Unia Europejska

Kursy z programowania dla dzieci
Blog

Jak nauka programowania pomaga dzieciom w nauce szkolnej?


6 minut czytania

W czasach wszechobecnej cyfryzacji i nieustannie rozwijających się nowych technologii, umiejętność programowania staje się równie ważna, co nauka języka obcego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nauka kodowania przekłada się na znacznie lepsze oceny z przedmiotów szkolnych, a także na rozwój kreatywności czy umiejętności miękkich. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy do lektury! 

Nauka programowania od dziecka - dlaczego warto? 

Programowanie to w dzisiejszych czasach rzeczywista i bardzo przydatna umiejętność. Nieustannie powstają przecież nowe strony internetowe, gry wideo, aplikacje mobilne czy programy sterujące ruchem drogowym, informacjami pasażerskimi, biletomatami i bankomatami. 

To właśnie programy komputerowe pozwoliły ludzkości wyruszyć na podbój kosmosu, odkryć tajemnice morskich głębin czy stworzyć tak zaawansowane narzędzie, jakim jest Internet. Wiele z nich wykorzystywanych jest na co dzień także w transporcie, medycynie, wojsku, branży przemysłowej czy w sektorze rozrywkowym. 

Umiejętności nabyte podczas nauki kodowania przekładają się na lepsze wyniki w szkole. Programowanie to przede wszystkim proces tworzenia algorytmów i rozwiązywania problemów za pomocą komputera. Dzięki temu rozwijana jest umiejętności logicznego myślenia, która przydaje się m.in. podczas nauki matematyki, języka polskiego, geografii, chemii, biologii nie tylko! Dzieci, które uczą się programowania potrafią identyfikować problemy i wiedzą, jak szukać efektywnych rozwiązań. 

Dowiedz się, jak zacząć naukę programowania zupełnie od zera

Rozwijanie umiejętności matematycznych

Programowanie wiąże się z pracą na różnego rodzaju algorytmach. Dlatego dzieciom, które uczą się kodowania, łatwiej jest zrozumieć matematykę. Najważniejsze jest tutaj odpowiednie myślenie, a programowanie uczy rozwiązywania problemów, planowania, projektowania i umiejętności analitycznych.

‌Programista nie musi przeprowadzać skomplikowanych obliczeń, aby stworzyć działający program. Musi jednak wiedzieć jak zaprojektować i wdrożyć rozwiązanie, dzięki któremu osiągnie konkretny cel. A w tym wypadku, poza znajomością języków i środowisk programistycznych, ważne jest nieszablonowe myślenie. ‌‌Matematyka i programowanie opierają się na zasadach i regułach, których nie należy “wkuwać”, lecz które lepiej zrozumieć.  

Szukasz kreatywnych zajęć z matematyki dla swojego dziecka? Zapraszamy na zajęcia!

Zapisz dziecko na innowacyjne kursy z matematyki! 

Programowanie uczy angielskiego 

Teoretycznie znajomość języka angielskiego nie jest warunkiem koniecznym, aby programować. W praktyce jednak to właśnie język angielski służy do pisania programistycznych komend. Dlatego też przynajmniej podstawowa znajomość tego języka może znacznie ułatwić życie zwłaszcza początkującemu programiście. Dodatkowo większość wartościowych kursów czy tutoriali dotyczących programowania również dostępna jest po angielsku. 

Jak nauka programowania wpływa na mózg dziecka?

 • Rozwija umiejętność skupienia - programowanie to zadanie wymagające skupienia i koncentracji. Dzieci muszą rozwiązywać problemy krok po kroku, co pomaga im w rozwijaniu umiejętności skupienia i wytrwałości.
 • Wzmacnia pamięć i zdolności poznawcze - nauka programowania wymaga zapamiętywania różnych komend, funkcji i struktur danych. Pomaga to w rozwijaniu pamięci operacyjnej i zdolności poznawczych dziecka. 
 • Kreatywność i innowacyjność - programowanie stawia przed dziećmi wyzwania, które wymagają kreatywnego myślenia. Tworzenie nowych rozwiązań i projektów pomaga rozwijać ich zdolności twórcze i innowacyjne. 
 • Sprawczość - nauka programowania zachęca dzieci do podejmowania inicjatywy i podejmowania odpowiedzialności za swoje działania. Tworzenie własnych projektów i rozwiązywanie problemów programistycznych pomaga dziecku w rozwijaniu poczucia własnej wartości oraz przekonania, że jest ono w stanie osiągnąć cele, które sobie postawiło. 
 • Klarowne formułowanie myśli - programowanie wymaga precyzyjnego wyrażania swoich intencji i oczekiwań. Nawet najmniejszy błąd w kodzie może prowadzić do nieoczekiwanych wyników. Dzieci uczą się jasnego komunikowania swoich celów, co może pomóc im w uniknięciu nieporozumień i konfliktów w przyszłości.
 • Logiczne myślenie - programowanie opiera się na logicznych strukturach, warunkach i algorytmach. Dzieci, ucząc się programowania, rozwijają umiejętność rozumowania logicznego, analizowania problemów i planowania krok po kroku. Ta umiejętność może być zastosowana w wielu dziedzinach, nie tylko w technologii.
 • Konsekwencja i wytrwałość - tworzenie nawet prostego programu może być czasochłonne i wymagać wytrwałości. Dzieci uczą się, że osiągnięcie celu wymaga systematycznego podejścia i długoterminowej pracy. To cenne lekcje o konsekwencji i wytrwałości, które mogą być przydatne w dorosłym życiu.
 • Myślenie twórcze - programowanie nie polega tylko na podążaniu za wyznaczonymi ścieżkami. Dzieci mają okazję eksperymentować, tworzyć nowe rozwiązania i myśleć twórczo. 


Photo of small funny pupil boy point empty space hold laptop wear white t-shirt isolated on pastel pink color background.
Programowanie to przede wszystkim świetna zabawa! 


Dlaczego warto uczyć się programowania w dzisiejszych czasach?

 • Przygotowanie do przyszłości - firmy poszukują pracowników z umiejętnościami informatycznymi, a technologia staje się coraz bardziej obecna we wszystkich dziedzinach naszego codziennego życia.

 • Zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy - posiadanie umiejętności programowania może znacząco zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy. Programiści są poszukiwani w wielu branżach, co oznacza większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy i rozwijanie kariery zawodowej.

 • Kreowanie technologii, nie tylko jej konsumowanie - programowanie daje możliwość tworzenia technologii, a nie tylko jej używania. Przekłada się to na bardziej świadome i aktywne uczestnictwo w cyfrowym świecie.

 • Rozwijanie umiejętności życiowych - nauka programowania rozwija wiele umiejętności życiowych, takich jak myślenie logiczne, rozwiązywanie problemów, komunikacja i kreatywność. Te umiejętności są przydatne nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym.

Podsumowanie

Nauka programowania to nie tylko umiejętność tworzenia programów, gier czy aplikacji, ale także narzędzie służące do rozwoju umysłu dziecka. Ponadto, nauka programowania może pomóc dzieciom w różnych przedmiotach szkolnych, takich jak matematyka, nauki przyrodnicze, język angielski, język polski, fizyka czy chemia. Wpływa również korzystnie na mózg dziecka, wzmacniając pamięć, zdolności poznawcze oraz zdolności twórcze. 

Zapisz dziecko wyjątkowe zajęcia z programowania! 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Koduj z Gigantami
Blog

Koduj z Gigantami: W Kr(AI)nie Przyszłości. Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Chcesz nauczyć się programować, ale nie wiesz, jak zacząć? Marzysz o tworzeniu własnych gier, aplikacji czy stron internetowych? A może...

Czytaj więcej
Bezpłatne warsztaty dla młodzieży Robocampy
Blog

Kreatywne wakacje w Zachodniopomorskim! Bezpłatne warsztaty młodzieży

Szukasz kreatywnego zajęcia dla swojego dziecka podczas wakacji? Zapraszamy na Zachodniopomorskie RoboCampy — bezpłatne warsztaty dla...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs