Trwają zapisy na feryjne kursy stacjonarne oraz online! Sprawdź!

Blog

Grafika trójwymiarowa, Internet, gry masowe, czyli początek prawdziwego gamingu


3 minuty czytania

W drugiej połowie lat 90', projektanci gier komputerowych coraz chętniej wykorzystywali trójwymiarową grafikę. Stała się ona swoistym standardem dla większości powstających tytułów.

Ogromny wpływ na jej upowszechnienie miał Quake (1996) i Half-Life (1998), choć już wcześniej zainteresowanie tą technologią znacząco wzrosło. Wystarczy powiedzieć, że kolejna generacja 32-bitowych konsol domowych już ją obsługiwała. Dodatkowo, na rynku pojawiła się nowa, potężna konkurencja - w tym chociażby firma Sony ze swoją konsolą PlayStation (1994).

Dzięki Internetowi, nastąpił też gwałtowny rozwój gier wieloosobowych. Zręcznie wykorzystał ten fakt Blizzard, projektując platformę Battle.net i umożliwiając graczom zabawę w trybie sieciowym. Ta decyzja przyniosła firmie bajońskie sumy, a marki takie jak Warcraft czy Diablo zostały wyniesione na piedestały popularności.

Rosnące zainteresowanie grami wieloosobowymi, przyczyniło się do powstawania niezliczonych produkcji MMORGP oraz popularyzacji e-sportu. Na ten czas przypada debiut Counter-Strike'a (1999) - pierwszej znaczącej modyfikacji gry komputerowej, której fundamentem był wspomniany wcześniej Half-Life.

Wszechobecna komputeryzacja społeczeństwa, doprowadziła do zmian w modelu biznesowym wielu twórców gier, którzy zaczęli tworzyć produkty przeznaczone dla masowego odbiorcy. W efekcie tych działań powstała gra, w którą swego czasu zagrywał się niemal każdy. Mowa o The Sims (2000) autorstwa Willa Wrighta, grze która wprowadziła do świata gamingu zupełnie nowy gatunek gier tzw. casual game. W międzyczasie królowały też strategie i gry akcji, w tym osławione GTA od Rockstar Games.

Koniec końców, po prawie 40-letniej tułaczce gry zaczęły ostatecznie trafiać pod strzechy niezliczonych domostw i miejsc rozrywki. Przebyły długą drogę - od zabawy z elektromechaniką, po ograniczenia technologiczne, obawy światopoglądowe (ESRB powstałe w związku z wyjątkowo brutalnym Mortal Kombat) i problemy finansowe.

Przez kilkadziesiąt lat wiele się zmieniło, a rynek gier komputerowych wciąż rozrasta się w zatrważającym tempie. Tuż przed nim kroczą nowe technologie, jak chociażby przegenialny projekt Nvidii - Geforce Now, umożwliający granie w chmurze czy nowa generacja konsol, powalająca swoją potężną specyfikacją. Nie można też zapominać o wirtualnej rzeczywistości, która małymi krokami odsłania przed nami kuluary technologicznych możliwości.

Niegdyś ograniczone produkcje, dzisiaj zadziwiają rozmachem i szczegółowością wykonania...Aż trudno sobie wyobrazić, jak świat gamingu i nowych technologii będzie wyglądać za kolejne 20 lat. Cóż, miejmy nadzieję, że zadziwi on nas jeszcze nie raz!

A Was - jeśli tylko interesujecie się grami wideo i programowaniem - zachęcamy do udziału w naszych kursach programowania, dzięki którym nauczycie się tworzyć własne, niepowtarzalne produkcje!

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Blog

Python Developer - ogromne możliwości i świetne zarobki

Popularność Pythona wynika przede wszystkim z prostej i intuicyjnej składni, która znacząco przyspiesza proces wdrażania wszelkich...

Czytaj więcej
Programowanie

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Wybór pierwszego profesjonalnego języka programowania, którego chcesz się nauczyć nie jest łatwą decyzją. Większość osób - przynamniej...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Nasi
partnerzy

Polecane z
bloga

Najlepiej sprzedające się gry wideo na świecie

Czytaj

Lekcje programowania dla dzieci - kiedy zacząć?

Czytaj

Jak zacząć przygodę z programowaniem gier?

Czytaj