Unia Europejska

Programowanie czy robotyka
Blog

Programowanie czy robotyka - co bardziej rozwija dzieci?


7 minut czytania

Główną cechą wspólną programowania i robotyki dla dzieci jest działania oparte na logicznym i twórczym myśleniu. Ich szczegółowa charakterystyka zawarta w niniejszym artykule pozwoli pomóc w wyborze drogi rozwoju dla dziecka pasującej do jego osobistych preferencji.

Programowanie czy robotyka?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców stojących przed wyborem rodzaju produktywnego zagospodarowania czasu wolnego swojego dziecka. Nauka programowania i robotyki należy bowiem do kreatywnych zajęć rozwijających strefę intelektualną dzieci nie tylko pod względem analitycznym, technicznym, logicznym, ale także abstrakcyjnym i kreatywnym. Co więcej, w ostatnich latach zarówno nauka kodowania, jak i robotyka stały się niezwykle popularnymi możliwościami spędzania wolnego czasu przez najmłodszych. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to dyscypliny, które oprócz świetnej zabawy dają możliwość przygotowania dzieci do ich przyszłych realiów zawodowych opartych na technicznych umiejętnościach. Potwierdzenie tej hipotezy leży między innymi w decyzji podjętej przez Ministerstwo Edukacji o wprowadzeniu nauki programowania jako obowiązkowego punktu programu edukacyjnego.

Nauka programowania - praktyczna zabawa dla najmłodszych

Jeszcze do niedawna programowanie kojarzyło się z dziedziną informatyki trudną w kontekście jej profesjonalnego zgłębienia przez przeciętnych użytkowników komputerów. Wielu rodziców zastanawia się, czy kierunek ten nie będzie zbyt obciążający i trudny do przyswojenia dla ich dzieci. Dzisiejszy rynek kursów programowania bogaty jest w szereg kursów i programów, które w optymalny ułatwiają dzieciom pojęcie koncepcji kodowania i postawienie pierwszych kroków na ścieżce programowania. Języki takie jak Scratch i Python umożliwiają dzieciom samodzielne tworzenie prostych gier komputerowych i aplikacji, które wyzwalają w nich poczucie spełnienia i satysfakcji. Programy te oparte są na przejrzystej i wizualnej formie. Dzieci mają możliwość bowiem stworzenia wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem zależności przyczynowo-skutkowych.

Nauka programowania - kursy

Sens uczęszczania na zajęcia z programowania przez dzieci nie zawiera się tylko w przygotowaniu do przyszłego zawodu programisty. Kursy online z kodowania rozwijają bowiem w dzieciach wiele praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w innych dziedzinach nauki, jak i różnych obszarów życia.

Zalety i umiejętności wynikające z nauki programowania

 • Rozwój myślenia twórczego i logicznego,
 • Kreatywne rozwiązywanie problemów,
 • Umiejętność przyjmowanie porażek,
 • Cierpliwość i wytrwałość,
 • Wypracowanie zmysłu informatycznego i programistycznego,
 • Świadomość faktu, że rezultaty wymagają czasu,
 • Stymulacja wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego,
 • Umiejętność debugowania.

Zajęcia z robotyki dla dzieci

Robotyka łączy w sobie dziedziny z pogranicza informatyki, mechaniki, elektroniki, a także sensoryki i automatyki. Zdajemy sobie sprawę, że powyżej wymienione dziedziny nauk ścisłych, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Warto jednak pamiętać, że zajęcia z robotyki jak i programowania, zostały przygotowane w sposób możliwie najbardziej przystępny. Zarówno kursy, jak i lekcje tych specjalizacji przewidują przyswajanie podstawowych informacji krok po kroku, nie przytłaczając wiedzą lub trudnością zadań.

Na czym dokładnie polega robotyka?

Można powiedzieć, że robotyka jest bardziej zaawansowanym układaniem klocków lego. Stworzone konstrukcje zawierają natomiast także elementy elektromechaniczne, które są charakterystyczne dla prawdziwych robotów. Po zbudowaniu takiego automatu według starannie przygotowanych instrukcji następuje jego programowanie. Dzięki temu robot stworzony z klocków będzie mógł wykonywać określone, zautomatyzowane czynności. Władza nad stworzonym obiektem i satysfakcja z wykonanego projektu sprawia, że dzieci uczą się robotyki z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem.

Zalety uprawiania robotyki przez dzieci

 • Rozwój umiejętności manualnych,
 • Stymulacja wyobraźni i myślenia twórczego,
 • Nauka zależności rządzących światem robotyki i automatyki,
 • Wzrost chęci i umiejętności pracy w grupie dziecka,
 • Cierpliwość i wytrwałość,
 • Umiejętność myślenia kreatywnego i przestrzennego,
 • Wzrost zainteresowania nauką.

Co bardziej rozwija dzieci - programowanie czy robotyka?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zakres działań w każdym z tych obszarów jest niezwykle obszerny i rozwijający w kilku dziedzinach, nie tylko związanych z informatyką. Zasadniczą różnicą pomiędzy programowaniem a robotyką jest jednak konieczność wykorzystania umiejętności manualnych podczas ręcznego tworzenia robotów. Oznacza to, że robotyka skłania dzieci do wyobraźni przestrzennej i wyczucia plastycznego. To, który ostatecznie kierunek wybierzesz, będzie zależało od preferencji Twojego dziecka.

Programowanie czy robotyka - co warto wybrać dla dziecka?

Właściwy wybór zajęć kreatywnych dla dziecka może zależeć od sposobu jego spontanicznego spędzania czasu wolnego. Jeśli Twoja pociecha lubi rysować, bawić się klockami lub składać konstrukcje, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zajęcia z robotyki są dla niej stworzone. Jeśli natomiast do głównych hobby dziecka należy praca związana z komputerem przed ekranem, to programowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najważniejsza jest jednak szczera i otwarta rozmowa z dzieckiem. Warto pamiętać, że w obydwu przypadkach prowadzone zajęcia mają formę zapewniającą małym nowicjuszom przede wszystkim rozrywkę. Nie trzeba obawiać się, że przedszkolak lub uczeń podstawówki nie podoła powierzonym zadaniom. Kursy zostały skonstruowane w takie sposób, by odpowiadały całemu spectrum możliwości kursantów.

Giganci Programowania

Giganci Programowania doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zdobycie pewności właściwie podjętej decyzji może umożliwić jedynie doświadczenie jej na własnej skórze, a w tym przypadku skórze dziecka. Wobec tego swoim klientom umożliwiliśmy odejście od umowy po odbyciu pierwszych zajęć z programowania. Dzięki temu, bez poniesienia żadnych dodatkowych kosztów dziecko będzie miało możliwość spróbowania różnych dróg kształcenia.

FAQ:

1. Kiedy warto rozpocząć przygodę z kodowaniem lub robotyką u dziecka?

Zarówno w przypadku programowania, jak i robotyki istnieją rodzaje kursów i zadań, których może podjąć się dziecko już od 4 roku życia.

2. Dlaczego zajęcia z robotyki przeważnie odbywają się w parach?

Oprócz wiedzy i umiejętności związanych z robotyką chcemy nauczyć dzieci współpracy i chęci kooperacji w celu osiągnięcia wspólnie zamierzonego celu. Praca w parach umożliwi wspólne poszukiwanie rozwiązań, co pozwoli z większym spokojem przyswajać podstawy robotyki. Taka strategia ma także charakter integracyjny.

3. Co najczęściej wybierają rodzice?

Wybór kursów z robotyki i programowania jest porównywalny. Część rodziców decyduje się jednak na zajęcia z programowania dla swoich dzieci, ze względu na ich obecność w programie nauczania w szkole.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Branka Bebić Giganci Programowania
Blog

Branka Bebić - właścicielka franczyzy Gigantów Programowania w Chorwacji o inwestycji w przyszłość

Szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania (Coding Giants) rozpocznie działalność w formie franczyzy także w...

Czytaj więcej
Wakacyjne kursy z programowania dla dzieci i młodzieży 2023
Blog

Wakacyjne kursy z programowania dla dzieci i młodzieży 2023

Nauka programowania to połączenie trzech składników: szczypta matematyki, kawałek informatyki i cała micha dobrej zabawy! Wakacje to...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs