Trwają zapisy na semestralne kursy programowania stacjonarne i online! Sprawdź!

Sposoby na nudę w domu dla dzieci
Blog

Zajęcia dla dzieci w domu - 7 sposobów na nudę!


8 minut czytania

Ciekawe świata i pełne energii dzieci nie cierpią nudy! Gdy pogoda nie dopisuje albo epidemiczne obostrzenia nie pozwalają na rekreację na świeżym powietrzu, pozostaje spędzanie wolnego czasu w domu. To jednak nie musi oznaczać godzin spędzonych przed telewizorem! A jeśli przed komputerem, to w sposób pożyteczny i produktywny. Poznaj siedem sprawdzonych sposobów na nudę u dzieci - kreatywnych zajęć, które będą wspierać ich rozwój i dobry start w dorosłe życie!

#1 Wyzwalamy kreatywność w domowym teatrzyku!

Na pewno zauważyłeś, jak często dzieci podczas swoich zabaw wchodzą w czyjąś rolę. Nauczyciela, lekarza, sprzedawcy, mamy, superbohatera, maga, gwiazdy estrady! Odgrywanie ról pozwala dzieciom poznać nieznane i nauczyć się nowych umiejętności! Wyobraźnia młodych ludzi jest ogromna – to ona umożliwia tak różnorodną, porywającą, niczym nieskrępowaną zabawę we własnym wymyślonym świecie.

Domowy teatrzyk to jeden z najlepszych sposobów na nudę, a w takie przedstawienie warto zaangażować całą rodzinę. Scenę zaaranżujcie w dowolny sposób – w roli kurtyny świetnie sprawdzi się koc czy stara zasłona. Wymyślcie wspólnie porywającą historię, albo… pozwól dzieciom Cię zaskoczyć! Przebrania i gadżety, a także elementy scenografii przygotujcie, wykorzystując to, co dostępne jest w domu. Na końcu odegrajcie wspólnie spektakl lub jako rodzice zasiądźcie honorowo na widowni i owacją na stojąco nagrodźcie wysiłek Waszych pociech. Następnym razem możecie spróbować swoich sił w spektaklu kukiełkowym lub w teatrze cieni – wszystkie chwyty dozwolone! Koniecznie nagraj domowe przedstawienie – po latach wspólnie wrócicie do tej rodzinnej pamiątki ze łzami wzruszenia.

#2 Aktywna zabawa nie tylko na świeżym powietrzu!

Czy wiesz, że dzieci potrzebują około 60 minut intensywnej lub umiarkowanej aktywności dziennie? To sporo, ale przecież w grę wchodzi ich prawidłowy rozwój – nie tylko fizyczny, ale też psychiczny, emocjonalny. Przy czym nie tyle chodzi tu o morderczy trening, ile o ruchową zabawę, która możliwa jest także w domu!

Do dobrej zabawy, nawet jeśli oznacza bieganie, skoki czy stanie na jednej nodze, dzieci nie trzeba długo namawiać! W tym celu zbudujcie tor przeszkód lub labirynt, możecie wykorzystać w nim także elementy tzw. ścieżki sensorycznej. Zaangażujcie meble, pufy, krzesła, koce, piłki, zabawki, klocki. Na podłodze możecie ułożyć tekturowe plansze, do których przykleicie różne materiały i przedmioty (kulki z folii aluminiowej, watę, folię bąbelkową, a nawet produkty spożywcze – ryż, makaron, groch). Chodzi o to, by dziecko jak najczęściej stykało się z różnymi fakturami i kształtami – w ten sposób jego mózg będzie pracował nad właściwą organizacją bodźców i ich zamianą na odpowiednie reakcje.

Tor przeszkód gotowy? Teraz zastanówcie się, które jego elementy będą faktycznie przeszkodami – których nie można dotknąć, przejść po nich, czy nawet się do nich zbliżyć! A może to podłoga będzie „lawą”? Cała zabawa polega oczywiście na tym, by bezpiecznie pokonać tor czy wydostać się z ułożonego labiryntu, ale można pójść o krok dalej!

#3 Tor przeszkód i labirynt z elementami kodowania!

Zaproponuj dziecku, by „zakodowało” przejście przez tor przeszkód lub wyjście z labiryntu. Niech młody człowiek wydaje Ci polecenia – jak w zabawie “Simon says”! Idź dwa kroki w przód, przeskocz przez „bąbelkowy zakątek”, schyl się i przełóż piłki na prawą stronę. Po sznurku możesz stąpać, ale tylko tyłem – obróć się, zrób dwa kroki w tył… i tak dalej. W ten sposób aktywna zabawa w domu będzie z perspektywy dziecka jeszcze ciekawsza. Młody człowiek będzie czuł się ważny, wyróżniony, spełniony. Nawet się nie zorientuje, że przy okazji uczy się podstaw programowania – projektuje sekwencję komend, by uzyskać konkretny cel. Uczy się logicznie, ale też twórczo myśleć, łączyć skutek z przyczyną. Te umiejętności przydadzą mu się w całym przyszłym życiu i pomogą lepiej zrozumieć świat otaczających go technologii.

#4 Budujemy i programujemy nowy świat!

Kolejnym sposobem na domową nudę u dziecka jest budowanie z klocków. To tak ogromny sektor zabawek, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego małego konstruktora. Poza klasycznymi klockami możesz podarować dziecku elementy konstrukcyjne magnetyczne, wpinane, łączone na rzepy, w pełni konfigurowalne, a nawet elektroniczne. Budowanie z klocków tak angażuje dziecięcą wyobraźnię, że nierzadko ogromne, skomplikowane budowle powstają nawet przez kilka dni. W ten sposób dziecko projektuje własny świat – nawet jeśli finalnie zbudowany z klocków nie wygląda dokładnie tak samo, jak ten w jego głowie.

Zbudować nowy świat to jedno, ale zaprogramować jego elementy? Brzmi ekscytująco! Wiele z dostępnych na rynku klocków umożliwia nadanie funkcji zbudowanym obiektom. To może być pojazd, robot, zwierzę czy maszyna. Budowa modelu to w tym przypadku tylko wstęp do właściwej zabawy. Następnie młody człowiek za pomocą specjalnego panelu lub dedykowanej aplikacji programuje nową zabawkę. Dzięki temu obiekty z klocków mogą się poruszać, często nawet w skomplikowanych sekwencjach ruchów (np. choreografia taneczna) i wydawać określone dźwięki (np. śpiewać piosenki).

#5 Tworzymy gry i uczymy się programowania z Gigantami

Najmłodsi spędzają coraz więcej czasu przed komputerem, co na pewno trapi wielu rodziców. Oczywiście warto ograniczyć dziecku czas spędzony przed ekranem i zaproponować alternatywną zabawę w świecie rzeczywistym. Jednak jeśli dziecko wyraźnie ciągnie w stronę świata cyfrowego, warto zapisać je zajęcia dodatkowe, które będą nie tylko atrakcyjne, ale też pożyteczne.

Jednym z nich jest kurs programowania online z Gigantami Programowania! Podczas zajęć, w zależności od wieku i zainteresowań dziecka, młodzi ludzie uczą się zasad i mechanizmów programowania, a także podstawowych jego języków - a wszystko to podczas porywającej zabawy. Te często skomplikowane informacje przekazywane są najmłodszym na przyjemnym przykładzie. Dzieci tworzą własne gry lub projektują i programują elementy światów swoich ulubionych pozycji (np. Minecrafta). Kurs realizowany jest w konwencji ciekawych wyzwań, zdrowej rywalizacji i pod okiem doświadczonego nauczyciela Gigantów Programowania.

#6 Magia kolorów i kreatywne malowanie

Niektóre dzieci nie przepadają za pracami plastycznymi, innym wystarczy tylko kartka papieru i kolorowe kredki, by przepadły w otchłani swej wyobraźni. Jednak nawet tych nieprzekonanych bardzo łatwo namówić do wspólnej zabawy. Musisz tylko przygotować się na „odrobinę” bałaganu i zaproponować młodym ludziom zabawę połączoną z doświadczeniami. Zobaczysz, z jaką uwagą dzieci będą tworzyć nowe barwy, mieszając kolorowe farby. Podczas zabawy możesz wykorzystać barwniki spożywcze, oliwę i słoik. Potrząśniesz nim i barwniki zmieszają się, a po chwili wrócą na swoje miejsce, tworząc dwukolorową zawiesinę. Poczytaj o kolorowych eksperymentach typu „tęcza na talerzu” czy „kolorowy deszcz”. To proste, ale wciągające zabawy, dzięki którym zachęcisz dzieci do zgłębiania tajników sztuki plastycznej.

#7 Eksperymentujemy – młodzi naukowcy odkrywają świat

Eksperymenty dla dzieci w domu są proste i bezpieczne, nie wymagają specjalnych gadżetów i substancji. Choć oczywiście możesz kupić młodemu człowiekowi gotowy zestaw „małego naukowca”, dzięki któremu odkryje inspirujący świat fizyki czy chemii. Z powodzeniem jednak przeprowadzisz je we własnym zakresie. Koniecznie spróbuj eksperymentów typu:

  • „wulkan”, „lawa”, „chemiczne jojo”, „sztuczny śnieg”,
  • kuchenne doświadczenia (np. z jajkiem świeżym i nieświeżym, jajkiem w occie, domową galaretką),
  • krystalizacja soli (kryształkowe rzeźby!),
  • naelektryzowane cząstki (poruszanie puszką za pomocą plastikowej rury).

Są to znane eksperymenty dla dzieci, których opisy znajdziesz w internecie. Pamiętaj, by zawsze wytłumaczyć dziecku, jakie zjawisko obrazuje eksperyment i w jaki sposób występuje ono naturalnie w przyrodzie bądź jak można wykorzystać je w codziennych życiu. Bądź gotów na masę pytań i zniechęcaj się! Czasem nieudane doświadczenie daje więcej zabawy i radości niż eksperyment przeprowadzony z precyzją chemika.

FAQ:

Jak zorganizować ciekawe zajęcia dla dzieci w domu?

Wyzwól kreatywność, pamiętaj o naturalnych potrzebach dzieci: odkrywaniu świata, ruchu i aktywności, pracy wyobraźni. Pomyśl o eksperymentach, teatrzyku, torach przeszkód i labiryntach, budowaniu z elementami robotyki lub o zajęciach online z Gigantami Programowania.

Czego potrzebuję, by zorganizować ciekawe gry i zabawy dla dzieci w domu?

Pomysłowości, zaangażowania i nieco wolnego czasu. Wykorzystaj dostępne w domu przedmioty i materiały – dziecięca wyobraźnia zamieni je, w co tylko zechce.

Czy kurs programowania jest dobrym sposobem na nudę u dzieci?

Oczywiście! Młodzi ludzie uczą się programowania podczas zabawy, np. tworząc własne gry. Lekcje pod okiem doświadczonych nauczycieli zamieniają się w questy do zrealizowania, a dziecko spełnia się i doświadcza ogromnej satysfakcji.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Kurs programowania a wiek dziecka
Blog

Lekcje programowania dla dzieci - kiedy zacząć?

Jak pomóc swojemu dziecku rozwiązywać skomplikowane problemy, a przy tym nauczyć je cierpliwości i logicznego myślenia? Zapisz je na...

Czytaj więcej
Podstawy programowania dla dzieci
Blog

Podstawy programowania dla dzieci

Umiejętność programowania w kontekście przyszłości dzieci jest tak ważna, że coraz częściej zaczyna być traktowana na równi z nauką...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Polecane z
bloga

Informatyka dla dzieci

Informatyka dla dzieci – nauka i zabawa w trybie online

Czytaj
Tworzenie gier Roblox

Jak stworzyć grę w Roblox?

Czytaj
Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj
Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Czytaj
Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czytaj