Unia Europejska

Programowanie dla przedszkolaków
Blog

Programowanie dla przedszkolaków - na jakie zajęcia postawić?


7 minut czytania

Rodzice chcą wpływać na rozwój swoich pociech od ich najmłodszych lat życia. Do tej pory najczęściej wybieranymi kierunkami rozwojowymi dla dzieci były zajęcia sportowe lub kreatywne. Celem wszystkich tych sposobów dokształcania była nauka i zaszczepienie pasji w dzieciach poprzez zabawę. W ostatniej dekadzie pojawiło się jednak wiele nowych propozycji w tym obszarze. O tym, czym jest programowanie dla przedszkolaków i dlaczego warto na nie postawić, opowiemy w niniejszych artykule.

Czym jest programowanie dla przedszkolaków?

Słowo „programowanie” często wywołuje mieszane odczucia w rodzicach, którzy ze szkoły zapamiętali je jako wyjątkowo trudne i skomplikowane zajęcie. Sztuka kodowania przez ostatnie lata diametralnie zmieniła swoje oblicze i stała się łatwiej przystępna, zarówno dla starszych, jak i młodszych uczniów. Warto zauważyć, że owe zmiany spowodowane są coraz większym wpływem nowych technologii na nasze życie. Intensywne procesy cyfryzacji sprawiają, że z technologią czujemy się coraz pewniej. Dzieci natomiast taką rzeczywistość znają od urodzenia, warto więc by od początku się w niej dobrze odnajdywały.

Programowanie dla przedszkolaków

Młodzi rodzice, którzy jeszcze nie mieli styczności z programowaniem dla przedszkolaków, zapewne zastanawiają się, jak można nauczyć tak małe dzieci programowania i czy jest to w ogóle konieczne w tym wieku? Co więcej, wielu z nich decyduje się na świadome ograniczenie kontaktu ich dzieci z cyfryzacją i technologią. Nie jest to do końca właściwe podejście, ponieważ są to elementy, które niezależnie od naszej woli będą stanowiły nieodłączny element życia naszych pociech i to nie tylko w sferach zawodowych, ale także codziennego funkcjonowania. Wystarczy tylko spojrzeć, jak zmieniła się rzeczywistość w ostatnich latach, by dostrzec, że pewnych procesów nie da się zatrzymać. Liczy się natomiast szybka umiejętność adaptacji do nowych warunków życia codziennego.

Programowanie to aktualnie obowiązkowy przedmiot szkoły podstawowej

Decyzja polskiego Ministerstwa Edukacji może dziwić większość młodych rodziców. Uznanie słuszności nauki programowania dla małych dzieci zyskuje jednak coraz więcej zwolenników. Zauważalny jest także wzrost świadomości dotyczącej pozytywnego wpływu programowania na wszystkie procesy ogólnorozwojowe dzieci. Kodowanie uczy bowiem logicznego i twórczego myślenia oraz zdolności rozwiązywania problemów.

Kodowanie dla przedszkolaków to zabawa w czystej postaci

Aktualny rynek gier i technologii dynamicznie poszerza swoją ofertę w zakresie narzędzi umożliwiających efektywną i przyjemną naukę szeroko pojętej informatyki. Najczęściej są to gry i zabawy z pozoru nieróżniące się od innych niczym specjalnym. Taki jest właśnie Scratch - język do programowania dla najmłodszych.

Scratch - na czym polega jego funkcjonalność?

Scratch jest edukacyjną platformą do nauki programowania, która pozwala dzieciom przyswoić podstawową wiedzę z zakresu kodowania, dzięki przejrzystej, wizualnej formie wykorzystywanego języka. Poszczególne elementy języka Scratch mają bowiem kształt puzzli, których łączenie powoduje powstawanie obiektów w rzeczywistości wirtualnej. Dzieci tworzą w ten sposób zestawienia kodów, które umożliwiają im m.in. stworzenie własnej gry. Jest to niezwykle motywująca korzyść, która utrzymuje w dzieciach stały poziom koncentracji i zaangażowania.

Jakie korzyści niesie ze sobą nauka programowania przez dzieci?

Dzieci ucząc się programowania, nabywają umiejętności analityczne, logiczne i interpersonalne.Osiąganie poszczególnych celów w nauce programowania jest możliwe tylko z wykorzystaniem metody prób i błędów. Dzieci uczą się wówczas, jak skutecznie radzić sobie z niepowodzeniami w różnych sferach życia.

Czego kodowanie uczy przedszkolaków?

 • Poszukiwania nowych rozwiązań,
 • Właściwego reagowania na porażki i niepowodzenia,
 • Precyzyjnego wyrażania swoich myśli i oczekiwań,
 • Myślenia twórczego i abstrakcyjnego,
 • Świadomości, że osiąganie poszczególnych celów wymaga czasu,
 • Cierpliwości i wytrwałości,
 • Pokory,
 • Logicznego myślenia.

Giganci Programowania

Jesteśmy grupą przyjaciół, których połączyła pasja do programowania. Wspólnie postanowiliśmy stworzyć miejsce, które zaoferuje dzieciom i młodzieży dostępność do różnego rodzaju ścieżek rozwojowych w dziedzinie cyfryzacji. Głęboko wierzymy, że stanowią one rodzaj inwestycji w przyszłość młodych ludzi. Zadowolenie dotychczasowych klientów daje nam poczucie spełnienia zamierzonej misji.

Oferta Gigantów Programowania

Nasza szkoła programowania oferuje zarówno kursy stacjonarne, jak i kursy online.. Biorąc pod uwagę aktualne warunki epidemiologiczne, zachęcamy do skorzystania z tej drugiej opcji. Kursy oferują możliwość nauki:

 • programowania,
 • hackingu,
 • projektowania stron komputerowych,
 • wiedzy z zakresu bazy danych,
 • grafiki komputerowej.

Kursy podzielone są na kategorie wiekowe, dzięki czemu omawiany materiał jest dostosowany do umiejętności i predyspozycji uczniów. Na stronie internetowej Gigantów Programowania obecne są szczegółowe opisy i programy zarówno kursów zdalnych, jak i semestralnych. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający nowo nabyte umiejętności i kompetencje.

Cecha szczególna oferty Gigantów Programowania

Oferujemy możliwość odstąpienia od umowy, a także zwrot poniesionych kosztów po pierwszej godzinie lekcyjnej, w przypadku braku satysfakcji z prowadzonych zajęć Pragniemy jednak podkreślić, że nasza oferta została zbudowana na podstawie wiedzy specjalistów z zakresu programowania, a także sugestii pedagogów szkolnych.

FAQ:

1. Czy dobrze robię, sprawiając, że moje dziecko będzie spędzało więcej czasu przed komputerem?

To, że dzieci spędzają więcej czasu z technologią, niż rodzice w ich wieku jest naturalnym procesem w dobie wszechobecnej cyfryzacji. Oczywiście tak jak we wszystkim, wskazane jest zachowanie niezbędnego umiaru. Czas, który dzieci przeznaczają na zabawę, mogą w swobodny sposób połączyć z nauką programowania.

2. Czy dzieci potrzebują stałego nadzoru rodzica w procesie nauki programowania?

Dzieci od 5 roku życia bardzo dobrze radzą sobie z samodzielnym programowaniem. Biorąc pod uwagę, że korzystanie z niektórych języków umożliwia rozpoczęcie przygody z programowaniem nawet 3-letnim uczniom, to nadzór opiekuna może okazać się konieczny. Należy pamiętać o tym, że każdy kurs prowadzony jest przez wykwalifikowanego nauczyciela. 

3. Co zrobić, gdy nie wiem jaki kurs programowania kupić swojemu dziecku?

W takim przypadku serdecznie zachęcamy do kontaktu z biurem obsługi klienta Szkoły Gigantów Programowania, który z przyjemnością rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Obsługa dostępna jest pod numerem telefonu 22 112 10 63.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Sposoby na nudę w domu dla dzieci
Blog

Zajęcia dla dzieci w domu - 7 sposobów na nudę!

Ciekawe świata i pełne energii dzieci nie cierpią nudy! Gdy pogoda nie dopisuje albo epidemiczne obostrzenia nie pozwalają na rekreację...

Czytaj więcej
Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?
Blog

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?

Nauka programowania stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie w przypadku każdego dziecka...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs