Trwają zapisy na semestralne kursy stacjonarne oraz online! Sprawdź!

Blog

IT-Facts - niesamowite gry stworzone przez jedną osobę


3 minuty czytania

Każdy gamer z pewnością kojarzy takie tytuły jak Wiedźmin, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 czy serię The Elder Scrolls. Co łączy te produkcje? Przede wszystkim ogromny budżet i zaangażowanie do pracy dziesiątek lub nawet setek osób (zespół tworzący Cyberpunk 2077 liczył ponad 500 osób). 

Co jakiś czas na rynek trafiają jednak produkcje za przysłowiowe “grosze” tworzone od podstaw przez jedną osobę - i co ważniejsze - swoim potencjałem potrafią sięgnąć naprawdę wysoko! 

Jednym z takich przykładów jest gra Mýrdalssandur, Iceland - produkcja stworzona przez Matta Newella na silniku Unreal Engine 4. Gra robi piorunujące wrażenie głównie ze względu na niesamowicie realistyczną grafikę. Newell postawił sobie za cel zaprojektowanie tytułu, który byłby tzw. “symulatorem chodzenia” po przepięknej Islandii. 

Mýrdalssandur, Iceland zadebiutowało na platformie Steam w marcu 2020 roku i z miejsca zdobyło uznanie tysięcy graczy na całym świecie. Zerknijcie tylko jak bosko to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=9hy4Hb33ilk 

Inną produkcją - tym razem strzelanką - jest gra zaprojektowana przez Zenga Xianchenga, czyli Bright Memory: Infinite. To kolejny przykład niesamowitej kreatywności i ciężkiej pracy wyłącznie jednej osoby. 

Ogromne wrażenie robi tutaj nie tylko oprawa graficzna, ale także zaawansowane mechaniki walki i ciekawie skonstruowany świat. Ten tytuł także został w całości stworzony na silniku Unreal Engine 4. Łapcie klimatyczny zwiastun tej genialnej produkcji: https://www.youtube.com/watch?v=TfVtVS35qj4 

screen 0

Kolejnym i jednym z najbardziej znanych przykładów gier, które zaprojektowała jedna osoba, jest Minecraft. Markus „Notch” Persson przez kilka lat w pocie czoła pracował nad tytułem, który miał stać się jedną z ikon popkultury XXI wieku. Włożony wysiłek się jednak opłacił - Markus sprzedał Minecrafta firmie Microsoft za kwotę 2,5 miliarda dolarów! Warto dodać, że o prawa do marki walczyły też takie firmy jak EA czy Activision, lecz ostatecznie nie byli oni w stanie przebić oferty giganta z Redmond. 

Mówiąc o grach stworzonych przez pojedynczych deweloperów, nie można nie wspomnieć o Tetrisie. W świecie gamingu była to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych produkcji, jakie kiedykolwiek powstały. 

Tetris został zaprojektowany przez pracownika Sowieckiej Akademii Nauk - Aleksieja Pażytnowa w 1984 roku. Niestety, nie wzbogacił się na swoim projekcie, a jego pomysł został szybko skopiowany przez biznesmenów z innych krajów. Ostatecznie gra trafiła pod strzechy niemal całego świata i mogła się cieszyć setkami milionów pobrań. 

Przedstawione przykłady to oczywiście zaledwie kropla w morzu innowacyjnych gier, które w większym lub mniejszym stopniu osiągnęły sukces, dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości pojedynczych osób. 

Jeśli marzy Wam się projektowanie gier, to pamiętajcie, że wszelką wiedzę na ten temat możecie zdobyć na naszych kursach programowania. Nauczymy Was tworzyć gry w Unity, Minecrafcie i Robloxie, korzystać z języków C# oraz Python, a także projektować własne grafiki 2D i 3D i wiele, wiele więcej.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Jaki powinien być program zajęć z programowania?

Aktualna rzeczywistość cyfrowa wymusza na dzieciach należących do tzw. grupy milenialsów, pozyskiwanie coraz bardziej zróżnicowanych...

Czytaj więcej
Blog

Branka Bebić - właścicielka franczyzy Gigantów Programowania w Chorwacji o inwestycji w przyszłość

Szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania (Coding Giants) rozpocznie działalność w formie franczyzy także w...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Nasi
partnerzy

Polecane z
bloga

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!

Czytaj

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Czytaj