Unia Europejska

Programowanie Minecraft dla dzieci
Blog

Programowanie z Minecraftem – eksplorowanie i modyfikowanie świata gry


8 minut czytania

Minecraft to jedna z ulubionych gier – nie tylko dzieci, ale też dorosłych! Pozwala graczom wyzwolić w sobie ogromne pokłady kreatywności i puścić wodze fantazji tak daleko, jak tylko pozwala im na to wyobraźnia. Przy tym Minecraft jest jedną z tych pozycji, które zapewniają niemal nieograniczone, nieskończone możliwości eksploracji świata gry i modyfikowania jej elementów. Dlatego z Gigantami dzieci uczą się pięknej sztuki programowania właśnie na tym wyjątkowo przyjemnym przykładzie.

Dlaczego akurat Minecraft?

Granie w Minecrafta jest nie tylko świetną rozrywką, to też doskonały trening kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów. Z jednej strony gracz buduje własny świat – może to zrobić na mnóstwo sposobów, wizualizując swoje wyobrażenia i pomysły za pomocą sześciennych klocków. Przy tym wszystkie elementy tworzonego świata muszą spełniać określone zadania, więc trzeba budować je w sposób przemyślany i funkcjonalny. W zbudowanym przez siebie świecie gracz – jako Steve czy Alex – musi wykonywać określone zadania, walczyć z przeciwnościami losu i zapewnić sobie byt – jedzenie, schronienie, narzędzia, bezpieczeństwo. Tu gracz przyjmować może różne taktyki, które będą wprost wynikową jego pomysłowości, umiejętności niesztampowego myślenia. Dodatkowo podczas gry gracz stawia sobie cele i dąży do ich osiągnięcia, by odblokować kolejne zakamarki fantastycznego świata.

Dzięki temu, że świat Minecrafta jest tak rozległy i złożony, a gracz bierze aktywnie udział w jego tworzeniu, gra jest doskonałą pomocą edukacyjną do nauki programowania dla najmłodszych. Już za pomocą najprostszego języka – wizualnego Scratcha – mali adepci tej wyjątkowej dziedziny mogą zrozumieć mechanizmy działania gry, aby zaprogramować własne jej elementy i wykorzystać je podczas zabawy.

Nauka podstaw tworzenia gier a Minecraft

Już pierwsze, podstawowe kursy Gigantów Programowania dla dzieci najmłodszych (7-9 lat) wykorzystują elementy świata Minecraft. Najmłodsi uczą się programować z zastosowaniem języka Scratch. Jest to język wizualny, w którym elementy kodu przyjmują postać interaktywnych puzzli. Te odpowiednio połączone tworzą działającą grę czy aplikację. Po opanowaniu tych umiejętności przychodzi pora na platformę MakeCode, które umożliwia tworzenie trójwymiarowe. To na tych zajęciach dzieci po raz pierwszy wkroczą razem z Gigantami do świata Minecraft po to, by zaprogramować go według swoich pomysłów.

Jeśli i Ty miałeś przyjemność pograć w Minecrafta, na pewno pamiętasz pierwszy quest – przetrwać noc! Choć brzmi banalnie, to arcytrudne zadanie. Najczęściej gracze mogą jedynie zbudować skromną drewnianą chatkę, która ochroni ich przed atakiem mobów. Twoje dziecko na tym etapie zbuduje przeciwatomowy schron! Nauczy się podstaw projektowania i konstruowania budynków oraz innych elementów obronnych. Kolejno w swoim niepowtarzalnym świecie podejmie sportowe, parkourowe wyzwania, które powiedzą mu co nieco o projektowaniu ruchu i nauczą pokonywać przeszkody za pomocą samodzielnie stworzonych rozwiązań.

Minecraft zaawansowany, czyli skrypty modyfikujące świat gry

Po ukończeniu pierwszego kursu – Podstaw tworzenia gier – przyjdzie pora na zaawansowane konstruowanie w Minecrafcie! Dziecko będzie miało niepowtarzalną okazję spojrzeć na swoją ulubioną grę oczami profesjonalnego programisty. Pozna nowe języki programowania, podstawy animacji oraz tworzenia skryptów modyfikujących świat i jej różne elementy.

Każda z kilkunastu lekcji porusza konkretne zagadnienie ze świata gry Minecraft i ma formę wyzwania – dzieci muszą np. pokonać nalot zombie, rozwiązać problem wyschniętych oceanów czy przetrwać prawdziwą apokalipsę! Podczas zajęć dzieci uczą się tworzenia modów do gier, projektują mechanizmy i animacje. Na przykładzie Minecrafta nauczyciel wyjaśnia dzieciom tak skomplikowane zagadnienia jak przeliczanie koordynat czy kwestie związane szerzej z geometrią przestrzeni. Poza elementami programowania pojawią się także zagadnienia twórcze i kreatywne jak tworzenie własnej fabuły i projektowanie akcji. Wszystko to sprawi, że młody człowiek poczuje się jak reżyser z Hollywood – wymyśli, zaprojektuje i stworzy własny świat, własnych bohaterów i zaprogramuje ich przygody.

Python z Minecraftem!

Nieco starsze dzieci (10-12 lat) po ukończeniu kursów Podstawy tworzenia gier i Programy i gry komputerowe wkraczają w bardziej zaawansowany świat programowania. I tu pojawia się ulubiony Minecraft, lecz tym razem w połączeniu z jednym z najbardziej znanych i uniwersalnych języków programowania – Pythonem. To właśnie za jego pomocą dzieci będą projektować i programować minecraftowy świat wedle własnych upodobań. Nie tylko jego wygląd, ale także funkcjonalności!

Ten kurs Minecraft w całości realizowany jest w języku Python z wykorzystaniem prostej platformy MakeCode, którą dzieci zdążą dobrze poznać na wcześniejszych zajęciach. Oczywiście początki są proste i przyjemne – to zagadnienia związane ze zmiennymi, które umożliwiają ustawienie pozycji gracza. Kolejne lekcje to bardziej zaawansowane komendy, dzięki którym możliwe będzie tworzenie nowych obiektów, złożonych brył i kształtów – oczywiście wszystko w Minecrafcie. Dzieci dowiedzą się też, w jaki sposób zaprogramować postaci z wykorzystaniem pętli, by pojawiły się w grze w określonych momentach. Młodzi ludzie programować też będą właściwe rozgrywki (mniej i bardziej skomplikowane), tory przeszkód i inne złożone konstrukcje.

Czego uczą się dzieci programując z Minecraftem?

Podstawy programowania, mechanizmy i zasady działania gier, programów i aplikacji, złożone techniczne kwestie i języki programowania – to wiedza, która podczas zajęć z Gigantami w trakcie świetnej zabawy wpada do głowy dziecka i zostaje tam już na zawsze. Są to teoretyczne i praktyczne podstawy, które umożliwią dalszą przygodę z programowaniem, tworzenie bardziej rozbudowanych scenariuszy i konfiguracji kodu, które kiedyś będzie można przekuć w profesjonalne, działające programy czy aplikacje. To też podstawowa wiedza z zakresu projektowania graficznego czy tworzenia animacji. Kto wie – może jeśli nie programowanie, to właśnie projektowanie rozbudzi w dziecku prawdziwą pasję?

Drugą istotną kwestią są umiejętności w formie tzw. kompetencji miękkich, które dziecko nabywa bądź rozwija podczas zabawy i nauki z Gigantami. To między innymi:

  • kreatywne, twórcze myślenie,
  • myślenie logiczne, analityczne, przyczynowo-skutkowe,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • rozwiązywanie problemów,
  • cierpliwość i wytrwałość,
  • stawianie sobie celów i dążenie do nich,
  • znoszenie porażek i niepowodzeń,
  • naprawianie swoich błędów,
  • koordynacja ruchowa, mała motoryka,
  • systematyczna praca.

Nauka z Gigantami to nie tylko solidna dawka wiedzy przetestowanej w praktyce, ale też właśnie te umiejętności, dzięki którym dziecko z dnia na dzień będzie stawać się lepszym, bardziej pewnym siebie i świadomym swojej osobowości człowiekiem.

Sprawdź nasze kursy programowania

Co ma wspólnego Minecraft z karierą zawodową?

Umiejętność programowania jest i będzie na rynku pracy wyjątkowo poszukiwaną kompetencją. Nie tylko w przypadku podjęcia pracy jako programista czy szerzej w sektorze IT. Jeśli programowanie jest cyfrową umiejętnością definiowania problemów i projektowania, wdrażania oraz testowania ich rozwiązań, to będzie przydatne w każdej dziedzinie – również np. w marketingu, analityce czy finansach. Podstawy programowania pozwolą dzieciom lepiej odnajdywać się we współczesnym, cyfrowym świetnie. Nie na darmo mówi się, że to umiejętność dokładnie tak samo ważna jak czytanie czy liczenie!

FAQ:

Jak zacząć uczyć dziecko programowania?

Najlepiej na kursie tworzenia gier komputerowych z Gigantami Programowania! To świetny sposób na jasne, obrazowe wytłumaczenie zasad i mechanizmów działania programów oraz sposobów i języków programowania na przyjemnym i interesującym dziecko przykładzie.

Jak wygląda programowanie z Minecraftem?

Dzieci eksplorują i modyfikują świat gry, tworzą, testują i wykorzystują nowe elementy, programują rozgrywki, układają fabułę. Początkowo wykorzystują proste języki typu Scratch, a kolejno bardziej zaawansowane, jak Python.

Dlaczego akurat gry Minecraft do nauki programowania?

Minecraft to rozległy i jednocześnie prosty w budowie, ale skomplikowany, bo wielopłaszczyznowy świat, który można niemal dowolnie modyfikować. Bogactwo możliwości konstrukcyjnych i ciekawe wyzwania pozwalają wyjaśnić złożoność mechanizmów programowania na przystępnym przykładzie.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Jak pomóc dziecku wybrać zawód
Blog

Kim będę w przyszłości, czyli jak pomóc dziecku wybrać zawód?

Wybór zawodu jest arcytrudnym wyzwaniem. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko podejmuje już w VIII klasie, kolejną tuż po maturze....

Czytaj więcej
pomysły na prezent święta
Blog

Najlepsze prezenty na święta dla przyszłego programisty i nie tylko

Do świąt Bożego Narodzenia zostało już naprawdę mało czasu, więc to ostatni dzwonek na kupowanie świątecznych prezentów. Wybór nie jest...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs