Obliczenia, zadania i różne pojęcia matematyczne często budzą niechęć ze strony dzieci. Jak je przekonać do tego, że nauka matematyki może być ciekawa, zabawna i angażująca? Matematyka z Minecraftem dla klasy piątej w Gigantach programowania to idealne rozwiązanie. Łącząc ze sobą przygody w świecie Minecrafta z nauką matematyki jesteśmy w stanie pokazać całkowicie inne oblicze matematyku. Obliczeniowy parkour, Minecraftowa Arena Ułamków czy też Lustrzany Wymiar Symetrii to tylko niektóre z propozycji jakie mamy dla uczniów. Każda lekcja składa się z teoretycznego wstępu oraz praktycznego wykorzystania wiedzy w Minecrafcie. Po ukończeniu kursu uczniowie otrzymują certyfikat poświadczający zdobytą wiedzę.

Na rozgrzewkę dodawanie i odejmowanie w zakresie 200 oraz mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Nawet jeżeli wydaje nam się, że może być to zbyt skomplikowane to Naukowiec z Wioski przychodzi nam na ratunek. Dzięki niemu przypomnimy sobie zasady ułatwiające naukę obliczeń jak np. przemienność i łączność dodawania oraz mnożenia.
Tor przeszkód, podczas którego można nauczyć się potęgowania? Tylko w Minecraft Education. Sprawdź czy jesteś w stanie przebudować wieże przy pomocy liczb ale niektóre liczby będą wymagać najpierw aby podnieść je do potęgi. Podołasz wyzwaniu?
Aby zbudować i zespawnować Withera konieczne jest wykonanie odpowiednich czynności w odpowiedniej kolejności. W przypadku, gdybyśmy zaczęli od czaszek szkieletu na dole, a skończyli na Piasku Dusz na górze to niestety nic by się nie udało. Podobnie jest z matematyką - poznając dogłębnie kolejność wykonywania zadań będziemy w stanie poradzić sobie z każdym obliczeniem.
Dziś wszystkie drogi w Minecrafcie prowadzą do Rzymu. Dowiemy się jak zapisywać cyfry rzymskie na podstawie arabskich i na odwrót oraz poznamy zasady odczytywania takich cyfr. Dzięki temu bez problemu stwierdzimy, że Minecraft powstał w XXI wieku.
Szacowanie jest niezwykle istotne w Minecrafcie. Czy strzała doleci do celu? Czy po wybuchu Creepera zostanie mi jeszcze trochę punktów życia? W matematyce szacowanie również pełni ważną funkcję - zobaczmy do czego możemy wykorzystać obliczenia przybliżone.
Dodawanie i odejmowanie liczb trzycyfrowych sposobem pisemnym to kolejny temat zaproponowany przez Steve’a. Tym razem Steve podpowiedział nam jak przy pomocy dodawania sprawdzić wynik odejmowania. Dzięki temu żadne obliczenia nie będą nam straszne. Powodzenia.
Tabliczka mnożenia niestety zniknęła z Minecrafta. Ciężko byłoby przy jej pomocy mnożyć liczby czterocyfrowe i trzycyfrowe przez inne dlatego też nauczymy się mnożenia pisemnego. Dzienniki i tablice w Minecrafcie przyjdą nam z pomocą.
Wielokrotności, dzielenie z resztą, cechy podzielności - wszystkie te pojęcia znaleźliśmy w starej skrzyni wewnątrz starej kopalni. Spróbujemy dziś poznać te pojęcia i może uda nam się rozwiązać tajemnicę kopalni.
Dziś poznamy liczby pierwsze i liczby złożone. Tylko przy pomocy prawidłowych odpowiedzi uda Ci się przejść przez tajemnicy tunel. Ostrzegamy - na jego końcu może pojawić się mityczny Sfinks, który zada ostateczną zagadkę.
Mimo, że Świat Ułamków nie jest jednym z wymiarów w Minecrafcie to dziś zabierzemy Cię do niego i dowiemy się czym jest ułamek właściwy i niewłaściwy i jak zapisać ułamki w formie dzielenia.
Niestety portal powrotny ze świata ułamków został przez kogoś wyłączony. Nie możemy wrócić do Overworldu. Jeden z nauczycieli powiedział, że istnieje droga powrotna jednak trzeba przejść przez ułamkowy tor przeszkód. Musimy wspólnie stawić temu czoła. W pierwszej rundzie - rozszerzanie, skracanie i porównywanie ułamków.
Druga runda - obliczenia na ułamkach o wspólnych mianownikach. Na ścianach znaleźliśmy różne zadania do wykonania. Z pewnością rozwiązanie ich popchnie nas do przodu. Sprawdźmy.
Przedostatnia runda przed nami. Tym razem będzie trudniej, gdyż tym razem obliczeń będziemy dokonywać na ułamkach o różnych mianownikach. W naszym nowym wymiarze nie działają kalkulatory. Musimy poradzić sobie w inny sposób. Bez strachu - nauczymy jak to zrobić.
Finałowa runda - wyjście z Ułamkowego Wymiaru jest już bardzo blisko. Przed nami mnożenie ułamków i liczb mieszanych stosując skracanie. Drzwi są tak blisko, dosłownie kawałek. Zaraz. Co się dzieje? Czy to… SMOK?!!
Podczas lekcji będziemy rozwiązywać różnego rodzaju zadania tekstowe. Celem lekcji będzie przede wszystkim ćwiczenie umiejętności uważnego czytania treści podanego zadania, jego zrozumienie, zapisanie obliczeń i podanie wyniku.
Podczas lekcji będziemy omawiać pojęcie skali. Skala będzie wskazywać ile razy przedmiot, figura naturalnych rozmiarów została powiększona lub pomniejszona. Pokażemy przykłady zadań z zastosowaniem skali.
Podczas lekcji będziemy zaokrąglać liczby. Poznamy zasady zaokrąglania danej liczby do określonego miejsca w tej liczbie.