Unia Europejska

kursy programowania dla dzieci i młodzieży
Blog

Najczęściej popełniane błędy podczas nauki programowania


4 minuty czytania

Na naukę programowanie decydują się osoby w każdym wieku. Nie da się jednak ukryć, że wśród nich najwięcej jest dzieci i młodzieży, dla których sztuka kodowania stanowi nie tylko świetną zabawę, ale również poważny krok w przyszłość zawodową. Niestety, już na początku nauki popełniane są przez nich błędy, które znacząco utrudniają przyswajanie wiedzy. Przed Wami najczęściej popełniane błędy podczas nauki programowania! 

Nauka programowania — nie wszystko na raz 

Wielu adeptów sztuki kodowania próbuje uczyć się wszystkiego w tym samym czasie, błędnie zakładając, że taka taktyka przyniesie im jak najszybsze efekty. W rzeczywistości nie ma to żadnego sensu, bo programistyczną wiedzę zdobywa się etapami — krok po kroku. Przekopywanie YouTube’a w poszukiwaniu tutoriali, przeczesywanie forów internetowych, pochłanianie książek programistycznych — to wszystko ma sens, ale musi być dawkowane i odpowiednio zaplanowane. W przeciwnym razie natłok informacji będzie tak duży, że uczeń szybko straci motywację do dalszej nauki. 

Dlatego też zaleca się ustalić sobie określony cel i uczyć się na bieżąco rzeczy, które mogą nam się przydać w chociażby zrobieniu pierwszej gry komputerowej czy w zaprojektowaniu strony internetowej. Trzeba tu dodać, że jest to znacznie trudniejsze w przypadku osób, które decydują się uczyć „na własną rękę”, czyli bez wsparcia wykwalifikowanego nauczyciela. Znacznie lepszą opcją jest zapisanie się na kursy z programowania, które pozwalają osiągnąć zadowalające efekty już po kilku pierwszych zajęciach. 

Sprawdź nasze kursy

Giganci Programowania to szkoła programowania założona z myślą o dzieciach i młodzieży, którą pasjonuje możliwość tworzenia własnych unikatowych gier, aplikacji, stron internetowych i nie tylko. Świetną propozycją są tutaj kursy krótkie w formie stacjonarnej oraz online, czyli intensywne 5-spotkaniowe zajęcia, które pozwalają:

  • tworzyć niesamowite gry w Minecrafcie, Unity, Robloxie i w środowisku Scratch,
  • zostać prawdziwym YouTuberem,
  • projektować własne strony internetowe,
  • tworzyć grafiki 2D oraz 3D,
  • zarządzać bazami danych. 

Cierpliwość popłaca — to prawda! 

 

Programowanie to sztuka cierpliwości i systematyczności. W trakcie kodowania własnej gry czy aplikacji bardzo często będziemy napotykać na wszelkiego rodzaju przeszkody. Znalezienie błędu nie zawsze jest jednak rzeczą prostą, co sprawia, że na jego zlokalizowanie często potrzeba naprawdę dużo czasu. Z tego powodu wielu uczniów rezygnuje z nauki danego języka, by od razu spróbować sił w innym środowisku programistycznym. Takie działanie uniemożliwia skuteczną naukę i prowadzi do spadku motywacji. 

Cierpliwość i systematyczność to klucz do efektywnego zdobywania wiedzy. Dlatego też rekomendujemy korzystanie z kursów, które zostały opracowane w taki sposób, aby nieustannie motywować i zachęcać uczniów do dalszej nauki. Co więcej, wszelkie problemy są wówczas natychmiast rozwiązywane i wyjaśniane przez nauczyciela. Warto tutaj dodać, że nauka kodowania tak naprawdę nie kończy się nigdy — dobry programista musi nieustannie poszerzać swoją wiedzę i dostosowywać ją do zmian, które zachodzą w poszczególnych środowiskach programistycznych. 

Nie bój się błędów, nie ucz się na pamięć! 

Wielu uczniów obawia się, że popełnione przez nich błędy świadczą o tym, że nie nadają się do zostania programistą. Tymczasem jest to naturalna kolej rzeczy, która zdarza się nawet najlepszym programistom na świecie. Ważne jednak, aby z popełnionych błędów wyciągać wnioski i nauczyć się akceptowania porażek. 

Z całą pewnością nie warto też uczyć się programowania na pamięć. Kod trzeba zrozumieć i nauczyć się nim posługiwać, co można porównać do znajomości języka obcego. Oczywiście, istnieje zestaw pojęć, które trzeba znać, ale znacznie ważniejsza jest zdolność logicznego i analitycznego myślenia. Programista musi też cechować się kreatywnością i dużą wyobraźnią. Warto jednak pamiętać, że nie zdobywa on tych wszystkich umiejętności od razu, lecz małymi krokami buduje wiedzę, dzięki której potem może tworzyć bardziej zaawansowane projekty. 

chat 6


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?
Blog

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?

Nauka programowania stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie w przypadku każdego dziecka...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży
Blog

Dlaczego warto edukować dzieci w obszarze sztucznej inteligencji?

Nowe technologie oraz sztuczna inteligencja stały się już nieodzowną częścią naszej codzienności. Co więcej, mają one coraz większy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs