Dzień z życia programisty

Praca programisty głównie opiera się na pisaniu nowego kodu oraz naprawianiu starego. Jednak czy tak wygląda każdy dzień? 8 godzin patrzenia na kod ciągle w tym samym języku? Nie do końca. Programista ma wiele swobody w ciągu dnia, ale także wiele obowiązków. Prześledźmy przykładowy dzień w mojej pracy.

 

Do pracy przychodzę pomiędzy 7 rano, a 9:30. Zależy to wyłącznie ode mnie, ponieważ dla mojego przełożonego ważne jest abym pojawił się na stand-upie (stand-up – w metodyce SCRUM codzienne rozmowy, trwające maksymalnie 15 minut, o tym co robiliśmy wczoraj, co będziemy robić dzisiaj i jakie mieliśmy problemy). Stand-up u mnie odbywa się o 9:45. Później wracam do biurka, sprawdzam maile, przeglądam testy oraz zadania jakie mam do zrobienia, odpalam muzykę i zaczynam pracować. Do godziny 13 przeplatam pracę, naukę i odpoczynek. Pracę, naukę i odpoczynek? O co chodzi? Już wyjaśniam. Praca programisty to w większości rozwiązywanie problemów. Jeśli nie znam jakiegoś rozwiązania posługuje się internetem, aby znaleźć wskazówki. W ten sposób uczę się czegoś co mogę wykorzystać przy innych problemach (nowe technologie, frameworki, biblioteki itd.). Odpoczynek? Tak, po kilkudziesięciu minutach myślenia nad jednym zagadnieniem dobrze zrobić sobie przerwę. Przeglądanie memów, przeczytanie nowinek technologicznych, sprawdzenie wyniku meczu czy zamienienie kilku słów z kolegą obok. To wszystko odrywa nas na chwilę i uwalnia myślenie. Z punktu widzenia mojego pracodawcy jest to w porządku, ponieważ zadania zostają zrealizowane w wyznaczonym czasie, a pracownicy nie czują się zmęczeni i przytłoczeni pracą. Około 13 idziemy na obiad i tak jak w każdej innej firmie nie rozmawiamy tylko o IT :). Po obiedzie kontynuujemy pracę.

 

Rozwiązywanie problemów i pisanie kodu to nie wszystko. Programiści chodzą też na spotkania (np. odnośnie modułu nad którym teraz pracują), kontaktują się z innymi działami np. konsulting pyta jak działa jakaś funkcjonalność lub czy możemy dla klienta dodać nowe opcje, testerzy zgłaszają błędy, więc kontakt z nimi jest praktycznie ciągły. Programiści pracują też na serwerach, bazach danych, zarządzają swoimi zadaniami i zgłoszeniami. Jednak najlepsze moim zdaniem są kontakty z innymi programistami. Zawsze gdy miałem jakiś problem mogłem liczyć na kogoś kto dłużej pracuje przy tym projekcie lub na bardziej doświadczonego programistę.

 

Współpraca, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność są ważnymi cechami programisty. Praktycznie każdego dnia robimy coś innego. Praca jest bardzo satysfakcjonująca, ale też bardzo rozwijająca. Polecam wszystkim, którzy się jeszcze wahają.