Trwają zapisy na semestralne kursy programowania stacjonarne i online! Sprawdź!

Blog

Grafika trójwymiarowa, Internet, gry masowe, czyli początek prawdziwego gamingu


3 minuty czytania

W drugiej połowie lat 90', projektanci gier komputerowych coraz chętniej wykorzystywali trójwymiarową grafikę. Stała się ona swoistym standardem dla większości powstających tytułów.

Ogromny wpływ na jej upowszechnienie miał Quake (1996) i Half-Life (1998), choć już wcześniej zainteresowanie tą technologią znacząco wzrosło. Wystarczy powiedzieć, że kolejna generacja 32-bitowych konsol domowych już ją obsługiwała. Dodatkowo, na rynku pojawiła się nowa, potężna konkurencja - w tym chociażby firma Sony ze swoją konsolą PlayStation (1994).

Dzięki Internetowi, nastąpił też gwałtowny rozwój gier wieloosobowych. Zręcznie wykorzystał ten fakt Blizzard, projektując platformę Battle.net i umożliwiając graczom zabawę w trybie sieciowym. Ta decyzja przyniosła firmie bajońskie sumy, a marki takie jak Warcraft czy Diablo zostały wyniesione na piedestały popularności.

Rosnące zainteresowanie grami wieloosobowymi, przyczyniło się do powstawania niezliczonych produkcji MMORGP oraz popularyzacji e-sportu. Na ten czas przypada debiut Counter-Strike'a (1999) - pierwszej znaczącej modyfikacji gry komputerowej, której fundamentem był wspomniany wcześniej Half-Life.

Wszechobecna komputeryzacja społeczeństwa, doprowadziła do zmian w modelu biznesowym wielu twórców gier, którzy zaczęli tworzyć produkty przeznaczone dla masowego odbiorcy. W efekcie tych działań powstała gra, w którą swego czasu zagrywał się niemal każdy. Mowa o The Sims (2000) autorstwa Willa Wrighta, grze która wprowadziła do świata gamingu zupełnie nowy gatunek gier tzw. casual game. W międzyczasie królowały też strategie i gry akcji, w tym osławione GTA od Rockstar Games.

Koniec końców, po prawie 40-letniej tułaczce gry zaczęły ostatecznie trafiać pod strzechy niezliczonych domostw i miejsc rozrywki. Przebyły długą drogę - od zabawy z elektromechaniką, po ograniczenia technologiczne, obawy światopoglądowe (ESRB powstałe w związku z wyjątkowo brutalnym Mortal Kombat) i problemy finansowe.

Przez kilkadziesiąt lat wiele się zmieniło, a rynek gier komputerowych wciąż rozrasta się w zatrważającym tempie. Tuż przed nim kroczą nowe technologie, jak chociażby przegenialny projekt Nvidii - Geforce Now, umożwliający granie w chmurze czy nowa generacja konsol, powalająca swoją potężną specyfikacją. Nie można też zapominać o wirtualnej rzeczywistości, która małymi krokami odsłania przed nami kuluary technologicznych możliwości.

Niegdyś ograniczone produkcje, dzisiaj zadziwiają rozmachem i szczegółowością wykonania...Aż trudno sobie wyobrazić, jak świat gamingu i nowych technologii będzie wyglądać za kolejne 20 lat. Cóż, miejmy nadzieję, że zadziwi on nas jeszcze nie raz!

A Was - jeśli tylko interesujecie się grami wideo i programowaniem - zachęcamy do udziału w naszych kursach programowania, dzięki którym nauczycie się tworzyć własne, niepowtarzalne produkcje!

 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Języki programowania na 2021
Blog

Najpopularniejsze języki programowania na 2021

Branża programowania jest dalej jedną z najbardziej ekspansywnych i rozwijających się branż na rynku. Z każdym rokiem pojawiają się nowe...

Czytaj więcej
Tworzenie gier w Unity
Blog

Kurs tworzenia gier w Unity

Unity to popularny i niezwykle elastyczny silnik gier, który udostępnia tak wiele funkcji, że za jego pomocą można stworzyć niemal...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Polecane z
bloga

Informatyka dla dzieci

Informatyka dla dzieci – nauka i zabawa w trybie online

Czytaj
Tworzenie gier Roblox

Jak stworzyć grę w Roblox?

Czytaj
Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj
Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Czytaj
Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czytaj