KURS PROGRAMOWANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DODATKOWE

 

KURS WAKACYJNY - GRAFIKA

Klasy 4-6 oraz 7, 8 (10 – 12 lat, 13-15 lat)

 

 

OPIS KURSU - GRAFIKA:

Kurs „Początkujący grafik - grafika rastrowa" skierowany jest do uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grafiką z rastrową i chcą nauczyć się tworzenia projektów graficznych. W ramach lekcji z projektowania grafiki rastrowej dowiedzą się jak edytować i ulepszać zdjęcia, opanują podstawowe techniki retuszu oraz nauczą się pracy z warstwami, maskami i filtrami. W trakcie kursu przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia potrzebne do rozpoczęcia nauki komputerowego projektowania graficznego. Na kursie uczeń pozna program Photopea.

 

PROGRAM KURSU - GRAFIKA:

(Kurs obejmuje 5 spotkań, każde 2x45 minut z krótką przerwą)

1. „Wprowadzenie do projektowania w programie do grafiki rastrowej”Lekcja ma na celu przedstawienie uczniom czym jest projektowanie i praca edytora fotografii. Przypomnimy, na czym polega różnica między grafiką rastrową a grafiką wektorową. Ponadto zapoznają się z interfejsem programu Gimp. Na lekcji poznane zostaną narzędzia i funkcje programu. Uczeń pozna, czym są warstwy, siatki, prowadnice wykonując proste ćwiczenia demonstrujące zasadę ich działania.

2. „Tony i kolory”Celem lekcji jest nauka kluczowych technik: eksport, skalowanie, panel historia i wycofywanie zmian oraz edycja tonów i kolorów.

3. „Warstwy” Celem lekcji jest nauka pracy na warstwach – rozmieszanie i przesuwanie, grupowanie i organizowanie, blokowanie, krycie.

4. „Filtry” Celem lekcji jest nauka pracy z filtrami – rozmycie oraz pikselizacja, dodawanie i usuwanie szumów wyostrzanie obrazów, rzucanie cienia i filtry światła. Na koniec również filtry dekoracyjne.

5. „Podstawowe techniki retuszu” Celem lekcji jest zapoznanie się z narzędziami do retuszu oraz wykorzystanie ich w praktyce na przykładzie własnych zdjęć. Uczniowie dowiedzą się jak usuwać niedoskonałości, wygładzać skórę, podkreślać oczy czy zmieniać kolor tęczówki.

 

ZAKRES UZYSKANEJ WIEDZY PO SKOŃCZENIU KURSU - GRAFIKA:

1. Uczeń posiada podstawową wiedzę z zakresu grafiki rastrowej.

2. Zna najważniejsze narzędzia i funkcje programu Gimp i potrafi je wykorzystywać do projektowania graficznego.

3. Zna różnice między grafiką wektorową a grafiką rastrową.

4. Wie, czym są tony i kolory, warstwy, filtry.

5. Poznał podstawowe techniki retuszu obrazów.

 

CENA KURSU - GRAFIKA:

33 zł za 45 minut zajęć.

Kurs składa się z 5 spotkań każde po 2x45 minut.

 

TERMINY KURSU - GRAFIKA:

Dokładne terminy poszczególnych zajęć dostępne w formularzu zapisowym.

 

LICZBA UCZESTNIKÓW KURSU - GRAFIKA:

5- 12 Osób