Trwają zapisy na feryjne kursy stacjonarne oraz online! Sprawdź!

Blog

IT-Facts - pierwsza strona internetowa


3 minuty czytania

Dynamiczny rozwój internetu w latach 90’ XX wieku całkowicie odmienił dotychczasowy sposób życia milionów ludzi na całym świecie. I choć technologia ta była udoskonalana znacznie wcześniej (jej bezpośrednim- przodkiem był tzw. APPANET - sieć zbudowana w 1969 roku na potrzeby Departamentu Obrony USA), to jej komercyjny rozkwit przypadł właśnie na ostatnią dekadę XX wieku.

Pierwsza strona internetowa powstała w 1990 roku w Europejskim Centrum Badań Jądrowych i została napisana w języku HTML. Składała się ona z zaledwie 22 znaczników i co ciekawe - można ją oglądać do dzisiaj pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Musicie jednak przyznać, że nie wyglądała zbyt zachęcająco. Na szczęście już w 1992 roku pojawiła się pierwsza przeglądarka internetowa, umożliwiająca otwieranie stron www w formie graficznej - nazywała się Erwise. Niedługo później na rynek trafiła przeglądarka Mosaic, na bazie której zbudowano legendarny Internet Explorer. Strony były jednak banalnie proste i nie przykuwały uwagi wyjątkowym designem.

Dzięki komercyjnemu rozwojowi internetu szybko się to zmieniło. Już w 1995 roku wystartował EBay - serwis aukcji internetowych. Wkrótce dołączyły do niego tysiące innych firm, a świetnie zaprojektowana przeglądarka !Yahoo przez długi czas była potęgą rynku. Design stron internetowych mógł ulec znaczącym zmianom dopiero w 1996 roku, kiedy to premierę miał język CSS. Pozwolił on na niemal dowolne kreowanie wyglądu stron internetowych w przeglądarce.

W tym samym czasie Nokia wypuściła na rynek telefon Nokia 9000 - pierwsze urządzenie tego typu, na którym można było przeglądać strony www. Już rok później Internet dostał wsparcie w postaci języka PHP, umożliwiającym projektowanie dużo bardziej zaawansowanych stron internetowych. Wkrótce dołączyła do niego Java - pozwalająca na uruchamianie w przeglądarkach pierwszych aplikacji.

Świat Internetu zmieniał się dosłownie z dnia na dzień, lecz prawdziwa rewolucja miała dopiero nadejść w 1998 roku wraz z uruchomieniem Google.com i wprowadzeniu pojęć SEO oraz pozycjonowania.

A oto jeszcze kilka ciekawostek poświęconych stronom www:

  • Surfować w Internecie – każdy z Was zapewne zna to pojęcie. Zostało ono po raz pierwszy użyte w 1992 roku przez bibliotekę Jean Armour Polly w jednym z tamtejszych artykułów. I stąd właśnie “surfować w Internecie” oznacza po prostu “przeglądać strony internetowe”.
  • Według danych ze stycznia 2021 aż 4,66 miliarda ludzi na całym świecie korzysta z Internetu
  • Internet jest najszybciej rozwijającym się medium - w zaledwie 4 lata od premiery korzystało z niego już 50 milionów użytkowników!
  • Pierwszy baner w Internecie, stworzony w 1994 roku dla Modem Media/AT&T przez TANGENT Design/Communications of Westport wyglądał tak:baner 1
  • Internet składa się (na chwilę obecną) z ponad 50 miliardów stron

Jeśli jesteś zainteresowany/a tworzeniem stron internetowych koniecznie zapoznaj się z naszymi kursami!

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Bardzo ciekawy wpis!

itrap
This comment was minimized by the moderator on the site

Same smaczki

net-max
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Blog

Podstawy programowania dla dzieci

Umiejętność programowania w kontekście przyszłości dzieci jest tak ważna, że coraz częściej zaczyna być traktowana na równi z nauką...

Czytaj więcej
Blog

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?

Nauka programowania stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie w przypadku każdego dziecka...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Nasi
partnerzy

Polecane z
bloga

Najlepiej sprzedające się gry wideo na świecie

Czytaj

Lekcje programowania dla dzieci - kiedy zacząć?

Czytaj

Jak zacząć przygodę z programowaniem gier?

Czytaj