Unia Europejska

programowanie dla dzieci
Blog

Jaki powinien być program zajęć z programowania?


7 minut czytania

Aktualna rzeczywistość cyfrowa wymusza na dzieciach należących do tzw. grupy milenialsów, pozyskiwanie coraz bardziej zróżnicowanych kompetencji. Nabycie umiejętności analitycznego myślenia wydaje się być podstawą dzisiejszego szkolnictwa. Świetnym narzędziem do tego celu okazała się nauka programowania, która zyskuje coraz większą popularność wśród polskiej młodzieży. W niniejszym artykule opowiemy o tym, jak najlepiej rozpocząć przygodę swojego dziecka z programowaniem.

Jaki język programowania dla dzieci wybrać?

Wzrost świadomości dotyczącej korzyści płynących z nauki programowania dla dzieci zaowocował różnorodnością dostępnych na rynku narzędzi wykorzystywanych w tym zakresie. Należą do nich różnego rodzaju kursy i programy, które pomagają dzieciom w stawianiu pierwszych kroków w świecie programowania. Programy dzielą się na różne kategorie wiekowe i poziomy trudności. Postaramy się je szczegółowo przybliżyć poniżej.

Programy do nauki programowania dla dzieci w wieku 7-9 lat

Podstawowym założeniem programów do nauki programowania dla tego przedziału wiekowego jest utrzymanie w dzieciach stałego poziomu zainteresowania sztuką kodowania. Pogłębianie wiedzy w tym zakresie mogłoby być dużo bardziej kłopotliwe bez opracowania kilku skutecznych technik dla osiągnięcia tego celu. Nauka kodowania może być natomiast świetnym źródłem rozrywki nawet dla najmłodszych, jeśli tylko zostanie przedstawiona w odpowiedni sposób. Naprzeciw temu wyzwaniu wyszedł Mitchel Resnick - twórca jednego z najpopularniejszych języków programowania dla dzieci - Scratch’a. Stworzona przez niego platforma edukacyjna przedstawia kodowanie w sposób wizualny. Elementy tego języka mają bowiem kształt puzzli, które łączą się w określone obiekty należące do wirtualnej rzeczywistości gry.

Scratch online

Kursy programowania w języku Scratch stały się synonimem nowoczesnego podejścia do sfery edukacyjnej i ogólnorozwojowej dzieci. Doceniają ją coraz szersze grupy młodych rodziców, na co wpływa przede wszystkim zadowolenie i zaangażowanie ich podopiecznych, jednak za nauką programowania kryje się znacznie więcej. Użytkowanie tego języka jest bowiem świetnym sposobem na przyswajanie zarówno umiejętności technicznych, jak i interpersonalnych.

Programy dla dzieci w wieku 10-12 lat

Nauka programowania dla nieco starszych dzieci umożliwia realizację nieco bardziej skomplikowanych projektów. Dalej jednak pozostaje w nich dużo miejsca na zabawę i pobudzanie dziecięcej wyobraźni.

Programy dla starszych dzieci

W ofercie Gigantów Programowania znajdują się również kursy dla młodzieży, takie jak:

 • tworzenie gier komputerowych za pomocą Pythona,
 • hacking,
 • tworzenie stron internetowych,
 • grafika komputerowa (w tym rastrowa i wektorowa)
 • kreowanie świata w Minecraftcie,
 • podstawy baz i języka SQL,
 • tworzenie gier w Roblox,
 • tworzenie gier w Unity.

Jaki powinien być program zajęć z programowania dla dzieci?

Celem nauki programowania jest nie tylko zaszczepienie w dzieciach informatycznego bakcyla, ale także stymulacja ich rozwoju w wielu innych dziedzinach życia. Kodowanie wymaga bowiem logicznego i twórczego myślenia, a także wytrwałości i cierpliwości w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Podczas nauki nie trzeba obawiać się natłoku technicznych informacji - zrozumienie wszystkich zagadnień wymaga czasu.

Jak wygląda dobrze zaprojektowany program nauki kodowania dla dzieci?

Każdy z dobrze opracowanych kursów programowania powinien zawierać kilka kluczowych komponentów. Ich obecność decyduje o skuteczności nauki i szybkości wspinania się po szczeblach kolejnych poziomów trudności. Kursy szkoły Gigantów Programowania bez względu na przedział wiekowy złożone z następujących etapów szkolenia:

 1. Wprowadzenie do nauki o programowaniu - zakres tego etapu może się nieco różnić, ze względu na rodzaj używanego języka. Wszystkie nowe pojęcia i terminy zostaną szczegółowo omówione przez nauczyciela.
 2. Tworzenie pierwszej gry krok po kroku - w trakcie kolejnych zajęć zostanie przedstawiony cały proces tworzenia pierwszej gry zupełnie od podstaw.
 3. Ćwiczenie i pogłębianie nabytych umiejętności - podczas każdego kursu dzieci mają możliwość tworzenia relatywnie sporej ilości gier. W kursach semestralnych w programie szkolenia jest ich nawet kilkanaście. Co więcej, kursanci mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami na portalu internetowym Wspomniane portale stanowią także źródło inspiracji i odpowiedzi na nurtujące pytania kursantów.
 4. Obecność licznych quizów sprawdzających pozyskiwaną etapowo wiedzę - Quizy skonstruowane są w przystępnej formie. Nie wywierają niepożądanej presji na dzieciach. Ich zadaniem jest przede wszystkim utrwalanie zdobytych wiadomości.
 5. Ostateczne powtórzenie wiadomości i stworzenie gry finalnej - na koniec każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.

Oferta Gigantów Programowania

Wyjątkowość Szkoły Gigantów Programowania polega na pełnym zaangażowaniu w prowadzone kursy. Każdy oferowany przez nas kurs jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów w tej branży, których cechuje wysokiej jakości podejście pedagogiczne. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający jego nowe umiejętności.

FAQ:

1. Moje dziecko ma 12 lat, jednak nigdy wcześniej nie miało styczności z programowaniem. Jaki kurs wybrać?

Wybór kursu dla przedziału wiekowego 10-12 lat bezpiecznym wyborem i umożliwi każdemu dziecku w tym wieku jego pomyślne ukończenie. Każdy kurs Gigantów Programowania został stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży. Co więcej, każdy kurs dostępny w ofercie Gigantów Programowania zapewnia kontakt z wykwalifikowanym nauczycielem, który szczegółowo wyjaśni wszelkie zagadnienia i pomoże w rozwiązywaniu nadarzających się problemów.

2. Na początek lepiej wybrać krótki kurs programowania czy semestralny?

Wszystko zależy od preferencji Twojego dziecka. Jeśli wiesz, że lubi spędzać czas przy komputerze, a drobne czynności informatyczne nie sprawiają mu trudności, opcja semestralna może być najlepszym wyborem. Szkoła Giganci Programowania oferuje możliwość odstąpienia od umowy w wypadku braku satysfakcji po pierwszej lekcji danego kursu. Klient nie ponosi więc żadnego ryzyka w tym zakresie.

3. Czy w Szkole Gigantów Programowania możliwy jest rozwój w dziedzinie programowania na znacznie wyższym poziomie trudności?

Oferta Gigantów Programowania skupia się na kursach dla dzieci od 7 do 18 roku życia, a także na szkoleniach dla nauczycieli.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Nauka programowania
Blog

Gry wideo, w które zagrasz ze swoim dzieckiem

Gry wideo od dawna są popularną formą rozrywki dla dzieci i młodzieży, dlatego tak wiele z nich decyduje się rozpocząć naukę...

Czytaj więcej
Roblox - najpopularniejsza gra internetowa na świecie?
Blog

Roblox - najpopularniejsza gra internetowa na świecie?

Popularność Robloxa robi gigantyczne wrażenie. W końcu, ponad 100 milionów graczy miesięcznie to liczba tak zawrotna, że aż ciężko ją...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs