Trwają zapisy na semestralne kursy stacjonarne oraz online! Sprawdź!

Blog

Kiedy należy zacząć uczyć dzieci programowania?


7 minut czytania

Pojęcie programowania wykracza daleko poza umiejętność kodowania i opracowywania poleceń dla urządzeń czy aplikacji. Programowanie jest podejściem informatycznym do rozwiązywania często bardzo skomplikowanych problemów. Wymaga połączenia umiejętności myślenia analitycznego, logicznego oraz kreatywnego, twórczego. Opiera się na cierpliwości, zaangażowaniu i odporności na niepowodzenia. Tych kompetencji warto uczyć dziecko od najmłodszych lat. A kiedy zacząć wdrażać młodego człowieka w tajniki zasad, mechanizmów czy języków programowania?

Pierwsze kroki przedszkolaka w drodze do programowania

Pierwsze lata życia dziecka to intensywny i wielopłaszczyznowy rozwój, który realizuje się głównie poprzez zabawę. Już w tym czasie warto zachęcić dziecko do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata programowania. Ta wiedza i te umiejętności przydadzą mu się nie tylko wtedy, gdy w przyszłości zapragnie zawodowo zająć się programowaniem. Podstawowa wiedza o programowaniu pozwoli lepiej rozumieć i odnajdywać się w cyfrowej rzeczywistości, co będzie miało wpływ na wszystkie aspekty życia dziecka.

Przyczyna - skutek, problem - rozwiązanie

Kilkulatka warto najpierw zagłębić w mechanizm działania przyczyny i skutku. Rozwijając umiejętność myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego, dziecko będzie nabywać szereg pokrewnych kompetencji. Podczas różnych zabaw mały człowiek może ćwiczyć określanie, definiowanie problemu, odkrywanie i projektowanie rozwiązania oraz testowanie jego skuteczności. Te umiejętności są podstawą programowania – „jeśli chcę uzyskać konkretny cel, jakie powinienem zastosować środki?”.

Nauka programowania nie tylko na komputerze

Zabawy wprowadzające dzieci w podstawy programowania zorganizować można w zaciszu własnego domu, a nawet na świeżym powietrzu. Mogą różnić się formą, lecz powinny bazować na tych samych zasadach – zaprogramować konkretne rozwiązanie, by osiągnąć zamierzony efekt.

Przykład? Jakie działania musi podjąć uwięziona w labiryncie postać, by się z niego wydostać? Dwa kroki w przód, obrót w prawo, cztery kroki w przód, obrót w lewo i tak dalej. Tą postacią (którą może być rodzic z zawiązanymi oczami, albo narysowany na kartce ludzik) musi pokierować dziecko, wydając jej konkretne polecenia. Na rynku dostępnych jest też sporo tego rodzaju pomocy dydaktycznych, gier i zabawek, które działają na podobnej zasadzie.

Kurs programowania w wieku przedszkolnym

Przedszkolaka można zapisać też na kurs programowania. Ważne, by było to szkolenie profesjonalne, prowadzone przez pedagogów, nauczycieli z kompetencjami do pracy z małymi dziećmi. Taki kurs musi być też dostosowany do potrzeb i poziomu rozwoju przedszkolaków. Kilkulatek powinien uczyć się poprzez różne zabawy, które z jednej strony pomogą mu rozwinąć potrzebne kompetencje, a z drugiej wzbudzą pasję i zaangażowanie do nauki programowania.

Podstawy programowania w szkole podstawowej

O tym, jak ważna we współczesnym świecie jest znajomość programowania, świadczy także decyzja Ministerstwa Edukacji. Od 2017 roku podstaw programowania dzieci uczą się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. To dobry czas, by zachęcić młodego człowieka do zgłębiania tej dziedziny oraz zadbać o to, by usystematyzował i rozszerzył swoją wiedzę na wartościowych zajęciach pozalekcyjnych.

Kurs programowania a wiek dziecka

Oferta kursów programowania dla dzieci z roku na rok się rozszerza. Rodzice muszą mieć jednak na uwadze, że różnica kilku lat u dzieci to ogromna przepaść. Kurs programowania dla dziecka będzie przyjemny i skuteczny tylko wtedy, gdy jego program będzie dobrze dostosowany do wieku oraz umiejętności dziecka. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest konkretny kurs. Najlepiej jeśli na te same zajęcia uczęszczają rówieśnicy lub gdy rozbieżność wiekowa nie przekracza dwóch lat.

Na szkolenia z Gigantami Programowania zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat. Poszczególne kursy są przeznaczone dla dzieci w wieku:

  • 7-9 lat
  • 10-12 lat
  • 13-15 lat
  • 16-18 lat

Ponadto dla każdej grupy wiekowej opracowujemy różne kursy, które realizują inny program, doskonalą nieco inne umiejętności i odpowiadają na odmienne zainteresowania bądź potrzeby dziecka. Tu każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie.

Nauka przez zabawę, czyli kursy programowania dla najmłodszych

Przyswajanie wiedzy i trenowanie umiejętności przynoszą najlepsze rezultaty wtedy, gdy łączą się ze świetną zabawą. Wybierając kurs programowania dla najmłodszych dzieci, warto zwrócić uwagę na formę nauczania. Oprócz przewagi praktyki nad teorią ważna jest też konwencja kursu. Najmłodszym spodobają się gry, zabawy, questy, wyzwania i zdrowa realizacja. Przyjemne w odbiorze zajęcia powinny wykorzystywać świat dziecięcych marzeń i pragnień. Kreować rzeczywistość, w której poprzez zabawę z ciekawymi bohaterami, dzieci zrozumieją często dość skomplikowane zagadnienia programistyczne.

Programowanie a tworzenie gier komputerowych

Zgodnie z zasadą, że dzieci najszybciej i najskuteczniej uczą się poprzez zabawę, warto rozpocząć naukę programowania od podstaw tworzenia gier i opanowania pierwszego, wizualnego języka programowania, czyli Scratcha. W ten sposób najmłodsze dzieci będą miały szansę stworzyć swoje pierwsze gry lub elementy świata ulubionych gier (np. Minecrafta) za pomocą prostej układanki. Po połączeniu puzzli (które są de facto fragmentami kodu), spod myszki „wyskoczy” działająca animacja, gra, a nawet prosta aplikacja. Po kilku lekcjach najmłodsi będą uczyć się już bardziej zaawansowanych języków, dzięki którym wprowadzą do swoich gier bardziej skomplikowane mechanizmy.

Nauka programowania dla dzieci? Tylko z nauczycielem!

O olbrzymiej roli nauczyciela w procesie nauczania dzieci nie wolno zapominać. Każdy kurs programistyczny dla najmłodszych musi być prowadzony przez wykwalifikowaną kadrę. Nauczyciel powinien mieć nie tylko ogromną i aktualną wiedzę programistyczną, ale też odpowiednie podejście do uczniów. Musi umieć komunikować się z dziećmi w różnym wieku i doskonale znać ich potrzeby. Nauczyciel programowania powinien stać się dla swoich podopiecznych mentorem, zawsze gotowym do pomocy, ciepłym i serdecznym. Jego rolą jest wspieranie i motywowanie dzieci, rozbudzanie w nich pasji, która w przyszłości może stać się sposobem na życie.

Więc w jakim wieku zacząć naukę programowania?

Warto mieć w pamięci, że na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Jeśli programowania zaczyna uczyć się nastolatek, nie oznacza to, że w przyszłości będzie gorszym programistą niż jego troszkę młodszy kolega, który ma na swoim koncie już kilka kursów. Także i dorośli mogą skutecznie nauczyć się programowania, by np. zmienić branżę i wreszcie zawodowo oddać się swojej pasji. Oczywiście im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym lepiej. Tym więcej się nauczy i tym szybciej będzie mogło rozpocząć samodzielne projekty. Każdy, kto zaczyna naukę programowania, musi jednak wiedzieć, że tu kluczowe jest zaangażowanie, nieustanny rozwój i chęć pogłębiania swojej wiedzy.

FAQ:

1. Kursy programowania dla dzieci – od ilu lat dziecko może się zapisać?

Oferta kursów programowania dla dzieci jest ogromna, a niektórzy organizatorzy zapraszają na nie już dzieci w wieku przedszkolnym. U Gigantów Programowania uczą się dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat.

2. W jaki sposób zacząć uczyć dziecko programowania?

Już kilkuletnie dziecko może zacząć swoją przygodę z programowaniem, nawet bez komputera i internetu. Podstawowych zasad dzieci mogą uczyć się poprzez zabawy z kodem lub za pomocą tematycznych - programistycznych gier, zabawek i materiałów dydaktycznych dostosowanych do ich wieku.

3. Kiedy najlepiej zacząć się uczyć programowania?

Każdy wiek jest dobry, by rozpocząć przygodę z programowaniem. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Uczące się programowania od pierwszych klas szkoły podstawowej dziecko nabędzie wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które pozwolą mu rozpocząć pracę zawodową w bardzo młodym wieku.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Poprzedni Następny

Podobne artykuły

Blog

Programowanie dla dzieci w trybie online - czy warto w nie inwestować?

Dla współczesnych dzieci i nastolatków bycie „online” jest naturalną częścią ich życia. Internet jest dla nich nie tyle nowoczesną...

Czytaj więcej
Blog

IT-Facts - niesamowite gry stworzone przez jedną osobę

Każdy gamer z pewnością kojarzy takie tytuły jak Wiedźmin, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 czy serię The Elder Scrolls. Co łączy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Nasi
partnerzy

Polecane z
bloga

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!

Czytaj

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Czytaj