Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty programistyczne Koduj z Gigantami! Sprawdź!

Blog

Grafika trójwymiarowa, Internet, gry masowe, czyli początek prawdziwego gamingu


3 minuty czytania

W drugiej połowie lat 90', projektanci gier komputerowych coraz chętniej wykorzystywali trójwymiarową grafikę. Stała się ona swoistym standardem dla większości powstających tytułów.

Ogromny wpływ na jej upowszechnienie miał Quake (1996) i Half-Life (1998), choć już wcześniej zainteresowanie tą technologią znacząco wzrosło. Wystarczy powiedzieć, że kolejna generacja 32-bitowych konsol domowych już ją obsługiwała. Dodatkowo, na rynku pojawiła się nowa, potężna konkurencja - w tym chociażby firma Sony ze swoją konsolą PlayStation (1994).

Dzięki Internetowi, nastąpił też gwałtowny rozwój gier wieloosobowych. Zręcznie wykorzystał ten fakt Blizzard, projektując platformę Battle.net i umożliwiając graczom zabawę w trybie sieciowym. Ta decyzja przyniosła firmie bajońskie sumy, a marki takie jak Warcraft czy Diablo zostały wyniesione na piedestały popularności.

Rosnące zainteresowanie grami wieloosobowymi, przyczyniło się do powstawania niezliczonych produkcji MMORGP oraz popularyzacji e-sportu. Na ten czas przypada debiut Counter-Strike'a (1999) - pierwszej znaczącej modyfikacji gry komputerowej, której fundamentem był wspomniany wcześniej Half-Life.

Wszechobecna komputeryzacja społeczeństwa, doprowadziła do zmian w modelu biznesowym wielu twórców gier, którzy zaczęli tworzyć produkty przeznaczone dla masowego odbiorcy. W efekcie tych działań powstała gra, w którą swego czasu zagrywał się niemal każdy. Mowa o The Sims (2000) autorstwa Willa Wrighta, grze która wprowadziła do świata gamingu zupełnie nowy gatunek gier tzw. casual game. W międzyczasie królowały też strategie i gry akcji, w tym osławione GTA od Rockstar Games.

Koniec końców, po prawie 40-letniej tułaczce gry zaczęły ostatecznie trafiać pod strzechy niezliczonych domostw i miejsc rozrywki. Przebyły długą drogę - od zabawy z elektromechaniką, po ograniczenia technologiczne, obawy światopoglądowe (ESRB powstałe w związku z wyjątkowo brutalnym Mortal Kombat) i problemy finansowe.

Przez kilkadziesiąt lat wiele się zmieniło, a rynek gier komputerowych wciąż rozrasta się w zatrważającym tempie. Tuż przed nim kroczą nowe technologie, jak chociażby przegenialny projekt Nvidii - Geforce Now, umożwliający granie w chmurze czy nowa generacja konsol, powalająca swoją potężną specyfikacją. Nie można też zapominać o wirtualnej rzeczywistości, która małymi krokami odsłania przed nami kuluary technologicznych możliwości.

Niegdyś ograniczone produkcje, dzisiaj zadziwiają rozmachem i szczegółowością wykonania...Aż trudno sobie wyobrazić, jak świat gamingu i nowych technologii będzie wyglądać za kolejne 20 lat. Cóż, miejmy nadzieję, że zadziwi on nas jeszcze nie raz!

A Was - jeśli tylko interesujecie się grami wideo i programowaniem - zachęcamy do udziału w naszych kursach programowania, dzięki którym nauczycie się tworzyć własne, niepowtarzalne produkcje!

 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

konkursy programowania dla dzieci
Blog

Konkursy programistyczne dla dzieci - gdzie warto zgłosić dziecko?

Nasza rzeczywistość staje się nieodzownie związana z nowymi technologiami. W świecie wirtualnym pracujemy, spędzamy czas wolny, a także...

Czytaj więcej
Obóz programowania dla dzieci
Blog

Obozy programistyczne dla dzieci z Gigantami – nauka, sport, zabawa i relacje!

Wakacyjny czy zimowy wypoczynek jednocześnie produktywny, aktywny i przyjemny? Na obozie z Gigantami Programowania to standard! Tu każdy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs