Trwają zapisy na semestralne kursy stacjonarne oraz online! Sprawdź!

Blog

Jak zacząć przygodę z programowaniem gier?


7 minut czytania

Wbrew powszechnemu przeświadczeniu skuteczną naukę programowania nie ogranicza żaden przedział wiekowy. Zarówno dzieci, jak i dorośli pomyślnie rozpoczynają zgłębianie tajników tworzenia gier i czują się w tym naprawdę dobrze. Co więcej, tworzenie gier to nie tylko zabawa, ale niezwykle rozwijające zadanie twórcze. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozpoczynanie od podstaw, tak jak w przypadku każdej innej dziedziny, wymaga pokory i cierpliwości.

Od czego zacząć naukę programowania?

Po pierwsze: od pozytywnego nastawienia. Jeżeli do tej pory uważałeś, że do pracy z komputerem się nie nadajesz, a programowanie gier brzmi jak czarna magia, to nie przejmuj się. Po skutecznym przyswojeniu podstawowych informacji i wykonaniu kilku zadań dla osób początkujących powstanie coś w rodzaju śnieżnej kuli umiejętności, do której łatwiej będzie przyczepiać kolejne elementy. Pamiętaj, że stopniowe poszerzanie Twoich zdolności będzie Cię napędzać do dalszej pracy, którą po prostu pokochasz.

Testy poziomujące aktualne umiejętności programowania

Warto wiedzieć, że w internecie znajduje się wiele ciekawych testów poziomujących aktualny stopień umiejętności w programowaniu, a także ogólne predyspozycje do tego zawodu. Takie testy nie zajmą Ci wiele czasu, a z pewnością pomogą przygotować się na ewentualne trudności związane z nauką programowania i wskażą, na co powinieneś zwrócić uwagę, stawiając pierwsze kroki.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki programowania?

  • Nauka programowania porównywana jest do nauki języków obcych - skąd się bierze to porównanie? Programowanie przypomina pisanie swoistego rodzaju próśb, które ma spełnić komputer. Mimo że zna on już nieco język polski, to by w pełni móc się z nim komunikować, niezbędna jest właśnie znajomość języka programowania. Podczas nauki języka obcego, naukę rozpoczyna się od podstawowych zwrotów i zdań. Podobnie jest ucząc się “rozmowy” z komputerem. Poznanie kilku komend pozwala już na stworzenie prostych instrukcji.
  • Po opanowaniu kilku przydatnych słów i zwrotów można już przejść na nieco bardziej zaawansowany poziom nauki języka, jakim jest poznanie zasad gramatyki. W przypadku programowania będzie to natomiast zaznajomienie się z podstawowymi zależnościami pomiędzy poszczególnymi komendami. Znajomość zasad i reguł pisania kodu umożliwia już nawet tworzenie programów i aplikacji!
  • Z czasem przychodzi moment, w którym orientujemy się, że jesteśmy w stanie zrozumieć już kontekst całego tekstu. Takim tekstem mogą być przykłady napisanych już programów, na których możemy się wzorować, stawiając pierwsze kroki. Nie trzeba się obawiać porażek, wszystko przyjdzie z czasem.
  • Ostatnim krokiem jest już samodzielne pisanie aplikacji i programów oraz zyskiwanie w tym coraz większej biegłości. Wsparciem w tym zakresie mogą być podręczniki i poradniki branżowe.

Czy nauka programowania jest trudna?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli wiesz, że cechuje Cię rozwinięty zmysł analityczny, a praca z komputerem zawsze sprawiała Ci przyjemność, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nauka programowania przyjdzie Ci z dużą łatwością. Warto jednak wiedzieć, że kluczowym czynnikiem wpływającym na ten aspekt jest poziom motywacji i chęci nauki. Być może przyda się w tym przypadku obranie konkretnego celu i jego wizualizacja przy każdej napotkanej trudności? Ciężką pracą można osiągnąć naprawdę wszystko. I pamiętaj - nie ma sukcesów bez porażek. Osiągnięcie biegłości w programowaniu jest możliwe jedynie dzięki metodzie prób i błędów.

Korzystanie z kursów online dla dzieci

Jeśli Twoim marzeniem lub koniecznością jest pozyskanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie programowania, nawet jeśli wiesz, że być może absolutnie się do tego nie nadajesz, to nic straconego! Na samym początku warto wesprzeć się kursami online stworzonymi dla dzieci i młodzieży. Przystępny język i kolorowa wizualizacja kursu znacznie ułatwi przyswajanie z pozoru najbardziej skomplikowanych informacji. Kursy te mogą odbywać się w formie online lub stacjonarnie. Podzielone są na kilka kategorii wiekowych. Dzięki nim można szybko nauczyć się podstaw z zakresu tworzenia gier i stron internetowych , hackingu, Pythona, Scratch’a czy grafiki komputerowej.

Jak długo mniej więcej trwa nauka programowania?

Średni czas przyswajania podstaw programowania oscyluje w granicach 300 godzin. To, ile godzin dziennie zdecydujesz się poświęcić na naukę, zależy głównie od Ciebie i Twoich priorytetów. Jeśli programowanie będziesz chciał potraktować w sposób jedynie hobbystyczny, a nie zawodowy, to jego nauka z pewnością zajmie Ci nieco więcej czasu. Przyjmuje się, że bycie młodszym programistą zajmuje mniej więcej 1-2 lata. Obecność doświadczonych kolegów z branży może natomiast nieco skrócić ten czas.

Jak nauczyć się programować?

Warto sobie uzmysłowić, że programowanie to zajęcie kreatywne. Można odnaleźć w nim prawdziwą satysfakcję z kreowania i tworzenia nowej, wirtualnej rzeczywistości. Programowanie jest dziś czymś więcej niż pracą związaną z działem IT. Owoce pracy programistów mają bowiem nieodzowny wpływ na rzeczywistość. Kiedy ostatnio spędziłeś dzień, w którym ani razu nie użyłeś żadnej aplikacji? Można powiedzieć, że programowanie to punkt odniesienia dla innych zawodów w przyszłości.

Od jakiego języka programowania warto rozpocząć tworzenie gier?

Z reguły przygodę z programowaniem gier zaleca się rozpoczynać od Scratch’a. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje jeden, najlepszy język programowania dla początkujących. Scratch jest natomiast o tyle prosty, że za jego pośrednictwem nie przekazuje się instrukcji dotyczących obliczeń. Można powiedzieć, że Scratch to zbiór znaczników pod postacią tak zwanych cegiełek, za pomocą których opisuje się zawartość strony internetowej. W Scratch’u zawierają się podstawowe zasady pisania kodów programowania. Nauka jego użytkowania w znacznym stopniu pomaga w wyobrażeniu sobie zasad programowania.

Co dalej?

Jeśli podstawy Scratch’a zostały już solidnie przyswojone, z pełnym spokojem można przejść do kolejnego języka programowania. Jego wybór zależny będzie od osobistych preferencji, jednak zazwyczaj zaleca się przejście do JavaScriptu lub Pythona. Obydwa narzędzia charakteryzuje czytelność i klarowność kodu źródłowego.

FAQ:

1. Czy istnieje idealny wiek na rozpoczęcie nauki programowania?

Nie, w każdym wieku można zmierzyć się ze zgłębianiem tajników programowania i wykorzystać je w praktyce. Potrzebna jest natomiast do tego wyobraźnia, cierpliwość i chęć do działania. Poza tym wszystkiego można się nauczyć.

2. Czy programowanie jest dla każdego?

Nie. Nie każdy musi umieć programować. Dla wszystkich, którzy jednak tego chcą, jest to w zasięgu ręki.

3. Od czego najlepiej rozpocząć naukę?

Dla osób rozpoczynających naukę od zera idealnym rozwiązaniem może być skorzystanie z różnego rodzaju wprowadzających w tematykę programowania kursów online.

Przeczytaj także:

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Dziecko przed komputerem – jak produktywnie wykorzystać ten czas?

Współczesne dzieci spędzają swój wolny czas zupełnie inaczej niż ich rodzice w dzieciństwie. Internet, boty, rozszerzona rzeczywistość,...

Czytaj więcej
Blog

IT-Facts - niesamowite gry stworzone przez jedną osobę

Każdy gamer z pewnością kojarzy takie tytuły jak Wiedźmin, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 czy serię The Elder Scrolls. Co łączy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Nasi
partnerzy

Polecane z
bloga

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!

Czytaj

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Czytaj