Unia Europejska

Tworzenie gier komputerowych
Blog

Tworzenie gier komputerowych - jaki kurs wybrać dla dziecka?


7 minut czytania

Ostatnie lata edukacji dziecięcej pokazują, że praca z komputerem może być czymś więcej niż tylko zabawą. Może ona nie tylko pozytywnie wpływać na rozwój dziecka, ale także być dobrym bodźcem dla jego faktycznych postępów w poszczególnych dziedzinach nauki. O tym, jakie korzyści płyną z nauki tworzenia gier komputerowych i jaki kurs w tym zakresie wybrać, opowiemy w niniejszym artykule.

Tworzenie gier komputerowych

Wielu rodziców martwi fakt, że ich dzieci spędzają za dużo czasu przed komputerem. Trzeba przyznać, że aktualne najmłodsze pokolenie spędza wolny czas w nieco inny sposób, niż inne dzieci jeszcze kilkanaście lat temu. Jest to swoista kolej rzeczy, której nie można w pełni zapobiec. Powód tego zjawiska leży bowiem w procesach cywilizacyjnych i rozwojowych dzieci. Można jednak zadbać o to, by mechanizmy te rozwijały się w pozytywnym kierunku. Zadania i ćwiczenia związane ze sztuką tworzenia i programowania gier mogą być źródłem korzyści rozwojowych dla dziecka, które jednocześnie nie odbiorą mu upragnionej rozrywki.

Zajęcia rozwojowe z wykorzystaniem komputera

Od przynajmniej kilkunastu lat nieodłącznym elementem ścieżki edukacyjnej dzieci jest informatyka i fakt ten dzisiaj już nikogo nie dziwi. Podobnie jest z nauką programowania i tworzenia gier komputerowych. W 2017 roku decyzją Ministerstwa Edukacji w Polsce zajęcia z algorytmiki weszły w podstawy nauczania dzieci z klas podstawowych I-III. Jest to niebagatelny dowód na to, że nauka kodowania może pomóc lub nawet umożliwić odnalezienie się naszych pociech w przyszłej zawodowej rzeczywistości.

Korzyści płynące z nauki programowania dla dzieci

Warto zauważyć, że korzyści płynące z zajęć komputerowych nie mają jedynie charakteru technicznego i analitycznego. Poszczególne działania związane z podejmowaniem decyzji i wyciąganiem wniosków z błędów mają także ogromny wpływ na sferę emocjonalną dzieci. Umiejętności zdobywane podczas nauki kodowania gier przedstawiamy poniżej.

  • Kreatywne i logiczne myślenie - tworzenie kodów wymaga umiejętności wyobrażania sobie rzeczy abstrakcyjnych. Co więcej, niezbędna jest w tym przypadku umiejętność logicznego myślenia, by zrozumieć skomplikowane zależności przyczynowo-skutkowe.
  • Umiejętność podejmowania decyzji i poszukiwania nowych rozwiązań - szybkie i efektywne podejmowanie decyzji jest jedną z najważniejszych zdolności w życiu dorosłego człowieka. Umiejętność ta polega przede wszystkim na działaniu mimo ryzyka popełnienia błędu oraz jego konsekwencji. Błąd może bowiem wygenerować konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na poszukiwanie kolejnych rozwiązań.
  • Cierpliwość i wytrwałość - niekiedy właściwe zestawienie kodów, mające na celu osiągnięcie i urzeczywistnienie zamierzonego celu związane jest z metodą prób i błędów. Stały poziom determinacji jest niezwykle ważny w kontekście spełniania marzeń i realizacji poszczególnych planów w późniejszym życiu.
  • Umiejętność przyjmowania porażek - programowanie (szczególnie na wyższym poziomie) jest powiązane nie tylko z popełnianiem błędów, ale i ze zdolnością radzenia sobie z porażkami. Zdarza się bowiem tak, że niektóre projekty trzeba zaczynać od nowa, by osiągnąć zamierzony efekt. Kluczowe jest to, by nie wycofać się z podjętego wyzwania.
  • Rozwinięty zmysł pracy z komputerem - w dzisiejszych czasach praca bez komputera wydaje się w zasadzie niemożliwa. Co więcej, technologia staje się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Warto posiąść konkretne umiejętności w tym zakresie, by mieć większą kontrolę nad tym, co się dookoła dzieje.

Kursy tworzenia gier dla dzieci

Niektóre wspomniane cechy kodowania gier mogą wzbudzać pewne wątpliwości dotyczące tego, czy programowanie jest słuszne na tak wczesnym etapie rozwojowym dzieci. Obecny rynek kursów programowania jest natomiast niezwykle obszerny i różnorodny, że uwzględnia szerokie spectrum predyspozycji dzieci. Oferuje on pozycje odpowiadające różnym przedziałom wiekowym dzieci i ich aktualnych umiejętnościom z zakresu tworzenia gier. Kurs odbywa się pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, którego zadaniem jest objaśnienie wszelkich zagadnień oraz odpowiedzenie na pytania uczniów.

Kursy tworzenia gier dla dzieci

Na początku nauki programowania dobrze jest wybrać możliwie jak najprostszy język, jakim jest np. Scratch.. Wysoka intuicyjność programu Scratch przejawia się poprzez przypisanie kształtów poszczególnym kodom, dzięki czemu możliwe jest ich sprawne rozpoznawanie i łączenie. Krótko mówiąc, takie sposoby tworzenia kodu złudnie przypominają układanie puzzli. Dodatkowe zaangażowanie w dzieciach wzbudzają rezultaty, jakie dają konkretne zestawienia kodów pod postacią kolejnych obiektów rzeczywistości wirtualnej. Opisany sposób przysposobienia podstawowej wiedzy i koncepcji programowania odnosi się do języka Scratch, który przeznaczony jest przede wszystkim dla najmłodszych nowicjuszy świata programowania.

Giganci Programowania

Giganci Programowania w swojej ofercie prezentują nie tylko kursy dedykowane najmłodszym uczestnikom, ale także tym, którzy już opanowali postawy w tym zakresie. Najczęściej wykorzystywanymi językami do programowania jest wspomniany już wcześniej Scratch i uniwersalny Python. Python można określić także kolejnym poziomem nauki programowania po Scratchu. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach, przy czym do wyboru możliwe są następujące kursy:

  • Kursy semestralne stacjonarne
  • Kursy semestralne online
  • Kursy dodatkowe
  • Kursy online w ferie

Nauka programowania z Gigantami Programowania

Aby uzyskać więcej informacji odnośnie specyfiki poszczególnych kursów, z przyjemnością zachęcamy do odwiedzenia naszej strony giganciprogramowania.edu.pl. Znajdą na niej Państwo szczegółowy opis kursów wraz z cennikami. Oferta dotyczy nie tylko nauki programowania, ale także nauki tworzenia stron internetowych, hackingu, obsługi baz danych, grafiki komputerowej i wielu innych. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 22 112 10 63.

FAQ:

1. Jakie są terminy zajęć?

Poszczególne terminy zajęć zależne są od wybranego typu kursu. Jeśli zajęcia odbywają się w robocze dni tygodnia, to są w godzinach popołudniowych. W ofercie Gigantów Programowania kursy mogą natomiast odbywać się także weekendowo. Godziny ustalane są wówczas indywidualnie, z kilku lub kilkunastoosobową grupą.

2. Jak można zapisać dziecko na kurs programowania?

W tym celu zachęcamy Państwa do odwiedzin naszej strony internetowej giganciprogramowania.edu.pl. Obecny jest na niej formularz zapisowy, który jest także źródłem informacji o terminach poszczególnych kursów.

3. Jak wyglądają zajęcia programowania podczas pandemii?

W ofercie Gigantów Programowania dostępny jest szereg kursów online, których przebieg zapewnia pełne bezpieczeństwo Państwa dzieci.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Nauka programowania przez zabawę
Blog

Jak rozbudzić w dziecku pasję do programowania? Nauka poprzez zabawę!

Programowanie to ekscytujące zajęcie! Łączy umiejętność myślenia logicznego i twórczego. To zabawa w rozwikływanie zagadek i problemów w...

Czytaj więcej
Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody
Blog

Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody

O tym, że w obecnych czasach angielski trzeba znać, wie już każdy. O tym, że najlepiej zacząć tę naukę od dziecka też powszechnie...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs