Unia Europejska

Nauka programowania online
Blog

Programowanie dla dzieci w trybie online - czy warto w nie inwestować?


8 minut czytania

Dla współczesnych dzieci i nastolatków bycie „online” jest naturalną częścią ich życia. Internet jest dla nich nie tyle nowoczesną technologią, ile po prostu rzeczywistością, którą znają i w której doskonale się odnajdują. Nauka online może przynieść tak samo dobre efekty, jak nauka stacjonarna. Pod jednym warunkiem – że jest dobrze zorganizowana. W zdalne kursy programowania dla dzieci zdecydowanie warto zainwestować, ale muszą to być szkolenia odpowiednio przygotowane i prowadzone.

Nauka programowania dla dzieci online – w formie kursów, nie webinarów!

Rynek kursów internetowych jest ogromny. Bezpłatne i płatne szkolenia online przybierają różne formy – webinarów, platform do samodzielnej nauki, serii filmów opublikowanych na YouTubie czy przesyłanych uczestnikom po wykupieniu dostępu. Z jednej strony sytuacja ta stwarza ogromne możliwości do nauki i poszerzania swojej wiedzy. Z drugiej strony rzadko kiedy taka forma wykładania wiedzy jest dostosowana do potrzeb i kompetencji młodych uczniów. Poza tym zdobytą w ten sposób teorię trudno dziecku samodzielnie wdrożyć na praktycznym gruncie.

Dotyczy to zwłaszcza nauki programowania, w której znajomość języków programowania i narzędzi jest tylko częścią składową sukcesu. W praktyce programowanie to coś więcej niż wiedza. To umiejętność informatycznego podejścia do rozwiązywania problemów (z naprawdę wielu dziedzin życia), w którym zaprogramowanie rozwiązania jest zaledwie jednym z etapów całej układanki. To sztuka trudna, czasochłonna, wymagająca zaangażowania i ćwiczenia wielu kompetencji. Kursy programistyczne dla dzieci online muszą być odpowiednio zorganizowane i przede wszystkim – prowadzone przez doświadczonych nauczycieli.

Kurs programowania dla dzieci online nie powinien różnić się od kursu stacjonarnego!

Szkolenia zdalne z programowania dla dzieci powinny mieć dokładnie taki sam przebieg, jak kursy stacjonarne. Internet powinien być jedynie narzędziem realizacji kursu, nie powodem do okrojenia programu czy rezygnacji z zajęć praktycznych. Warto zainwestować w kursy programistyczne dla dzieci, które spełniają kilka podstawowych wymagań.

Są dostosowane do wieku, wiedzy, umiejętności i potrzeb dziecka

Dzieci rozwijają się bardzo szybko, ale najczęściej w różnym tempie. Przedział wiekowy małych uczestników tego samego kursu powinien być możliwie jak najbardziej ograniczony – do maksymalnie dwóch lat. Przed zapisaniem dziecka na kurs, warto dopytać o konkretne umiejętności, które będą niezbędne do jego realizacji. Rodzic musi mieć pewność, że dziecko poradzi sobie z nauką. W przeciwnym wypadku mały człowiek może się do niej skutecznie zniechęcić.

Mają konkretny program i realizuje określone cele

Kurs programowania trzeba odpowiednio… zaprogramować! Nawet podczas najdłuższego szkolenia nie da się przyswoić wszystkich zagadnień i zacząć z powodzeniem wykorzystywać je w praktyce. Programowania trzeba uczyć się wiele lat. W zasadzie dobrzy programiści uczą się całe życie. Kurs powinien być zorientowany na jeden konkretny cel np. naukę podstaw programowania, naukę tworzenia gier, naukę tworzenia stron internetowych etc.

Są podzielone na lekcje i rozciągnięte w czasie

Mózgi dzieci pracują na imponująco wysokich obrotach. Najmłodsi każdego dnia przyswajają ogrom informacji. Ich umysły potrzebują czasu, by je przetworzyć, zorganizować i zapamiętać. Dlatego nauka programowania dla dzieci – zarówno online, jak i stacjonarna – powinna być podzielona na krótkie lekcje i mocno rozłożona w czasie.

Są prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela

Nauczyciel, mentor, trener programowania dla dzieci musi mieć odpowiednie kompetencje pedagogiczne. Musi umieć w prosty, przystępny sposób wyłożyć skomplikowane zagadnienia. Istotna jest też umiejętność komunikowania się z dziećmi, rozumienie ich potrzeb i zdolność odpowiadania na nie. Nauczyciel programowania musi angażować, zaciekawiać, rozbudzać pasję, motywować i wspierać najmłodszych.

Umożliwiają weryfikację wiedzy i motywują do dalszej nauki

Regularne sprawdzanie wiedzy uczniów jest kluczowe do jej pełnego opanowania. Daje też możliwość dodatkowej pracy nad zagadnieniami, które z punktu widzenia ucznia są trudne i wymagają powtórzenia. Oczywiście weryfikacja wiedzy musi odbywać się w bezstresowej atmosferze zabawy i zdrowej rywalizacji. Ukończenie danego kursu powinno zmotywować dziecko do kontynuowania swojej przygody z programowaniem.

Jak wyglądają kursy programistyczne dla dzieci online z Gigantami Programowania?

Szkolenia zdalne z programowania dla dzieci z Gigantami Programowania realizują dokładnie ten sam poziom i program, co nasze kursy stacjonarne. W trakcie zajęć każdy mały uczestnik kursu może swobodnie porozmawiać z nauczycielem i przez cały czas widzi ekran jego komputera. Z kolei prowadzący ma wgląd do ekranu komputera każdego ucznia. Dzięki temu nauczyciel może sprawdzić pracę dziecka, wskazać konkretny błąd i pomóc go naprawić. Dokładnie tak samo jak na kursie stacjonarnym, trener programowania nieustannie monitoruje postępy dzieci, wchodzi z nimi w interakcję i zapewnia przyjemną atmosferę nauki.

Praktycznie każdy kurs stacjonarny z Gigantami Programowania jest także dostępny w wersji online. Są to kursy semestralne, które składają się z kilkunastu spotkań realizowanych raz w tygodniu. To dwie lekcje po 45 minut. Cały kurs trwa dwa semestry. Nasza oferta szkoleń jest naprawdę szeroka – niezależnie od wieku, umiejętności i zainteresowań, każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

Przykładowe kursy:

Dodatkowo organizujemy różne bezpłatne warsztaty dla dzieci oraz bardziej intensywne kursy np. podczas ferii zimowych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych zajęć, a w razie pytań - do kontaktu z nami.

Jakie są korzyści ze zdalnej nauki programowania?

Stacjonarnie czy zdalnie? Planujący zapisanie dziecka na kurs programowania rodzice staną przed trudnym wyborem. To kwestia indywidualna, na którą wpływ może mieć wiele czynników.

W nauce zdalnej mogą brać udział dzieci z każdego zakątka Polski i świata. Dzieci i rodzice oszczędzają czas i koszty związane z dojazdem na zajęcia. Zdalny kurs to też komfort psychiczny nauki z domu. Dzieci, zwłaszcza te młodsze czy bardziej nieśmiałe, we własnym domu czują się po prostu pewniej. Podczas kursu online mają jednak stały kontakt z nauczycielem i rówieśnikami, nawiązują relacje i znajomości. Nauka zdalna to też ogromne ułatwienie dla dzieci niepełnosprawnych, chorych. W tym przypadku dla pracujących rodziców organizacja transportu na zajęcia mogłaby być uciążliwa, albo wręcz niemożliwa. Zajęcia online umożliwiają też uczestnictwo dzieciom lekko przeziębionym czy kontuzjowanym, które w przypadku zajęć stacjonarnych musiałyby opuścić lekcję.

FAQ:

1. Czy warto zapisać dziecko na kurs programowania online?

Oczywiście, jeśli szkolenie realizuje taki sam program, jak kurs stacjonarny. Kurs online musi być odpowiednio przygotowany, prowadzony przez doświadczonego nauczyciela i rozłożony w czasie.

2. Kurs programowania dla dzieci – online czy stacjonarnie?

Wielu organizatorów nauki programowania dla dzieci realizacje zarówno kursy zdalne, jak i stacjonarne. Wybór konkretnej formy nauki jest pochodną indywidualnych możliwości i preferencji. Jeśli kurs online jest dobrze zorganizowany, przyniesie tak samo dobre efekty, jak nauka stacjonarna.

3. Ile kosztują kursy programistyczne dla dzieci online?

Cena kursów programistycznych zależy od wielu czynników i zmiennych. U Gigantów Programowania koszt semestru szkolenia to około tysiąc złotych i można rozłożyć go na kilka rat.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Branka Bebić Giganci Programowania
Blog

Branka Bebić - właścicielka franczyzy Gigantów Programowania w Chorwacji o inwestycji w przyszłość

Szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania (Coding Giants) rozpocznie działalność w formie franczyzy także w...

Czytaj więcej
Jak pomóc dziecku wybrać zawód
Blog

Kim będę w przyszłości, czyli jak pomóc dziecku wybrać zawód?

Wybór zawodu jest arcytrudnym wyzwaniem. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko podejmuje już w VIII klasie, kolejną tuż po maturze....

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs