Unia Europejska

Kurs tworzenia gier dla dzieci
Blog

Nauka tworzenia gier jako przyjemny wstęp do programowania dla najmłodszych


7 minut czytania

Łatwiejszy start w dorosłe życie i kompetencje przydatne w sferze zawodowej to tylko dwie z wielu korzyści płynących z nauki programowania od najmłodszych lat. Tak naprawdę umiejętność ta jest niemal tak samo ważna jak czytanie czy liczenie. Programowanie pozwala dzieciom poznać i zrozumieć cyfrowy świat nowych technologii, w którym będzie się toczyła ogromna część ich życia. Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki programowania? Poprzez fascynującą zabawę przy tworzeniu gier!

Dlaczego akurat nauka tworzenia gier?

Bo łączy przyjemne z pożytecznym! Do odkrywania tajemnic świata gier dzieci nie trzeba namawiać. Podczas wirtualnej przygody w grze najmłodsi podejmują różne wyzwania, realizują zadania, spotykają swoich ulubionych bohaterów, kreują nowe światy i postaci. Wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach! W świecie gier dzieci intensywnie uczą się i nabywają szereg praktycznych umiejętności. Muszą myśleć logicznie, a jednocześnie kreatywnie, abstrakcyjnie i twórczo. Łączyć skutek z przyczyną. Podejmować decyzje (często także pod presją czasu), brać odpowiedzialność za swoje czyny, wyciągać wnioski i uczyć się na błędach.

Możliwości stworzenia własnej gry nie odpuści żaden młody człowiek. To obietnica świetnej zabawy, ale też przygody i wyzwania. Nagrodą jest olbrzymia satysfakcja – i to wystarczy, by zmotywować się do dalszej nauki i doskonalenia swoich umiejętności.

Tworząc grę, dziecko pozna mechanizmy jej działania, a więc podstawy programowania. Na tak przyjemnym przykładzie nawet bardziej skomplikowane zagadnienia da się wyjaśnić w sposób jasny i zrozumiały.

Kiedy dziecko może rozpocząć naukę tworzenia gier?

Najlepiej około 7 roku życia. Aby rozpocząć przygodę z tworzeniem gier i nauką podstaw programowania, dziecko musi sprawnie posługiwać się myszką. Powinno także umieć czytać, pisać i liczyć – przynajmniej do 20.

Czy to nie za wcześnie? To pytanie zada sobie wielu rodziców. Siedmiolatek zazwyczaj doskonale już odnajduje się w świecie swoich ulubionych gier, nie wspominając o umiejętności obsługi komputera. Od 2017 roku algorytmiki i podstaw kodowania dzieci uczą się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Świadomych rodziców na pewno martwi fakt, że ich dziecko będzie spędzać jeszcze więcej czasu przed ekranem komputera. To nieuniknione i we współczesnym świecie bardziej pożyteczne niż groźne. Oczywiście warto kontrolować czas, który dziecko spędza w wirtualnym świecie. Od najmłodszych lat należy też uczyć dziecko higieny pracy przed komputerem. Ważne są częste przerwy i przede wszystkim – codzienna dawka ruchu, aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.

Kursy tworzenia gier dla dzieci, czyli wprowadzenie do programowania

Aktualnie niemal każdą potrzebną informację znaleźć można w internecie. Jednak poradniki wideo tworzenia gier na YouTubie czy nawet seria webinarów nie wystarczą, nie zastąpią profesjonalnego, dopasowanego do wieku, poziomu rozwoju i kompetencji dzieci kursu.

Kurs tworzenia gier dla dzieci musi być dostosowany do grupy wiekowej uczestników i prowadzony przez doświadczonego nauczyciela. Prowadzący musi wyróżniać się nie tylko ogromną wiedzą z zakresu programowania, ale także odpowiednim podejściem do pracy z dziećmi. Nauczyciel powinien stać się mentorem, który będzie wzbudzał w dziecku pasję i zaangażowanie. Prowadzący szkolenie musi indywidualnie wspierać każde uczestniczące w kursie dziecko – obserwować postępy, pomagać, tłumaczyć, chwalić i motywować.

Szkolenie online z programowania gier dla najmłodszych

Kurs programowania gier dla dzieci może odbywać się stacjonarnie lub zdalnie – online. Niezależnie od formy prowadzenia zajęć, całość powinna składać z przynajmniej kilkunastu lekcji rozłożonych w czasie. Tylko w ten sposób mózg dziecka będzie w stanie przyswoić, przetworzyć i zapamiętać nowe informacje. Podczas kursu wiedza dzieci powinna być na bieżąco weryfikowana (podczas zabawy, nie poprzez wymagające testy!), a po ukończeniu szkolenia – nagrodzona.

Nauka tworzenia gier z Gigantami Programowania

Z Gigantami Programowania dzieci uczą się tworzenia gier i w placówkach stacjonarnych, i przez internet. Wszystkie kursy mają charakter semestralny – jeden semestr szkolenia to kilkanaście podwójnych lekcji. Spotkanie trwa łącznie 90 minut i odbywa się raz w tygodniu. Zajęcia prowadzi doświadczony nauczyciel programowania. Dzieci mają stały kontakt z trenerem, również poza zajęciami. Po każdym spotkaniu otrzymują nagrania lekcji oraz materiały powtórzeniowe. Ewentualną nieobecność mogą odrobić w dogodnym terminie. Po ukończeniu kursu dziecko otrzymuje certyfikat. Z kolei rodzice uczestników mają dostęp do prywatnej grupy, biorą udział w ciekawych webinarach i ważnych wideo zebraniach.

Jak przebiegają kursy programowania gier z Gigantami Programowania?

Kursy programowania gier to propozycja dla uczniów szkoły podstawowej. Dla dzieci z pierwszych klas przygotowaliśmy szkolenia z podstaw tworzenia gier. Kolejne kursy bazują na tej podstawowej wiedzy, uzupełniają ją i powoli przygotowują dziecko do przyswojenia bardziej skomplikowanych zagadnień z dziedziny programowania.

Z Gigantami Programowania nawet początki nie są trudne

Na pierwszych lekcjach z Gigantami Programowania dzieci pracują w języku Scratch. To język programowania wizualny, w którym fragmenty kodu mają postać interaktywnych puzzli. Aby stworzyć działającą grę (ale także animację czy program), poszczególne elementy należy ze sobą poprawnie połączyć. Z biegiem czasu dzieci odkrywają nowe możliwości. W środowisku App Inventor i Kodu Game Lab tworzą gry 3D oraz pierwsze aplikacje mobilne. Kolejny poziom to Python i zabawa z programowaniem świata Minecraft na własnych zasadach. Wreszcie przychodzi czas na Roblox i język programowania Lua, a stąd już krótka droga do C# i Visual Studio, gdzie dzieci poczują się jak profesjonalni programiści.

Jak wygląda lekcja tworzenia gier z Gigantami Programowania?

Podczas zajęć z podstaw programowania gier dla najmłodszych wykorzystujemy popularne gry, motywy i postaci. Każda lekcja ma swój temat przewodni i formę questu, zadania do zrealizowania. Na zajęciach dzieci podejmują mnóstwo wyzwań, a przy każdym kolejnym poprzeczka zostaje podniesiona nieco wyżej. Z Gigantami Programowania dzieci uczą się poprzez zabawę, a swoją wiedzę weryfikują w emocjonujących teleturniejach i quizach.

Czego uczą się dzieci podczas kursu tworzenia gier?

Pierwsze kursy tworzenia gier skutecznie wprowadzą najmłodszych w podstawy programowania i umożliwiają dalszą, sprawną naukę. Oprócz zagadnień związanych z programowaniem dzieci uczą się też:

  • podstaw grafiki komputerowej – edycji grafik i tworzenia własnych obrazów;
  • matematyki – np. projektowania animacji do rozwiązywania działań, ale też podstaw arytmetyki – dodawania i mnożenia;
  • podstawowych i bardziej skomplikowanych mechanizmów gier (np. pętli, losowania, przesyłania komunikatów, programowania ruchu, odliczania czasu);
  • planowania, rozwiązywania problemów, testowania rozwiązań;
  • myślenia logicznego, analitycznego, przyczynowo-skutkowego;
  • kreatywności i twórczego podejścia do rozwiązywania zadań;
  • cierpliwości, wytrwałości, przyjmowania porażek i naprawiania błędów.

FAQ:

1. Kiedy zapisać dziecko na kurs tworzenia gier?

Dzieci mogą zacząć tworzyć gry w każdym wieku. Optymalny czas na start nauki to 7. rok życia, ale dziecko musi już posługiwać się myszką, pisać, czytać i liczyć w zakresie do 20.

2. Który kurs tworzenia gier wybrać – stacjonarny czy online?

To kwestia osobistych preferencji dziecka i rodziców. Obie formy nauczania mają swoje zalety, a ich skuteczność jest porównywalna, jeśli realizują taki sam program.

3. Jak powinien wyglądać kurs tworzenia gier dla dzieci?

Dobry kurs powinien być realizowany w dwóch semestrach, z których każdy składa się z przynajmniej kilkunastu lekcji. Szkolenie musi być rozciągnięte w czasie, by nauka była przyjemna i efektywna.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Czy 6-latek też może uczyć się programowania?
Blog

Czy 6-latek też może uczyć się programowania?

Technologia na każdym kroku - jak sobie z tym radzą przedszkolaki? W dzisiejszym świecie pełnym technologii i rozwiązań cyfrowych,...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami | Giganci Programowania
Blog

Sztuczna inteligencja w życiu codziennym. Nawet nie wiesz, że z niej korzystasz!

Kilkanaście lat temu temat sztucznej inteligencji traktowany był raczej w kategoriach science-fiction aniżeli nadchodzącej...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs