Unia Europejska

zajęcia rozwijające kreatywność
Blog

Zabawy dla dzieci rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię


7 minut czytania

Istnieje wiele różnych sposobów wspomagających stymulację rozwoju kreatywności u dzieci. Mogą to być zarówno wszelkiego rodzaju zajęcia artystyczne, gry i zabawy rozwijające twórczość, ale także gry komputerowe. Wbrew powszechnej opinii - produktywna praca na komputerze może sprzyjać pozytywnemu rozwojowi intelektualnemu dzieci. O tym, jak wykorzystać w tym celu narzędzie, jakim jest komputer, odpowiadamy w poniższym artykule.

Zajęcia dla dzieci rozwijające kreatywność

Twórcze myślenie jest niezbędne dla wielu funkcji i umiejętności życiowych, takich jak:

 • skuteczne rozwiązywanie problemów,
 • poszukiwanie nowych rozwiązań,
 • właściwe zarządzanie projektami,
 • nawiązywanie relacji z innymi osobami.

Im wcześniej ta sfera jest rozwijana i stymulowana u dziecka, tym większe prawdopodobieństwo że poradzi sobie lepiej zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej w przyszłości. Efektywny rozwój kreatywnego i logicznego myślenia na wczesnym etapie rozwoju dziecka jest tutaj kluczowy. Można to osiągnąć m.in. poprzez , zagospodarowanie czasu wolnego dziecka w sposób zarówno praktyczny, jak i rozrywkowy. Doskonałym przykładem takiej strategii są zajęcia dodatkowe.

Zalety zajęć kreatywnych u dzieci

Wykonywanie zajęć kreatywnych jest dla dzieci formą rozrywki. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Wybierając zabawy rozwijające twórcze i logiczne myślenie, pamiętaj, że są one także istotne ze względu na kilka następujących czynników:

 • Są produktywnym sposobem spędzania wolnego czasu,
 • Stanowią doskonały bodziec dla rozwoju emocjonalnego,
 • Są formą nauki zdrowej konkurencji,
 • Stymulują umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i poszukiwania nowych rozwiązań,
 • Pobudzają ciekawość,
 • Stanowią bodziec dla rozwoju sensorycznego i motorycznego,
 • Budują indywidualizm i świadomość własnych działań,
 • Są dobrym pomysłem dla rodzinnego czasu spędzonego wspólnie,
 • Kształtują umiejętność przyjmowania porażek.

Jakie są sposoby na rozwijanie kreatywności u dzieci?

Dla każdego przedziału wiekowego dzieci zalecane są zróżnicowane gry i zabawy. Mogą to być klocki o różnym poziomie skomplikowania do budowania, łączenia lub składania; prace rzeźbiarskie, malarskie lub muzyczne; różnego rodzaju zajęcia ruchowe i wiele, wiele innych. Warto wykorzystać także nieodpartą chęć dzieci do życia blisko technologii. Może ona bowiem stanowić świetny bodziec dla ogólnego rozwoju dziecka, jeśli tylko odpowiednio wykorzysta się ten potencjał. Jednym ze sposobów jest nauka poprzez zabawę związaną z programowaniem i robotyką. Waga umiejętności związanych z tych obszarem jest ogromna, patrząc z perspektywy zawodów przyszłościowych.

Programowanie dla dzieci - jaki ma wpływ na ich rozwój?

Programowanie składa się z czynności, które wymagają od dziecka myślenia analitycznego i twórczego. Ma to związek z koniecznością kodowania, czyli zestawiania poszczególnych elementów w określone konfiguracje. Aby to uczynić, niezbędna jest nie tylko znajomość algorytmów i zależności pomiędzy kodami, ale także umiejętność wyobrażenia sobie efektów danych zestawień. Dziecko, programując swoje pierwsze proste aplikacje i programy, uczy się precyzować swoje myśli i oczekiwania, aby uzyskać pożądany efekt. Co więcej, musi być cierpliwe i wytrwałe w dążeniu do celu. Niektóre projekty mogą bowiem kosztować trochę czasu i pracy. Zazwyczaj jednak ekscytacja towarzysząca temu oczekiwaniu, umożliwia realizację poszczególnych zadań.

Świetna zabawa tworzenia gier komputerowych dla dzieci z programem Scratch

Mimo że całość brzmi nieco poważnie, to nie trzeba się martwić, że nadmiar technologii oraz informatyki przytłoczy Twoje dziecko. Na rynku obecne są bowiem przyjazne dla nauki programowania kursy i programy online. Doskonałym przykładem takiego programu jest tak zwany Scratch, czyli język umożliwiający wizualne przyswajane podstaw kodowania. W Scratchu kolorowe bloki symbolizują poszczególne kody, które dzięki temu znacznie łatwiej rozpoznać i zestawiać w określony sposób. Jest to program, stanowiący doskonałe wprowadzenie do nauki programowania . Daje on dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji, dzięki tworzeniu własnych gier i innych projektów.

Kurs tworzenia gier komputerowych online

Zakup kursu to świetny sposób na wprowadzenie swojego dziecka do świata programowania. Kurs może zapewnić mu właściwą opiekę i wsparcie w przypadku trudności związanych ze stawianiem pierwszych kroków w świecie kodowania. Każdy kurs oferowany przez Gigantów Programowania składa się z 14 spotkań, po 45 minut. Po jego ukończeniu dziecko samodzielnie:

 • potrafi tworzyć rozbudowane gry i aplikacje w języku Scratch,
 • zna najważniejsze bloki języka Scratch i wykorzystuje je w sposób kreatywny,
 • wie, jak nadawać wiadomości w programie,
 • zna środowisko App Inventor i wiele innych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat szczegółów poszczególnych kursów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Gry wspomagające logiczne myślenie dla dzieci

Najczęściej stosowanymi grami do tej pory były różnego rodzaju tradycyjne układanki, planszówki, łamigłówki, rebusy, szachy, warcaby i wiele innych. Rzeczywistość jednak z każdą kolejną dekadą się zmienia i sugeruje nowe pomysły z wykorzystaniem postępu technologicznego. Warto zauważyć, że wiedza i umiejętności czerpane z komputera i Internetu mogą być szczególnie wartościowe, wbrew panującym w opinii publicznej stereotypom. Świetną opcją zabawy dla dzieci są różnego rodzaju kursy umożliwiające naukę narzędzi, które mogą przydać im się w przyszłości. Skoro dzieci są tak zaangażowane w pracę przy komputerze, warto to wykorzystać i przekształcić w coś pozytywnego. Aby zachęcić dziecko do stawiania kolejnych kroków w nauce programowania, warto chwalić i doceniać jego każde, nawet najmniejsze sukcesy. Gry komputerowe nie są już bowiem wyłącznie zabawą..

Kreatywne zajęcia dla dzieci

„Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką” - powiedział niegdyś Bill Gates. Nie bez powodu więc zajęcia związane z programowaniem zostały wprowadzone do podstaw nauczania w klasach 1-3. Umiejętności uzyskane dzięki nim przydadzą się nie tylko w pracy samego programisty, ale również w każdej innej dziedzinie nauki. Wiele zabaw może wpływać na rozwój intelektualny dziecka, jednak programowanie oddziałuje na nie w sposób kompleksowy. Rezultaty uczestnictwa dziecka w kursie programowania najlepiej zweryfikować na osobistym przykładzie.

FAQ:

1. Jakie są najlepsze metody na rozwijanie myślenia twórczego u dzieci?

Nie ma jednego, skutecznego przepisu. Wszystko zależy od osobistych preferencji dziecka. Jeśli jednak odnajduje się ono w kontakcie z komputerem lub telefonem, zdecydowanie warto, by sprawdziło swoje siły w programowaniu.

2. Co wyróżnia programowanie od innych zajęć kreatywnych?

Fakt, że oddziałują one na wiele obszarów rozwoju intelektualnego dziecka. Zabawa związana z programowaniem stymuluje myślenie logiczne, kreatywne i emocjonalne i to wszystko w tym samym czasie.

3. Jakie kompetencje emocjonalne może nabyć dziecko ucząc się programowania?

Aby dziecko realizowało stawiane przed sobą cele niezbędna jest spora doza cierpliwości, umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, umiejętność poszukiwania nowych rozwiązań, a także umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Koduj z Gigantami
Blog

Koduj z Gigantami: W Kr(AI)nie Przyszłości. Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Chcesz nauczyć się programować, ale nie wiesz, jak zacząć? Marzysz o tworzeniu własnych gier, aplikacji czy stron internetowych? A może...

Czytaj więcej
Kursy z programowania dla dzieci
Blog

Jak nauka programowania pomaga dzieciom w nauce szkolnej?

W czasach wszechobecnej cyfryzacji i nieustannie rozwijających się nowych technologii, umiejętność programowania staje się równie ważna,...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs