Unia Europejska

Pierwsza ważna rzecz - określ swój cel!
Spektrum możliwości jest bardzo szerokie. Gry komputerowe, systemy operacyjne, aplikacje na urządzenia mobilne, strony internetowe, zaawansowane i skomplikowane algorytmy (np. sieci neuronowe, sztuczna inteligencja) i wiele, wiele więcej. Tutaj musimy się na chwilę zatrzymać i pomyśleć, który z tych obszarów zdaje się nam najatrakcyjniejszy.
Po drugie zastanówmy się czy chcemy iść w stronę back-endu czy front-endu? Front-end (przód aplikacji, głównie to, co widać czyli np. wygląd strony internetowej) to przede wszystkim języki skryptowe (np. JavaScript). Back-end to z kolei strona serwerowa danego projektu, czyli serwery gier, serwery obsługujące żądania na stronie (np. logowanie), skomplikowane algorytmy genetyczne, silniki graficzne czy obliczeniowe. W back-endzie używane są języki obiektowe (np. C#, Java).
Gdy już określimy nasze ogólne preferencje do tego, co chcemy robić, możemy przejść do jednej z ważniejszych kwestii, jaką są trendy rynkowe. Nasza umiejętność programowania może nie być nic warta, jeśli dana technologia lub język programowania odejdą do lamusa w ciągu najbliższych kilku lat. O tym z kolei może decydować szereg czynników, które zawsze należy mieć na uwadze. Są nimi:
- wielkość społeczności, która pisze w danym języku,
- popularność danego języka,
- to czy język nadal jest rozwijany (jeśli tak, w jakim tempie?),
- zastosowanie danego języka (np. ile i jakich problemów można rozwiązać przy jego pomocy?).
Sprawdź nasze kursy programowania
Najpopularniejsze języki programowania - poznaj wszystkie!
C# - język wysokiego poziomu, wyręcza w wielu kwestiach programistę na przykład poprzez zarządzanie pamięcią. Jest dobrym wyborem na początek nauki, kiedy trzeba się skupić na algorytmie, a nie problematycznej implementacji. Wykorzystywany bardzo szeroko w technologiach web, serwerach gier i serwisach internetowych.
Java - język wysokiego poziomu, konkuruje z językiem C#. Różnic między nimi jest kilka, np. Java ma możliwość wykonywania na wszystkich systemach operacyjnych. Wykorzystywany podobnie jak C#. Oba te języki pozwalają na szybkie budowanie aplikacji dzięki setkom tysięcy gotowych bibliotek, frameworków i rozwiązań.
C++ - język niższego poziomu niż C# i Java. C++ daje duże możliwości, ale także dużo „wymaga”. Wspomniane już wyżej zarządzanie pamięcią, rekompensowane jest dużą szybkością działania i bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych. Stosowany jest w miejscach gdzie kładzie się duży nacisk na szybkość działania np. systemy operacyjne, silniki analityczne itp., ale także w firmach, które zajmują się rozwiązaniami elektronicznymi, mikrokontrolerami oraz komunikacja.
Python - język wysokiego poziomu, będący językiem interpretowanym (tj. tłumaczonym przez program zwany interpreterem). Jest dość łatwy i czytelny, dzięki czemu świetnie nadaje się do nauki dla początkujących programistów. Funkcjonalność Pythona wynika z rozbudowanego pakietu bibliotek, które pozwalają tworzyć aplikacje i gry.
Warto też wspomnieć, o językach skryptowych, takich jak JavaScript czy PHP. Brakuje w nich kilku zaawansowanych mechanizmów oraz silnego typowania. Mimo tego nauka podstaw (zmienne, tablice, pętle, instrukcje warunkowe, funkcje) jest jak najbardziej możliwa. Ciekawą „nakładką” na JavaScript jest TypeScript, który umożliwia programowanie obiektowe.
Musimy pamiętać, że bez względu na to, jaki język programowania wybierzemy, nasza nauka zaowocuje w przyszłości. Podstawowe mechanizmy w każdym języku są bardzo podobne, więc gdy poznamy kilka z nich, łatwiej nam będzie zrozumieć pozostałe.
Zapisz dziecko na darmowe warsztaty
Poza tym, ciężko doszukać się lepszej gimnastyki umysłowej od nauki programowania, która równie szybko i skutecznie pomagałaby w rozwoju logicznego i analitycznego sposobu myślenia. A Ty, jakiego języka programowania używasz? Zapraszamy do komentowania!
Ocena użytkowników: 4 / 5