Trwają zapisy na semestralne kursy programowania stacjonarne i online! Sprawdź!

Kurs tworzenia gier dla dzieci
Blog

Nauka tworzenia gier jako przyjemny wstęp do programowania dla najmłodszych


7 minut czytania

Łatwiejszy start w dorosłe życie i kompetencje przydatne w sferze zawodowej to tylko dwie z wielu korzyści płynących z nauki programowania od najmłodszych lat. Tak naprawdę umiejętność ta jest niemal tak samo ważna jak czytanie czy liczenie. Programowanie pozwala dzieciom poznać i zrozumieć cyfrowy świat nowych technologii, w którym będzie się toczyła ogromna część ich życia. Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki programowania? Poprzez fascynującą zabawę przy tworzeniu gier!

Dlaczego akurat nauka tworzenia gier?

Bo łączy przyjemne z pożytecznym! Do odkrywania tajemnic świata gier dzieci nie trzeba namawiać. Podczas wirtualnej przygody w grze najmłodsi podejmują różne wyzwania, realizują zadania, spotykają swoich ulubionych bohaterów, kreują nowe światy i postaci. Wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach! W świecie gier dzieci intensywnie uczą się i nabywają szereg praktycznych umiejętności. Muszą myśleć logicznie, a jednocześnie kreatywnie, abstrakcyjnie i twórczo. Łączyć skutek z przyczyną. Podejmować decyzje (często także pod presją czasu), brać odpowiedzialność za swoje czyny, wyciągać wnioski i uczyć się na błędach.

Możliwości stworzenia własnej gry nie odpuści żaden młody człowiek. To obietnica świetnej zabawy, ale też przygody i wyzwania. Nagrodą jest olbrzymia satysfakcja – i to wystarczy, by zmotywować się do dalszej nauki i doskonalenia swoich umiejętności.

Tworząc grę, dziecko pozna mechanizmy jej działania, a więc podstawy programowania. Na tak przyjemnym przykładzie nawet bardziej skomplikowane zagadnienia da się wyjaśnić w sposób jasny i zrozumiały.

Kiedy dziecko może rozpocząć naukę tworzenia gier?

Najlepiej około 7 roku życia. Aby rozpocząć przygodę z tworzeniem gier i nauką podstaw programowania, dziecko musi sprawnie posługiwać się myszką. Powinno także umieć czytać, pisać i liczyć – przynajmniej do 20.

Czy to nie za wcześnie? To pytanie zada sobie wielu rodziców. Siedmiolatek zazwyczaj doskonale już odnajduje się w świecie swoich ulubionych gier, nie wspominając o umiejętności obsługi komputera. Od 2017 roku algorytmiki i podstaw kodowania dzieci uczą się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Świadomych rodziców na pewno martwi fakt, że ich dziecko będzie spędzać jeszcze więcej czasu przed ekranem komputera. To nieuniknione i we współczesnym świecie bardziej pożyteczne niż groźne. Oczywiście warto kontrolować czas, który dziecko spędza w wirtualnym świecie. Od najmłodszych lat należy też uczyć dziecko higieny pracy przed komputerem. Ważne są częste przerwy i przede wszystkim – codzienna dawka ruchu, aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.

Kursy tworzenia gier dla dzieci, czyli wprowadzenie do programowania

Aktualnie niemal każdą potrzebną informację znaleźć można w internecie. Jednak poradniki wideo tworzenia gier na YouTubie czy nawet seria webinarów nie wystarczą, nie zastąpią profesjonalnego, dopasowanego do wieku, poziomu rozwoju i kompetencji dzieci kursu.

Kurs tworzenia gier dla dzieci musi być dostosowany do grupy wiekowej uczestników i prowadzony przez doświadczonego nauczyciela. Prowadzący musi wyróżniać się nie tylko ogromną wiedzą z zakresu programowania, ale także odpowiednim podejściem do pracy z dziećmi. Nauczyciel powinien stać się mentorem, który będzie wzbudzał w dziecku pasję i zaangażowanie. Prowadzący szkolenie musi indywidualnie wspierać każde uczestniczące w kursie dziecko – obserwować postępy, pomagać, tłumaczyć, chwalić i motywować.

Szkolenie online z programowania gier dla najmłodszych

Kurs programowania gier dla dzieci może odbywać się stacjonarnie lub zdalnie – online. Niezależnie od formy prowadzenia zajęć, całość powinna składać z przynajmniej kilkunastu lekcji rozłożonych w czasie. Tylko w ten sposób mózg dziecka będzie w stanie przyswoić, przetworzyć i zapamiętać nowe informacje. Podczas kursu wiedza dzieci powinna być na bieżąco weryfikowana (podczas zabawy, nie poprzez wymagające testy!), a po ukończeniu szkolenia – nagrodzona.

Nauka tworzenia gier z Gigantami Programowania

Z Gigantami Programowania dzieci uczą się tworzenia gier i w placówkach stacjonarnych, i przez internet. Wszystkie kursy mają charakter semestralny – jeden semestr szkolenia to kilkanaście podwójnych lekcji. Spotkanie trwa łącznie 90 minut i odbywa się raz w tygodniu. Zajęcia prowadzi doświadczony nauczyciel programowania. Dzieci mają stały kontakt z trenerem, również poza zajęciami. Po każdym spotkaniu otrzymują nagrania lekcji oraz materiały powtórzeniowe. Ewentualną nieobecność mogą odrobić w dogodnym terminie. Po ukończeniu kursu dziecko otrzymuje certyfikat. Z kolei rodzice uczestników mają dostęp do prywatnej grupy, biorą udział w ciekawych webinarach i ważnych wideo zebraniach.

Jak przebiegają kursy programowania gier z Gigantami Programowania?

Kursy programowania gier to propozycja dla uczniów szkoły podstawowej. Dla dzieci z pierwszych klas przygotowaliśmy szkolenia z podstaw tworzenia gier. Kolejne kursy bazują na tej podstawowej wiedzy, uzupełniają ją i powoli przygotowują dziecko do przyswojenia bardziej skomplikowanych zagadnień z dziedziny programowania.

Z Gigantami Programowania nawet początki nie są trudne

Na pierwszych lekcjach z Gigantami Programowania dzieci pracują w języku Scratch. To język programowania wizualny, w którym fragmenty kodu mają postać interaktywnych puzzli. Aby stworzyć działającą grę (ale także animację czy program), poszczególne elementy należy ze sobą poprawnie połączyć. Z biegiem czasu dzieci odkrywają nowe możliwości. W środowisku App Inventor i Kodu Game Lab tworzą gry 3D oraz pierwsze aplikacje mobilne. Kolejny poziom to Python i zabawa z programowaniem świata Minecraft na własnych zasadach. Wreszcie przychodzi czas na Roblox i język programowania Lua, a stąd już krótka droga do C# i Visual Studio, gdzie dzieci poczują się jak profesjonalni programiści.

Jak wygląda lekcja tworzenia gier z Gigantami Programowania?

Podczas zajęć z podstaw programowania gier dla najmłodszych wykorzystujemy popularne gry, motywy i postaci. Każda lekcja ma swój temat przewodni i formę questu, zadania do zrealizowania. Na zajęciach dzieci podejmują mnóstwo wyzwań, a przy każdym kolejnym poprzeczka zostaje podniesiona nieco wyżej. Z Gigantami Programowania dzieci uczą się poprzez zabawę, a swoją wiedzę weryfikują w emocjonujących teleturniejach i quizach.

Czego uczą się dzieci podczas kursu tworzenia gier?

Pierwsze kursy tworzenia gier skutecznie wprowadzą najmłodszych w podstawy programowania i umożliwiają dalszą, sprawną naukę. Oprócz zagadnień związanych z programowaniem dzieci uczą się też:

  • podstaw grafiki komputerowej – edycji grafik i tworzenia własnych obrazów;
  • matematyki – np. projektowania animacji do rozwiązywania działań, ale też podstaw arytmetyki – dodawania i mnożenia;
  • podstawowych i bardziej skomplikowanych mechanizmów gier (np. pętli, losowania, przesyłania komunikatów, programowania ruchu, odliczania czasu);
  • planowania, rozwiązywania problemów, testowania rozwiązań;
  • myślenia logicznego, analitycznego, przyczynowo-skutkowego;
  • kreatywności i twórczego podejścia do rozwiązywania zadań;
  • cierpliwości, wytrwałości, przyjmowania porażek i naprawiania błędów.

FAQ:

1. Kiedy zapisać dziecko na kurs tworzenia gier?

Dzieci mogą zacząć tworzyć gry w każdym wieku. Optymalny czas na start nauki to 7. rok życia, ale dziecko musi już posługiwać się myszką, pisać, czytać i liczyć w zakresie do 20.

2. Który kurs tworzenia gier wybrać – stacjonarny czy online?

To kwestia osobistych preferencji dziecka i rodziców. Obie formy nauczania mają swoje zalety, a ich skuteczność jest porównywalna, jeśli realizują taki sam program.

3. Jak powinien wyglądać kurs tworzenia gier dla dzieci?

Dobry kurs powinien być realizowany w dwóch semestrach, z których każdy składa się z przynajmniej kilkunastu lekcji. Szkolenie musi być rozciągnięte w czasie, by nauka była przyjemna i efektywna.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

IT-Facts - niesamowite gry stworzone przez jedną osobę
Blog

IT-Facts - niesamowite gry stworzone przez jedną osobę

Każdy gamer z pewnością kojarzy takie tytuły jak Wiedźmin, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 czy serię The Elder Scrolls. Co łączy...

Czytaj więcej
konkursy programowania dla dzieci
Blog

Konkursy programistyczne dla dzieci - gdzie warto zgłosić dziecko?

Nasza rzeczywistość staje się nieodzownie związana z nowymi technologiami. W świecie wirtualnym pracujemy, spędzamy czas wolny, a także...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Polecane z
bloga

Informatyka dla dzieci

Informatyka dla dzieci – nauka i zabawa w trybie online

Czytaj
Tworzenie gier Roblox

Jak stworzyć grę w Roblox?

Czytaj
Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Jaki język programowania wybrać na początku? Zbiór porad

Czytaj
Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!

Czytaj
Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?

Czytaj