Czy nauka matematyki jest potrzebna w programowaniu?

Programowanie i ogólnie Informatyka jako nauka wywodzi się bezpośrednio z matematyki i początkowo stanowiła jej dział. Ze względu na bardzo szybki rozwój została z niej wyodrębniona i dzisiaj stanowi osobną dziedzinę nauki.

 

Mimo to matematyka i programowanie nadal mają ze sobą wiele wspólnego. Królowa nauk przyda się przede wszystkim w tworzeniu oprogramowania, w którym istotną rolę odgrywa szybkość działania – wysoko wydajne algorytmy czy gry. Wtedy znajomość matematycznej optymalizacji, algebry liniowej, teorii gier czy teorii grafów może okazać się kluczowa (młodsi czytelnicy na pewno zetkną się z tymi zagadnieniami w przyszłości).

 

Jednakże istnieją obszary programowania, gdzie matematyka nie jest praktycznie używana. Nie jest ona potrzebna np. front-endowcom (ang. front-end developer). Pisanie HTMLa, JS-ów lub reguł CSS nie wymagają żadnych skomplikowanych obliczeń.

 

Należy jednak pamiętać, iż przyswajanie wiedzy z matematyki (podobnie jak z programowania) pomaga rozwinąć zdolność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, umiejętność wyciągania głębszych wniosków. Nie można zapominać, że matematyka to nie tylko figury i ułamki. Pozwala ona nam sprawniej przyswajać wiedzę i w łatwiejszy sposób analizować problemy. Takie zdolności przydadzą się na pewno każdemu programiście.