dzięki czemu naukowcy będą mogli użyć niewykorzystywane przez użytkowników zasoby obliczeniowe.

Użytkownicy, którzy udostępniają część mocy obliczeniowej swoich komputerów, pomagają w poszerzaniu wiedzy na temat COVID-19, tworzeniu modeli przewidywania rozprzestrzeniania się wirusa i poznawaniu kluczowych procesów jego namnażania.

Dołączenie do akcji jest bardzo proste. Wystarczy pobrać na swój komputer program ze strony https://foldingathome.org/ , uruchomić go i dołączyć do zespołu Giganta lub stworzyć własny. Każda pomoc jest bardzo cenna, a zarazem prosta i nie trzeba nawet wychodzić z domu (do czego mocno zachęcamy!).

 

Razem można więcej!

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji wszystkie osoby, które mają taką możliwość i chcą dołożyć swoją cegiełkę do walki z trwającą epidemią. Nie każdy posiada drukarkę 3D, ale komputer jest zazwyczaj w każdym domu. Akcję możecie także wesprzeć finansowo, wpłacając środki na zbiórkę dostępną pod linkiem https://zrzutka.pl/xdgu4y. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów do drukowania środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.

Dołączcie do nas, bo razem możemy więcej!

Szczegółowe informacje dotyczące akcji można znaleźć na profilu szkoły https://www.facebook.com/giganciprogramowania