Blog

IT-Facts - pierwsza strona internetowa


3 minuty czytania

Dynamiczny rozwój internetu w latach 90’ XX wieku całkowicie odmienił dotychczasowy sposób życia milionów ludzi na całym świecie. I choć technologia ta była udoskonalana znacznie wcześniej (jej bezpośrednim- przodkiem był tzw. APPANET - sieć zbudowana w 1969 roku na potrzeby Departamentu Obrony USA), to jej komercyjny rozkwit przypadł właśnie na ostatnią dekadę XX wieku.

Pierwsza strona internetowa powstała w 1990 roku w Europejskim Centrum Badań Jądrowych i została napisana w języku HTML. Składała się ona z zaledwie 22 znaczników i co ciekawe - można ją oglądać do dzisiaj pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Musicie jednak przyznać, że nie wyglądała zbyt zachęcająco. Na szczęście już w 1992 roku pojawiła się pierwsza przeglądarka internetowa, umożliwiająca otwieranie stron www w formie graficznej - nazywała się Erwise. Niedługo później na rynek trafiła przeglądarka Mosaic, na bazie której zbudowano legendarny Internet Explorer. Strony były jednak banalnie proste i nie przykuwały uwagi wyjątkowym designem.

Dzięki komercyjnemu rozwojowi internetu szybko się to zmieniło. Już w 1995 roku wystartował EBay - serwis aukcji internetowych. Wkrótce dołączyły do niego tysiące innych firm, a świetnie zaprojektowana przeglądarka !Yahoo przez długi czas była potęgą rynku. Design stron internetowych mógł ulec znaczącym zmianom dopiero w 1996 roku, kiedy to premierę miał język CSS. Pozwolił on na niemal dowolne kreowanie wyglądu stron internetowych w przeglądarce.

W tym samym czasie Nokia wypuściła na rynek telefon Nokia 9000 - pierwsze urządzenie tego typu, na którym można było przeglądać strony www. Już rok później Internet dostał wsparcie w postaci języka PHP, umożliwiającym projektowanie dużo bardziej zaawansowanych stron internetowych. Wkrótce dołączyła do niego Java - pozwalająca na uruchamianie w przeglądarkach pierwszych aplikacji.

Świat Internetu zmieniał się dosłownie z dnia na dzień, lecz prawdziwa rewolucja miała dopiero nadejść w 1998 roku wraz z uruchomieniem Google.com i wprowadzeniu pojęć SEO oraz pozycjonowania.

A oto jeszcze kilka ciekawostek poświęconych stronom www:

  • Surfować w Internecie – każdy z Was zapewne zna to pojęcie. Zostało ono po raz pierwszy użyte w 1992 roku przez bibliotekę Jean Armour Polly w jednym z tamtejszych artykułów. I stąd właśnie “surfować w Internecie” oznacza po prostu “przeglądać strony internetowe”.
  • Według danych ze stycznia 2021 aż 4,66 miliarda ludzi na całym świecie korzysta z Internetu
  • Internet jest najszybciej rozwijającym się medium - w zaledwie 4 lata od premiery korzystało z niego już 50 milionów użytkowników!
  • Pierwszy baner w Internecie, stworzony w 1994 roku dla Modem Media/AT&T przez TANGENT Design/Communications of Westport wyglądał tak:baner 1
  • Internet składa się (na chwilę obecną) z ponad 50 miliardów stron

Jeśli jesteś zainteresowany/a tworzeniem stron internetowych koniecznie zapoznaj się z naszymi kursami!


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!
Blog

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz częściej mówiło się o pozytywnym i negatywnym wpływie gier komputerowych na rozwój dziecka....

Czytaj więcej
gry dzieciństwa
Blog

Najpopularniejsze gry Twojego dzieciństwa

Każde pokolenie ma swój czas i…ulubione gry! Wiele osób wciąż wspomina z nostalgią kultowego Pegasusa czy Atari — konsole, na których...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs