Unia Europejska

Programowanie dla dzieci
Blog

Kursy programowania a rozwój osobisty. Jak nauka kodowania wpływa na samopoczucie dzieci?


8 minut czytania

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest integralną częścią naszego życia, nauka programowania staje się coraz bardziej cenną umiejętnością, która nie tylko rozwija wiele umiejętności, ale także wpływa pozytywnie na ogólny rozwój osobisty dzieci. Nauka programowania ma bardzo korzystny wpływ na samopoczucie, motywację i pewność siebie u dzieci i młodzieży. Dlaczego jeszcze warto rozważyć jej wprowadzenie do codziennej edukacji?

Rozwój umiejętności technicznych

Nauka programowania to proces, który uczy dzieci, jak tworzyć oprogramowanie, aplikacje, strony internetowe czy gry wideo. To nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale także dość skomplikowane zadanie, które wymaga logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, a także dużych pokładów kreatywności. Dzieci, które uczą się programowania, rozwijają konkretne umiejętności techniczne, które mogą być użyteczne w przyszłym życiu zawodowym.

Poczucie sprawczości

Kodowanie to proces tworzenia czegoś od zera. Dzieci, które uczą się programowania, doświadczają poczucia sprawczości, ponieważ widzą, jak ich pomysły i wysiłek przekształcają się w działające aplikacje lub gry. Daje im to poczucie satysfakcji, co tylko motywuje do dalszej nauki. Dziecko, które napisze własny program lub stworzy grę komputerową, będzie czuć dumę z własnych osiągnięć i zrozumie, że ma kontrolę nad własnym rozwojem.

Motywacja do nauki

Nauka programowania może znacząco wpłynąć na motywację dziecka do nauki szkolnej. Dzieci, które widzą, że są w stanie rozwiązać trudne zadania i tworzyć coś nowego, zyskują pewność siebie i wiarę we własne umiejętności. Może się to przełożyć się lepsze oceny z innych przedmiotów szkolnych. Chęć do nauki matematyki, nauk przyrodniczych czy języków obcych będzie wzrastać, ponieważ dziecko przekonuje się, że jest w stanie samodzielnie zdobywać nowe umiejętności.

chlopiecprogramuje

Programowanie z Gigantami to nie tylko nauka, ale także świetna zabawa! 

Chęć podejmowania wyzwań

Programowanie to nie tylko nauka konkretnych języków programowania, ale także proces ciągłego rozwiązywania problemów. Dzieci, które uczą się programowania, rozwijają umiejętność podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami czy porażkami. Podczas nauki kodowania, dzieci uczą się cierpliwości, wytrwałości i samodyscypliny. Te umiejętności są niezwykle cenne w życiu codziennym i w przyszłym zawodowym rozwoju.

Rozwój kreatywności

Programowanie to konieczność opanowania podstaw języka angielskiego, matematyki i zdolności tworzenia kodu, ale ciągłe wykazywanie się kreatywnością. Dzieci, które projektują gry, tworzą własne grafiki, strony www czy aplikacje, wykorzystują swoją wyobraźnię i twórcze pomysły, co z kolei sprzyja rozwojowi kreatywności.

Bezpieczna perspektywa rozwoju zawodowego

Nauka programowania daje dzieciom perspektywę rozwoju zawodowego w obszarze  technologii, która obecnie cieszy się ogromnym popytem na rynku pracy. Dzięki umiejętnościom programowania dzieci mogą rozwijać się w kierunku karier związanych z programowaniem, projektowaniem stron internetowych, analizą danych i wieloma innymi dziedzinami. 

Nauka programowania ma więc nie tylko praktyczne zastosowanie, ale także ogromny wpływ na rozwój osobisty dzieci. Daje im umiejętności, które są cenione zarówno na rynku pracy, jak i w życiu codziennym. Motywuje do nauki, rozwija kreatywność i pomaga budować poczucie sprawczości. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie kursów programowania do edukacji dzieci, aby pomóc im osiągnąć sukcesy i rozwijać się na wielu płaszczyznach.

Kilka słów o badaniach na ten temat

Badania pokazują, że intensywna edukacja wczesnoszkolna ma pozytywny wpływ na naukę u dzieci w późniejszym życiu. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku lat wiele krajów na całym świecie wprowadziło zajęcia z informatyki i programowania do swoich krajowych programów nauczania, aby wyposażyć uczniów w potrzebne umiejętności. 

Rozwój umiejętności myślenia obliczeniowego u małych dzieci przyciąga coraz większą uwagę — mówi się nawet, że jest to umiejętność na miarę pisania i czytania XXI wieku. Uważa się także, że jest to skuteczny sposób kształtowania myślenia. Nauka kodowania to kodowanie to skuteczny mechanizm, ułatwiający rozwiązywanie problemów oraz proces umożliwiający użytkownikom tworzenie innowacyjnych i ważnych z perspektywy całych społeczeństw produktów. 

Zajęcia z kodowania to skuteczne instrumenty, z których mogą korzystać nauczyciele, aby wzbogacić doświadczenia edukacyjne dzieci. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie obszarem edukacji wczesnoszkolnej w odniesieniu do obszaru kompetencji cyfrowych, w tym umiejętności kodowania. Programowanie doskonali umiejętności rozumowania, a tym samym wspiera także umiejętności rozumowania matematycznego. Dzięki edukacji kodowania dzieci mają możliwość przekształcenia swoich pomysłów w rzeczywistość. W ten sposób uzyskują one niezbędną motywację do bardziej szczegółowego poznawania informatyki. 

Bibliografia: 

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S187118712200219X 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8246130/ 
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2212868921000891 
  4. https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1154629.pdf 

FAQ:

Czym są Giganci Programowania?

Giganci Programowania to innowacyjna szkoła programowania dla dzieci i młodzieży, która oferuje różnorodne kursy z zakresu programowania, sztucznej inteligencji, tworzenia gier wideo, stron www, grafiki 2D i 3D i cyberbezpieczeństwa. Naszym celem jest rozwijanie umiejętności cyfrowych  i kreatywności u młodych ludzi, przy jednoczesnym zapewnieniu im solidnej podstawy do przyszłej kariery w branży technologicznej

Dla kogo przeznaczone są kursy Gigantów Programowania?

Nasze kursy są przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Oferujemy programy dostosowane do różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania, dzięki czemu każde dziecko może znaleźć odpowiedni kurs, który spełni jego potrzeby.

Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w kursach Gigantów Programowania?

Uczestnictwo w naszych kursach oferuje wiele korzyści, takich jak:

  • Rozwijanie umiejętności programowania i logicznego myślenia.
  • Rozwijanie kreatywności i zdolności do rozwiązywania problemów.
  • Motywacja do nauki i rozwijania zainteresowań technologicznych.
  • Perspektywa przyszłej kariery w branży technologicznej.
  • Możliwość tworzenia własnych projektów i aplikacji.

Jakie są wymagania techniczne?

Dla większości kursów nie są wymagane żadne specjalistyczne umiejętności ani sprzęt. W przypadku kursów online wystarczy dostęp do komputera i internetu. Na zajęciach stacjonarnych przygotowujemy sprzęt dla każdego ucznia. 

Czy Giganci Programowania oferują certyfikaty?

Tak, oferujemy certyfikaty ukończenia kursów. Po zakończeniu kursu uczniowie otrzymują certyfikat, który potwierdza ich zdobyte umiejętności i osiągnięcia.

Jak mogę się zapisać na kursy Gigantów Programowania?

Aby zapisać się na nasze kursy, wystarczy kilknąć w poniższy przycisk:

Sprawdź naszą ofertę!! 

Następnie wybierz interesujący cię kurs i zarejestruj się online. Możemy także udzielić informacji na temat dostępnych terminów, cen i innych szczegółów - w tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą obsługą klienta (mail + tel). 

Jakie są koszty uczestnictwa w kursach?

Koszty uczestnictwa w kursach różnią się w zależności od kursu i trwania programu. Prosimy o skontaktowanie się z nami lub odwiedzenie zakładki “Kursy i cennik”, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat.

Czy Giganci Programowania oferują pomoc w znalezieniu pracy?

Nie oferujemy bezpośredniej pomocy w znalezieniu pracy, ale nasze kursy przygotowują uczniów do przyszłej kariery w branży technologicznej, co może znacząco zwiększyć ich szanse na rynku pracy.

Jakie są cele Gigantów Programowania na przyszłość?

Naszym celem jest kontynuowanie rozwijania naszej oferty kursów, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci i młodzieży rozwijanie umiejętności programowania i technologicznych w sposób przystępny i interesujący.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

początkujący front-end developer
Blog

Co powinien umieć początkujący front-end developer?

Front-end developer to wciąż zawód przyszłości i nawet niewielka wiedza i doświadczenie nie są przeszkodą w zdobyciu pierwszej pracy,...

Czytaj więcej
mody do minecrafta
Blog

Świąteczne mody do Minecrafta - oto najlepsze z nich

Creepery w mikołajkowych czapkach? Przystrojone minecraftowe drzewka? W podstawowej wersji Minecrafta takie elementy mogą pozostać tylko...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs