Nowość 🖥️🎉 Zrób pierwszy krok w programowaniu ZA DARMO! 👉 DARMOWA LEKCJA PRÓBNA

Unia Europejska

Blog

Pierwsza gra generująca sygnał wideo – Spacewar!


2 minuty czytania

Jej twórcą był ambitny i niesamowicie kreatywny student – Steve Russell, który tak bardzo zainspirował się grą Tennis for Two, że postanowił wziąć się hardo do roboty i stworzyć coś, co zmieni oblicze raczkującego gamingu.

 Eskalacja zimnej wojny natchnęła go kolejną, potężną dawką weny i tak oto w jego głowie powstał prototyp Spacewar! – strzelanki rodem z science fiction, w której dwóch graczy rywalizowało ze sobą w swoich kosmicznych statkach.

 Swoją produkcję przełożył na komputer PDP-1, będącym w istocie jednym z pierwszych minikomputerów w historii.

 Po hucznej premierze (w 1961 roku), gra nie zwalniała tempa. Spacewar! zdobywał coraz większą popularność, co siłą rzeczy skłoniło twórcę do rozbudowy swojego dzieła.

 Wkrótce w grze pojawiło się m.in. gwiaździste tło, system punktacji, nieco podrasowana grafika i prawdziwy ewenement, czyli skok w nadprzestrzeń, pozwalający naszemu statkowi znienacka znikać i pojawiać się w losowym miejscu na mapie rozgrywki.

 Niestety, ambitny Russell nie zarobił zbyt wiele na swojej perełce. Powodem był koszmarnie drogi sprzęt, na który gra została stworzona, czyli wspomniany PDP-1.

Jeden egzemplarz tego żelastwa kosztował 120 tysięcy dolarów (dzisiaj ponad 900 tysięcy dolarów!). Poza tym, firma wyprodukowała zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy swojego komputera, przez co o jakimkolwiek rozwoju gry nie mogło być mowy.

 Russell został uhonorowany za swój wkład w rozwój gamingu dopiero w 2013 roku na Game Developers Choice Awards, mając już 76 lat.

Pamiętajcie, że też możecie nauczyć się tworzyć własne gry! O tym, jak to zrobić dowiecie się z naszych kursów programowania. :)

Sprawdź nasze kursy programowania


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez programowania. Wpływa ono przecież na całą naszą rzeczywistość, pozwalając cieszyć się...

Czytaj więcej
Kodowanie dla dzieci

Kodowanie dla dzieci – co to jest, jak wygląda i czy warto?

Choć kodowanie i programowanie to pojęcia często utożsamiane, nie jest to do końca trafne połączenie. Programowanie to wydawanie poleceń...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs