Trwają zapisy na semestralne kursy programowania stacjonarne i online! Sprawdź!

Media o nas

EY - Nagroda Specjalna

Giganci Programowania Przedsiębiorcą Roku konkursu EY!

Dobra Franczyza: Rozmowa z Dawidem Leśniakiewiczem

Giganci Programowania w Onet Rano

Czy warto uczyć dzieci programowania?

Festiwal Cyfryzacji

TVP3 Warszawa - Szkoła z Gigantami

Radio Eska - Szkoła z Gigantami

Pytanie na Śniadanie

Witaj Wielkopolsko

Media

Szkoły przygotowują do bycia pracownikami, nie przedsiębiorcami. Oto smutna prawda o naszej edukacji - artykuł wyborcza.biz


4 minuty czytania

Skończyli jedną z najlepszych uczelni w Polsce. - Nikt z naszych kolegów nie założył firmy, uczelnie kształcą pracowników, nie przedsiębiorców - twierdzą założyciele Gigantów Programowania. Oni zamiast wybrać bezpieczną pracę w korporacji, założyli firmę. Dziś opanowują rynek edukacji dla dzieci już nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Ze 100 osób, które były z nami na roku, nie znamy jednej, która założyłaby firmę – mówi w podcaście Wyborcza.biz Sebastian Langa, jeden z twórców start-upu Giganci Programowania.

On z trójką kolegów jako jedyni postanowili, że chcą więcej niż pracy na etacie w zagranicznej korporacji, kredytu na dom i spokojnego życie. Wybrali bycie przedsiębiorcami wbrew temu, czego ich uczono. Jak twierdzą, uczelnie techniczne nie robią niemal nic, by wypuścić w świat kogoś, kto nie tylko będzie świetnym innowatorem, ale także będzie w stanie założyć firmę i nią zarządzać.

To wygląda bardzo źle. Wynika to z edukacji, jaką mamy na uczelniach wyższych. Jesteśmy z Politechniki Warszawskiej, mówi się, że z najlepszego wydziału i najlepszej szkoły technicznej w kraju. Na takich uczelniach szkoli się bardzo dobrych inżynierów – mówił Dawid Leśniakiewicz, drugi z założycieli Gigantów Programowania. Jak stwierdził, to dobrzy pracownicy, ale niestety nie właściciele firm. – Nie start-upowcy, nie founderzy, nie szefowie, nie biznesmeni – wymieniał.

Jak dodał, standardem na zagranicznych uczelniach tego typu jest to, że zaprasza się absolwentów, którzy prowadzą swoje biznesy. Przylatują prywatnymi odrzutowcami, z ochroną, całym blichtrem. A to sprawia, że młodzi ludzie widzą, do czego mogą dążyć. W Polsce nie ma ani zajęć nakierowujących na bycie przedsiębiorcami, ani nawet spotkań z takimi osobami. – Nie przypominam sobie, by choć raz było takie wydarzenie na politechnice – mówili zgodnie założyciele w podcaście Wyborcza.biz.

Pytani, czy oni byli zapraszani, odpowiedzieli, że jeszcze nie. Zadeklarowali jednak, że chętnie przyjęliby takie zaproszenie.

Akademik, upadek, a potem kolejny pomysł

Jak u nich wyglądało zakładanie firmy? Zaczęli w akademiku, gdzie założyli firmę robiącą strony internetowe, oprogramowanie. Nie wyszło. Nie poddali się, zauważyli lukę na rynku – wszyscy chcą być programistami, ale nikt nie przygotowuje do tego zawodu od najmłodszych lat. Tak powstali Giganci Programowania. 

Dziś to już sieć ponad 100 placówek dla najmłodszych nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Singapurze, Australii. Skąd sukces? Przede wszystkim to postawienie na jakość i pasję. W szkołach uczyć mogą tylko osoby, które same są programistami.

Programowania powinien uczyć się każdy młody człowiek. Już teraz widzimy, że nie tylko programiści używają tego języka, ale jest on obecny w wielu innych zawodach. Trudno sobie wyobrazić analityka bez znajomości SQL. Dla marketingowca dobrą umiejętnością jest tworzenie landing page'u – tłumaczy Dawid Leśniakiewicz.

Jak przyznaje Sebastian Langa, oni skoncentrowali się na dzieciach, bo tam luka jest ogromna. Nasz państwowy system edukacji uczy nie programowania, ale teorii informatyki. – My sami na zajęciach z informatyki rysowaliśmy w paincie i graliśmy w CS – zauważa.

Twórcy Gigantów Programowania doceniają, że dziś w szkołach zaczynają się zmiany w podejściu do nauki. Jednym z nich jest program Laboratoria Przyszłości, na który państwo ma wydać miliard złotych. Zwracają jednak uwagę, że pieniądze pójdą głównie na sprzęt, a zapomniano o elemencie ludzkim – szkoleniu samych nauczycieli.

Trzeba szkoleń dla nauczycieli, by sprzęt nie leżał w magazynie i się nie kurzył – dodaje.


Podobne artykuły

Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody
Blog

Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody

O tym, że w obecnych czasach angielski trzeba znać, wie już każdy. O tym, że najlepiej zacząć tę naukę od dziecka też powszechnie...

Czytaj więcej
programowanie dla dzieci
Blog

Jaki powinien być program zajęć z programowania?

Aktualna rzeczywistość cyfrowa wymusza na dzieciach należących do tzw. grupy milenialsów, pozyskiwanie coraz bardziej zróżnicowanych...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Polecane z
bloga

Informatyka dla dzieci

Informatyka dla dzieci – nauka i zabawa w trybie online

Czytaj
Tworzenie gier Roblox

Jak stworzyć grę w Roblox?

Czytaj
Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj
Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Czytaj
Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czytaj