Unia Europejska

nauka programowania dla dzieci
Blog

Jak zacząć przygodę z programowaniem gier?


9 minut czytania

Skuteczna nauka programowania jest możliwa w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli pomyślnie rozpoczynają zgłębianie tajników tworzenia gier i czują się w tym naprawdę dobrze. To nie tylko zabawa, ale także niezwykle rozwijające zadanie twórcze. Jak tworzyć gry komputerowe? Odpowiedź znają już dzieci w podstawówce - oczywiście tylko te, które uczą się programowania.

Nauka programowania - od czego zacząć?

Nie ulega jednak wątpliwości, że rozpoczynanie od zera, tak jak w przypadku każdej innej dziedziny, wymaga pokory i cierpliwości. U podstaw tworzenia gier językowych leży programowanie. Każdy rodzic, bez względu na to, ile lat ma jego pociecha, powinien rozwijać w niej umiejętności z zakresu programowania.

Już przedszkolaki mogą ćwiczyć logiczne myślenie, nazywanie problemu i dążenie do celu za pomocą zabaw i gier, do których nawet nie potrzeba komputera. W tak młodym wieku chodzi przede wszystkim o wykształcenie odpowiednich predyspozycji w dzieciach, które później wykorzystają do tworzenia gier komputerowych.

Jeśli natomiast sam(a) chcesz zacząć programować i marzy Ci się tworzenie gry komputerowej, podpowiadamy, od czego zacząć naukę programowania. Po pierwsze: od pozytywnego nastawienia. Jeżeli do tej pory uważałaś(-eś), że do pracy z komputerem się nie nadajesz, a programowanie gier brzmi jak czarna magia, to nie przejmuj się. Po skutecznym przyswojeniu podstawowych informacji i wykonaniu kilku zadań dla osób początkujących powstanie coś w rodzaju śnieżnej kuli umiejętności, do której łatwiej będzie przyczepiać kolejne elementy. Pamiętaj, że stopniowe poszerzanie Twoich zdolności będzie Cię napędzać do dalszej pracy, którą po prostu pokochasz.

Testy poziomujące aktualne umiejętności programowania

Warto wiedzieć, że w internecie znajduje się wiele ciekawych testów poziomujących aktualny stopień umiejętności w programowaniu, a także ogólne predyspozycje do tego zawodu. Takie testy nie zajmą Ci wiele czasu, a z pewnością pomogą przygotować się na ewentualne trudności związane z nauką programowania i wskażą, na co powinnaś(-nieneś) zwrócić uwagę, stawiając pierwsze kroki.

Jeśli czytając ten nagłówek, zastanawiasz się raczej, od czego zacząć naukę programowania, niż na jakim poziomie plasują się Twoje umiejętności, jesteś w dobrym miejscu. Najważniejsze jest zaangażowanie, bo wszystkiego można się nauczyć. Oto kilka wskazówek, które zachęcą Cię do nauki programowania, a w konsekwencji - do stworzenia własnej gry komputerowej.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki programowania?

Co programowanie i tworzenie gier komputerowych mają wspólnego z mówieniem w obcym języku? Dużo więcej, niż myślisz!

  • Nauka programowania porównywana jest do nauki języków obcych. Skąd się bierze ta analogia? Programowanie przypomina pisanie swoistego rodzaju próśb, które ma spełnić komputer. Mimo że maszyna zna już nieco język polski, to by w pełni móc się z nim komunikować, niezbędna jest właśnie znajomość języka programowania. Naukę języka obcego rozpoczyna się od podstawowych zwrotów i zdań. Podobnie ucząc się „rozmowy” z komputerem - poznanie kilku komend pozwala już na stworzenie prostych instrukcji.

  • Sam język programowania przypomina w pewien sposób język naturalny, czyli ten, którym posługujemy się na co dzień. Język potrzebny do stworzenia gier komputerowych ma zasady, które mówią jak łączyć poszczególne ciągi symboli, żeby otrzymać dany program, czyli obliczenie. Tak samo język polski ma zasady gramatyczne, które wskazują, jakie wyrazy można ze sobą łączyć, żeby stworzyć zdanie o pożądanym sensie.

  • Po opanowaniu kilku przydatnych słów i zwrotów można już przejść na nieco bardziej zaawansowany poziom nauki języka, jakim jest poznanie zasad gramatyki. W przypadku programowania będzie to natomiast zaznajomienie się z podstawowymi zależnościami pomiędzy poszczególnymi komendami. Znajomość kilku zasad i reguł pisania kodu umożliwia Ci już tworzenie Twoich pierwszych programów! Oczywiście na początku nauki programowania nie będziesz wiedział, jak tworzyć gry, ale na wszystko przyjdzie czas - nie można przeskoczyć żadnego etapu. Tak jak wspomnieliśmy, programowanie uczy cierpliwości.

  • Z czasem przychodzi moment, w którym orientujesz się, że jesteś w stanie zrozumieć już kontekst całego tekstu. Mogą być nim przykłady napisanych już programów, na których możemy się wzorować, stawiając pierwsze kroki. Nie trzeba się obawiać porażek, wszystko przyjdzie z czasem.
  • Ostatnim krokiem jest już samodzielne pisanie aplikacji i programów oraz zyskiwanie w tym coraz większej biegłości. Wsparciem w tym zakresie mogą być podręczniki i poradniki branżowe.

Czy nauka programowania jest trudna?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli wiesz, że cechuje Cię rozwinięty zmysł analityczny, a praca z komputerem zawsze sprawiała Ci przyjemność, to nauka programowania przyjdzie Ci z dużą łatwością. Warto jednak wiedzieć, że kluczowym czynnikiem wpływającym efekty Twojej pracy jest poziom motywacji i chęci nauki. Być może przyda się w tym przypadku obranie konkretnego celu i jego wizualizacja przy każdej napotkanej trudności? Ciężką pracą można osiągnąć naprawdę dużo. I pamiętaj - nie ma sukcesów bez porażek. Osiągnięcie biegłości w programowaniu jest możliwe jedynie dzięki metodzie prób i błędów.

Korzystanie z kursów online dla dzieci

Jeśli Twoim marzeniem lub koniecznością jest pozyskanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie programowania, nawet jeśli wiesz, że być może absolutnie się do tego nie nadajesz, to nic straconego! Na samym początku warto wesprzeć się kursami online stworzonymi dla dzieci i młodzieży. Przystępny język i kolorowa wizualizacja kursu znacznie ułatwi przyswajanie z pozoru najbardziej skomplikowanych informacji. Kursy programowania mogą odbywać się w formie online lub stacjonarnie. Podzielone są na kilka kategorii wiekowych. Dzięki nim można szybko nauczyć się podstaw z zakresu tworzenia gier i stron internetowych, hackingu, Pythona, Scratch’a czy grafiki komputerowej.

Jak długo mniej więcej trwa nauka programowania?

Średni czas przyswajania podstaw programowania oscyluje w granicach 300 godzin. To, ile godzin dziennie zdecydujesz się poświęcić na naukę, zależy głównie od Ciebie i Twoich priorytetów. Jeśli programowanie będziesz chciał potraktować w sposób jedynie hobbystyczny, a nie zawodowy, to jego nauka z pewnością zajmie Ci więcej czasu. Przyjmuje się, że do zostania młodszym programistą potrzeba mniej więcej 1-2 lat. Obecność doświadczonych kolegów z branży może natomiast nieco skrócić ten czas.

Dlaczego warto programować?

Warto sobie uzmysłowić, że programowanie to zajęcie kreatywne. Można odnaleźć w nim prawdziwą satysfakcję z kreowania i tworzenia nowej wirtualnej rzeczywistości. Programowanie jest dziś czymś więcej niż pracą związaną z działem IT. Owoce pracy programistów mają bowiem nieodzowny wpływ na rzeczywistość. Kiedy ostatnio spędziłeś dzień, w którym ani razu nie użyłeś żadnej aplikacji?

Można powiedzieć, że programowanie to punkt odniesienia dla innych zawodów w przyszłości. Każda firma potrzebuje przecież dobrej strony internetowej, a w przyszłości biznes może przenieść się do sieci w jeszcze większym stopniu. Programowanie to nie tylko tworzenie gier i aplikacji, ale też witryn, które muszą spełniać szereg funkcji, zarówno tych dostępnych dla użytkownika po drugiej stronie ekranu, jak i tych odczytywanych tylko przez serwer.

Niezależnie od tego, czy Twoim marzeniem jest robienie stron, tworzenie gier komputerowych, programowanie robotów i maszyn czy kodowanie aplikacji mobilnych - nauka programowania to świetna gimnastyka dla mózgu i warto uprawiać ją niezależnie od wieku i pomysłu na życie.

Od jakiego języka programowania warto rozpocząć tworzenie gier?

Z reguły przygodę z programowaniem gier zaleca się rozpoczynać od Scratcha. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje jeden, najlepszy język programowania dla początkujących. Scratch jest natomiast o tyle prosty, że za jego pośrednictwem nie przekazuje się instrukcji dotyczących obliczeń. Można powiedzieć, że Scratch to zbiór znaczników pod postacią tak zwanych cegiełek, za pomocą których opisuje się zawartość strony internetowej. W Scratchu zawierają się podstawowe zasady pisania kodów programowania. Nauka użytkowania w znacznym stopniu pomaga w wyobrażeniu sobie zasad programowania.

W Scratchu programują dzieci już w pierwszej klasie podstawówki, dlatego jeśli myślisz, że sobie nie poradzisz, jesteś w dużym błędzie. Język umożliwia bardzo łatwe tworzenie gier, historyjek i animacji, które są odpowiednikiem działania zaawansowanych programów, które poznasz w przyszłości.

Co dalej - tworzenie gry komputerowej dla początkujących

Jeśli podstawy Scratcha zostały już solidnie przyswojone, z pełnym spokojem można przejść do kolejnego języka programowania. Jego wybór zależny będzie od osobistych preferencji, jednak zazwyczaj zaleca się przejście do JavaScriptu lub Pythona. Obydwa narzędzia charakteryzuje czytelność i klarowność kodu źródłowego.

FAQ:

Czy istnieje idealny wiek na rozpoczęcie nauki programowania?

Nie, w każdym wieku można zmierzyć się ze zgłębianiem tajników programowania i wykorzystać je w praktyce. Potrzebna jest natomiast do tego wyobraźnia, cierpliwość i chęć do działania. Poza tym wszystkiego można się nauczyć.

Czy programowanie jest dla każdego?

Programowanie jest dla każdego, kto ma cierpliwość i motywację do nauki. Opanowanie języka programowania wymaga czasu, a dojście do głównego celu, np. stworzenia własnej gry, może zająć kilka lat. 

Od czego najlepiej rozpocząć naukę?

Dla osób rozpoczynających naukę od zera idealnym rozwiązaniem może być skorzystanie z różnego rodzaju kursów online wprowadzających w tematykę programowania.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!
Blog

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!

Branża gamingowa to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi elektronicznej rozrywki. Nic więc dziwnego, że producenci gier...

Czytaj więcej
Nauka programowania dla dzieci
Blog

Mamo, chcę być programistą! Jak wybrać kurs programowania dla swojego dziecka: przewodnik dla rodziców

W dzisiejszym cyfrowym świecie umiejętności programistyczne są coraz bardziej cenione. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko planuje...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs