Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty programistyczne Koduj z Gigantami! Sprawdź!

konkursy programowania dla dzieci
Blog

Konkursy programistyczne dla dzieci - gdzie warto zgłosić dziecko?


6 minut czytania

Nasza rzeczywistość staje się nieodzownie związana z nowymi technologiami. W świecie wirtualnym pracujemy, spędzamy czas wolny, a także korzystamy z dużej ilości usług publicznych i komercyjnych. Nie ulega wątpliwości, że proces cyfryzacji ma dzisiaj ogromny wpływ na społeczeństwo, a szacuje się, że w przyszłości będzie on jeszcze większy. Dlatego też dobra znajomość programowania staje się powoli po prostu niezbędna. Jeśli więc Twoje dziecko ma predyspozycje do rozwijania się w nauce kodowania, to warto stymulować jego motywację w tym zakresie. Jak to zrobić? Gdzie warto zgłosić dziecko na konkurs? O tym opowiemy w niniejszym artykule!

Zalety konkursów programistycznych dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko postawiło już pierwsze kroki na ścieżce kariery w programowaniu, to może warto, by sprawdziło swoje umiejętności, rywalizując z innymi dziećmi? Subtelne współzawodnictwo może działać bardzo korzystnie na układ nerwowy człowieka. Dzieje się tak poprzez zwiększoną motywację do działania, weryfikację zdobytej wiedzy i umiejętności, inspirację zaczerpniętą od innych uczestników, a także nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.

Co daje dziecku wzięcie udziału w konkursie programistycznym?

 • Zwiększenie pewności siebie - osiąganie mniejszych lub większych sukcesów to tylko część czynników, które wpływają na wzrost pewności siebie. Kluczowym źródłem satysfakcji jest osobisty rozwój dziecka i pokonywanie kolejnych wyzwań.
 • Wypracowanie systematyczności działania - programowanie jest dziedziną nauki, którą opanowuje się stopniowo.
 • Zrozumienie, że sukces wymaga czasu - w konkursach programistycznych biorą udział dzieci, które wykazały się szczególną cierpliwością i wytrwałością w nauce programowania. Warto zauważyć, że nie jest to najprostsza dziedzina nauki, nawet dla dorosłych.
 • Zmysł kreatywnego myślenia - o wygranej uczestników w konkursach związanych z programowaniem decydują nie tylko konkretne umiejętności analityczne i zdobywana miesiącami wiedza. Bardzo duże znaczenie odgrywa w tym przypadku także umiejętność twórczego myślenia.
 • Nawiązanie nowych znajomości - pod tą zaletą kryje się możliwość rozwoju zdolności interpersonalnych dziecka. Fakt ten może stanowić punkt odniesienia do kolejnych etapów kreowania swojej przyszłości, nie tylko w dziedzinie programowania.
 • Odkrycie swoich unikalnych cech - w tym przypadku nie chodzi tylko o poznanie swoich umiejętności i wiedzy. Konkursy ujawniają bowiem także psychologiczne i emocjonalne predyspozycje dzieci. Jak reagują na stres? Jak radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi? Przebieg konkursów może nam na ten temat sporo powiedzieć.
 • Możliwość wygrania nagród i tytułu - w zależności od poszczególnych konkursów i nagrody mogą mieć różny charakter. Ten aspekt powinien stanowić jedynie wisienkę na torcie pozostałych korzyści brania udziału w takich wydarzeniach. Jest to synonim zdrowego podejścia do rywalizacji.

Konkurs programistyczny Gigantów Programowania

Szkoła Gigantów Programowania proponuje ciekawy projekt, w którym dzieci będą miały okazję zmierzyć się między sobą, kodując w języku Scratch. Wzięcie udziału w tym konkursie stanowi dla dzieci świetną rozrywkę integracyjną. Uczestnikami konkursu mogą być publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Każda ze szkół przeprowadza najpierw konkurs wewnętrzny na najlepiej napisany projekt programistyczny w języku Scratch. Link do wybranego projektu umieszcza następnie w komentarzu na Facebooku na stronie Gigantów, którzy po weryfikacji wszystkich projektów wyłaniają zwycięzcę. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu na stronie www.giganciprogramowania.edu.pl. Można to również zrobić pod numerem telefonu 22 112 10 63 lub 882 128 581. Do wygrania są atrakcyjne nagrody:

 • laptop firmy Dell,
 • tablet Huawai MediaPad,
 • klawiatura gamingowa Logitech Prodig,
 • voucher na semestralny kurs w Szkole Gigantów Programowania,
 • książki.

Konkurs dla Szkół

Innym konkursem organizowanym przez Gigantów Programowania, jest konkurs na największą liczbę uczestników z danej szkoły biorących udział w tworzonym przez Gigantów wydarzeniu. W tym zakresie również jest przewidziany szereg atrakcyjnych nagród, takich jak Voucher o wartości 3000 tys. złotych na sprzęt IT, a także Voucher na kurs semestralny dla najlepszego ucznia programowania w danej szkole. Warto pamiętać, że oba konkursy mogą się ze sobą łączyć.

Rodzaje konkursów programistycznych i ich organizatorów

 • Prowadzone przez szkoły programowania - ich przykładową formę przedstawiliśmy we wcześniejszej części artykułu.
 • Prowadzone przez różnego rodzaju instytucje - mogą to być instytucje zarówno prywatne, jak i publiczne. Ciekawym przykładem tego rodzaju wydarzenia jest konkurs organizowany przez Studium Prawa Europejskiego. Jego tytuł brzmi „Kodujemy w szkole - elementy kodowania w nauczaniu“ i jest on również dedykowany szkołom.
 • Bóbr - pod tą enigmatyczną nazwą kryje się międzynarodowy konkurs z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i edukacyjnej. „Bóbr” jest analogiczny dla matematycznego konkursu dla dzieci „Kangur” i został powołany w 2004 roku na Litwie.
 • Dżemik - konkurs programowania gier dla dzieci i młodzieży, który organizowany jest przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Konkurs ten także skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Można do niego podejść samodzielnie lub zespołowo.

FAQ:

1. Jak najlepiej przygotować się do konkursu z programowania?

Istnieje kilka możliwych sposobów. Strategię zdobywania wiedzy w tym zakresie warto skonsultować z przełożonym lub nauczycielem prowadzącym naukę dziecka. Szkoła Gigantów Programowania oferuje także cykl darmowych warsztatów z programowania dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.

2. Jak wyglądają warsztaty oferowane przez Gigantów Programowania?

Warsztaty dla dzieci składają się z 4 spotkań webinarowych, na których trenerzy i programiści przedstawią wiele przydatnych informacji z dziedziny programowania. Szkolenie dla nauczycieli ma za zadanie przedstawić narzędzia online do nauki programowania w językach Python i Scratch. Możliwe będzie również zadawanie pytań.

3. Czy kursy i szkolenia Gigantów Programowania możliwe są do odbycia także w formie stacjonarnej?

Tak, jeśli aktualnie nie ma względem tego żadnych przeciwwskazań związanych z ograniczeniami epidemiologicznymi. Lista miejscowości, w których mogą odbyć się takie zajęcia, znajduje się pod następującym linkiem https://www.giganciprogramowania.edu.pl/lokalizacje-kursy-programowania. Warunkiem odbycia się zajęć stacjonarnych jest minimalna liczba zapisanych uczestników danego kursu lub szkolenia.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

początkujący front-end developer
Blog

Co powinien umieć początkujący front-end developer?

Front-end developer to wciąż zawód przyszłości i nawet niewielka wiedza i doświadczenie nie są przeszkodą w zdobyciu pierwszej pracy,...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami
Blog

Aplikacje, które pozwolą Ci na utrzymanie Twoich noworocznych postanowień

Początek nowego roku to doskonały moment, aby wprowadzić w swoim życiu jakiejś pozytywne zmiany. Często jednak trudno się znaleźć na to...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs